19:39 2019 Birželio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.1265
 • RUB72.3880
  Astravo AE, archyvinė nuotrauka

  Sekmokas pranašauja, kad Lietuva būtinai pirks Astravo AE elektrą

  © Sputnik / Виктор Толочко
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (179)
  6220

  Anot buvusio energetikos ministro, elektros energija iš Astravo atominės elektrinės bet kuriuo atveju pateks į Lietuvą per bet kurį tarpininką

  VILNIUS, rugpjūčio 29 — Sputnik. Buvęs energetikos ministras Arvydas Sekmokas teigia, kad Lietuva neišvengiamai perks elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės. Tai jis teigė LRT Radijo laidoje "60 minučių".

  Anksčiau Lietuvoje buvo priimtas įstatymas, draudžiantis įsigyti energiją iš Astravo AE. Tačiau, pasak Sekmoko, nepaisant to, kad Lietuva turi galimybes išvengti Baltarusijos energijos naudojimo, iki šiol ji šiuo tikslu nesiėmė jokių priemonių. Be to, Lietuva šiuo metu remontuoja dvi pastočių linijas, kurios bus tiesiogiai sujungtos su Astravo AE.

  "Kalbos, kad nepirksime elektros iš Astravo AE, manau, nepagrįstos, nes tą elektrą pardavinės ne Astravas. Jis parduos elektrą kažkokiam tarpininkui, kuris, nusipirkęs dalį elektros iš Astravo, dalį iš Krasnojarsko, dalį iš dar kur nors, parduos elektrą kaip nupirktą Baltarusijos ir Rusijos rinkoje. Elektronų niekas neatskirs ir nebus jokio pagrindo šito tarpininko parduodamos elektros nepirkti", – pabrėžia Sekmokas.

  Sekmokas priminė, kad anksčiau Lietuvos energetikos ministerija pripažino, jog fiziškai elektros energija gali patekti į Lietuvą, tačiau ji bus tranzitu gabenama į Kaliningrado sritį. Tačiau, pasak buvusio ministro, iš esmės, ES nėra tokios sąvokos kaip elektros energijos tranzitas.

  "Mes kalbame apie tai, kad Lietuva importuos elektrą iš Baltarusijos. Nematau būdo atskirti elektros, pagamintos Astrave", – tvirtina Sekmokas.

  Sekmokas taip pat pažymėjo, kad Lietuva turės ką nors daryti nuo to momento, kai bus užbaigtos Astravo AE statybos iki energijos tinklų sinchronizavimo su Europa.

  "Tas projektas turi būti baigtas 2022 metais Sinchronizacija planuojama tik 2025 m. Turime trejų metų tarpą. Kas bus per tuos trejus metus?" — kelia klausimą buvęs ministras.

  Astravo AE statybos

  Baltarusijos AE statoma prie Astravo miesto Grodno srityje, 50 kilometrų atstumu nuo Vilniaus. Ją sudarys du naujosios kartos energetiniai blokai, atitinkantys naujausius saugos standartus. Pirmojo bloko paleidimas planuojamas 2019 metais, o antrojo — 2020 metais.

  Lietuva yra pagrindinė Astravo AE, kuri statoma apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, kritikė. Vilnius teigia, kad jėgainė statoma, nesilaikant tarptautinių saugumo standartų, nėra paaiškinta, kodėl pasirinkta būtent ši statybos vieta, esanti netoli tankiai apgyvendintos Lietuvos sostinės. Tačiau Baltarusija kaltinimus atmeta ir teigia besilaikanti visų reikalingų standartų.

  Pernai birželį Seimas įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Astravo rajone, keliančia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.
  Lietuva, nepaisant atliktų streso testų, teigia, kad jėgainė nėra saugi. Streso testai Astravo AE buvo atlikti 2016 metais. Buvo įvertintas hipotetinis ekstremalių gamtinių veiksnių poveikis elektrinei, taip pat branduolinės jėgainės energetinių gedimų pasekmės.

  Anksčiau Europos branduolinės energetikos reguliavimo organų grupė (ENSREG) pranešė, kad partnerių Astravo AE patikros ataskaita yra teigiama. Ekspertai taip pat pateikė kelias rekomendacijas, pavyzdžiui, stiprinti atsargumo priemones stichinių nelaimių atveju.

  Baltijos šalys pareiškė norą palikti BRELL energijos žiedą, kad užtikrintų nepriklausomybę nuo Rusijos energetikos sistemos. Birželio mėnesį kartu su Europos Komisija ir Lenkija Baltijos valstybės pasirašė susitarimą dėl sinchronizavo su kontinentinės Europos tinklais. Jos planuoja sinchronizuotis su ES tinklais per Lenkiją, per jau sukurtą "LitPol Link" jungtį.

  Lietuva jau pradėjo parengiamuosius desinchronizacijos su Rusijos energetikos sistema darbus. Elektros perdavimo sistemos rekonstrukcija respublikos šiaurės rytų dalyje tęsis ketverius metus, o jos bendra kaina bus 28,9 milijono eurų.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (179)

  Dar šia tema

  Lietuvoje Astravo AE pavadino ES ir Minsko santykių klausimu
  Lietuva nežino, kaip reikėtų elgtis, jei įvyktų branduolinė avarija Astrave
  Lietuva apskaičiavo galimus nuostolius dėl išėjimo iš BRELL
  Tegai:
  elektra, Astravo AE

  Svarbiausios temos