00:08 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  81

  Komisijos vertinimu, tai ekonomiškai naudingiausias ir strategiškai tvariausias pasirinkimas Lietuvai

  VILNIUS, rugpjūčio 20 — Sputnik. Ekonominės infrastruktūros plėtros komisija siūlo po 2024 metų Lietuvai išpirkti suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo laivą-saugyklą, praneša Vyriausybės spaudos tarnyba.

  Komisijos vertinimu, tai ekonomiškai naudingiausias ir strategiškai tvariausias pasirinkimas Lietuvai. Jis užtikrins konkurencingas dujų kainas ir mažiausią SGD infrastruktūros išlaikymo kainą trumpalaikėje ir ilgalaikėje perspektyvoje.

  "Šiandien mes nevertinome paties SGD laivo-saugyklos įsigijimo aplinkybių, jo dydžio ir kainos pagrįstumo. Šie sprendimai buvo priimti gerokai anksčiau ir mes neturime jokios galimybės jų keisti. Šiandien svarbiausia maksimaliai užtikrinti Lietuvos energetinę nepriklausomybę bei mažinti gamtinių dujų kaštus gyventojams", - sako premjeras Saulius Skvernelis.

  Buvo vertinamos dvi pagrindinės alternatyvos – SGD terminalo ilgalaikė nuoma po 2024 metų ir terminalo pirkimas. Kaip rezultatas, ekspertai atėjo prie išvados, kad įsigyti SGD terminalą bus pelningiau.

  Priimant sprendimą dėl terminalo įsigijimo po 2024 metų, siūloma terminalo išlaikymo kaštus, tenkančius pagal dabartinį modelį, paskirstyti ilgesniam laikotarpiui. Tai leis jau nuo 2019 metų mokestį už SGD infrastruktūrą vartotojams sumažinti kasmet mažiausiai po 23 mln. eurų (nuo 66 mln. eurų iki 43 mln.).

  "Lietuva savo rankose išlaikys prieigą prie tarptautinių SGD rinkų ir kartu turės didžiausią lankstumą ir galimybes ateityje greitai reaguoti į besikeičiančią rinkos situaciją", - sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  Sprendžiant terminalo išlaikymo iki 2024 metų kaštų mažinimą, Seimo rudens sesijoje bus inicijuojami su šiuo sprendimu susiję reikiamų teisės aktų pakeitimai.

  Vyriausybės programos priemonių įgyvendinimo plane numatyta, kad sprendimai dėl ilgalaikio SGD tiekimo užtikrinimo turi būti priimti iki 2018 metų pabaigos.

  Anksčiau valstybei priklausanti įmonė "Klaipėdos nafta" jau siūlė išpirkti terminalą, nes jo nuoma viršija gamtinių dujų kainą. Dabar įmonė moka 60 milijonų eurų per metus Norvegijos terminalo savininkui.

  Remiantis preliminariais duomenimis, išpirkimo suma gali sudaryti 121-160 mln. eurų. Tiksli suma kol kas laikoma paslaptyje.

  Dar šia tema

  "Know-how" dujų versle: kodėl Trampas pasiūlė ES statyti uostus SGD
  Nekontroliuojamos SGD: "Gazprom" nebijo konkurencijos su JAV ES rinkoje
  "Aukščiausio lygio "trolis"": kodėl Junkeris pažadėjo Trampui padidinti SGD pirkimus

  Svarbiausios temos