15:55 2018 Gruodžio 11
Tiesioginis eteris
 • USD1.1425
 • RUB75.8985
  Daržovės, archyvinė nuotrauka.

  Seimas siūlo sumažinti PVM tarifą maisto produktams

  © Фото: unsplash.com
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  29 0 0

  Parlamentarų skaičiavimais, įvedus 9 procentų lengvatinį PVM tarifą maisto produktų kainos galėtų kristi iki 10 procentų

  VILNIUS, rugpjūčio 23 — Sputnik. Sveikindami Seimo Pirmininko Viktoro Pranckiečio siūlymą, kad siekiant sumažinti ar stabilizuoti kainas, galėtų būti išbandytas pridėtinės vertės mokesčio (PVM) sumažinimas tam tikriems būtiniausiems maisto produktams, Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos nariai Laurynas Kasčiūnas ir Žygimantas Pavilionis analogišką pasiūlymą įregistravo šių metų vasarį, kai susitikimuose su perdirbėjų ir prekybininkų atstovais išgirdo įsipareigojimą mažinti kainas, jeigu tokia lengvata įsigalios, rašoma Seimo pranešime spaudai.

  Parlamentarų skaičiavimais, įvedus 9 proc. lengvatinį PVM tarifą maisto produktų kainos galėtų kristi iki 10 proc.

  Pasak Kasčiūno, siekiant kiek galima labiau užtikrinti, kad maisto produktų kainos tikrai sumažėtų, siūloma Vyriausybei su Lietuvos verslo asociacijomis, prekybininkais pasirašyti Verslo subjektų geros verslo praktikos (valios) memorandumą.

  Pasirašę šį memorandumą, prekybininkai turėtų įsipareigoti užtikrinti, kad kainos tikrai sumažės ir be objektyvių, su infliacija susijusių veiksnių nedidės. Taip pat memorandume numatyta, kad už jo nesilaikymą bus inicijuojamas PVM lengvatos maisto produktams panaikinimas.

  Šalies gyventojai maisto produktams vidutiniškai išleidžia daugiau nei ketvirtadalį savo pajamų – beveik daugiausiai Europoje.

  Parlamentarai rekomenduoja pasižvalgyti į kaimynines valstybes. Pavyzdžiui, į Latvijos pasirinktą kelią – sumažinti mokesčius vienam maisto produktų segmentui ir, įvertinus rezultatus, taikyti arba netaikyti lengvatas kitiems segmentams ar visam maistui.

  Tačiau aišku viena, kad kylant būtiniausių prekių, o ypač – maisto prekių kainoms, reikia imtis veiksmų. Atsakomybė priimti ryžtingus sprendimus pirmiausia tenka valdančiajai daugumai, juo labiau, kad opozicijos atstovai jau pateikė racionalių pasiūlymų.

  "Kylančias maisto produktų kainas Lietuvos gyventojai įvardija kaip aktualiausią problemą", – pabrėžė  Pavilionis.

  Pasak jo, per pastaruosius 5 metus kainos šalies vartotojams padidėjo 5,9 proc. Daugiausia šį padidėjimą lėmė brangę maisto produktai ir paslaugos. Jie per šį laikotarpį pabrango atitinkamai 12,2 ir 18,1 proc. Parlamentarai tikisi, kad Seimo Pirmininkas sugebės pasiekti proveržį šioje srityje ir beliks pasidžiaugti, kad valdžia susivienijo žmonių labui.

  Lengvatiniai PVM tarifai maisto produktams taikomi ir kitose ES šalyse. Lenkijoje – 5 proc., Liuksemburge – 3 proc., Latvijoje 5 proc. mokestis taikomas daržovėms ir vaisiams.

  Dar šia tema

  Apribotas gyvūninių produktų įvežimas į Lietuvą asmeniniam vartojimui
  Atliktas ne maisto prekių kainų tyrimas
  Tarptautinė latvių ir lietuvių organizuota grupė sukčiavo, siekdama sumažinti PVM
  Tegai:
  kainos, maisto produktai
  Community standardsDiscussion

  Svarbiausios temos