14:04 2019 Birželio 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1234
 • RUB72.1432
  Litai, archyvinė nuotrauka

  Ekonomistai skelbia, kad kalbos apie litą kenkia šalies įvaizdžiui

  © Sputnik /
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  47 0 0

  Pasak ekonomistų, kainų padidėjimas negali būti siejamas su euro įvedimu; be to, lietuviški pinigai negalės konkuruoti su kitų šalių valiuta

  VILNIUS, rugsėjo 22 — Sputnik. Lietuvos ekonomistai teigia, kad kalbos apie Lietuvos nacionalinės valiutos grąžinimą kelia grėsmę šalies įvaizdžiui, praneša LRT.

  Anksčiau buvęs Lietuvos prezidentas Europos parlamentaras Rolandas Paksas pasiūlė surengti referendumą dėl lito grąžinimo. Pasak buvusio prezidento, tai būtų geriausias būdas sustabdyti prekių ir paslaugų kainų augimą.

  Vasarą "Baltijos tyrimų" atlikta apklausa atskleidė, kad beveik pusė lietuvių nėra patenkinti euru. Pasigirdo ir politikų siūlymų rengti referendumą dėl nacionalinės valiutos sugrąžinimo. Ekonomistų teigimu, tokiam nusiteikimui daugiausia įtakos turi kainų kilimas, kurio kaltininku daugelis laiko eurą.

  Banko "Luminor" vyriausioji analitikė Indrė Genytė-Pikčienė sako, kad kainų kilimo su euro įvedimu gretinti negalima – esą besivejančiose ekonomikose infliacija yra natūralus dalykas. Ji atkreipia dėmesį į daugeliui nematomą euro naudą — investicijas, atpigusį skolinimąsi.

  "Infliacija ir kainų kilimas daugeliu atžvilgiu tikrai yra ne dėl euro įvedimo. Kainos kyla dėl tokių rinkos dalykų kaip didėjantys darbo kaštai, kurie, natūralu, ilgainiui turi kilstelėti kainas, nes verslui pasidarys nebeefektyvu apskritai veikti. Taip pat tendencijos tarptautinėse maisto žaliavų, naftos rinkose galutinę produktų kainą veikia labai stipriai. Mes importuojame labai nemažą dalį žaliavų ir produktų, todėl natūralu, kad tarptautinės tendencijos vienareikšmiškai paveikė ir mus, kaip ir visus likusius pasaulio žaidėjus", –  sakė analitikė.

  Lietuvos bankas: šalyje gali šoktelėti maisto produktų ir šildymo kainos >>

  Lietuvos bankui vadovavęs įvedant litą ir vėliau "lito tėvu" vadintas buvęs Lietuvos banko valdybos pirmininkas Romualdas Visokavičius teigia, kad pasitraukus iš euro zonos kiltų suirutė, jos pasekmes pajustų visi. Jis sako, kad žmonių ilgesį litui numalšintų kylantis žmonių pragyvenimo lygis, atlyginimai, didesnė parama smulkiajam ir vidutiniam verslui.

  "Žinome, kad lenkai, danai, švedai turi savo valiutą, bet jų ekonomikos didelės, sutvarkytos, jiems bepigu konkuruoti su savo valiuta, tarp kitų valiutų. Mes – mažiukai, mūsų valstybė maža, todėl esame euro zonoje ir viskas su tuo gerai", – mano Visokavičius.

  Lietuvos banko duomenimis, lietuviai vis dar turi 440 mln. litų, tai yra 128 mln. eurų. Dabar jie gali sudominti tik kolekcininkus.

  Dar šia tema

  Lietuvoje pabrango benzinas
  Niekada apyvartoje nebuvusių 1000 litų banknotų galima bus įsigyti
  Pas Lietuvos gyventojus dar likę apie pusė milijardo neiškeistų litų
  Tegai:
  kainų augimas, litai, ekonomika

  Svarbiausios temos