05:32 2019 Gegužės 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1172
 • RUB72.1926
  SGD terminalas, archyvinė nuotrauka

  Skvernelis: be SGD terminalo dujų kainos būtų dar didesnės

  © Photo: Fluor Corporation
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  8302

  Skvernelis paaiškino, kad Lietuva negali savarankiškai nustatyti kuro kainų, nes priklauso nuo pasaulinių tendencijų

  VILNIUS, spalio 2 — Sputnik. Gamtinių dujų kainos šoktelėtų 20-25 proc., jei Lietuvoje nebūtų Klaipėdos SGD terminalo, sakė ministras pirmininkas Saulius Skvernelis interviu LRT Radijui.

  LRT Radijo klausytojas pasiteiravo, kodėl taip smarkiai kyla malkų kainos ir ar tai nėra daroma, siekiant paskatinti naudoti daugiau dujų. Premjeras atkreipė dėmesį, kad Lietuva negali savarankiškai nustatyti kuro kainų, nes yra priklausoma nuo pasaulinių tendencijų, besikeičiančių naftos ir dujų kainų.

  "Suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas kaip tik yra atsvara monopolininkui "Gazprom". Jeigu neturėtume terminalo arba terminalas "užsidarytų", mes prognozuotume apie 20–25 proc. dujų kainų šuolį. <…> Dabar daugiau nei pusę dujų atsivežame per terminalą", – tvirtino Skvernelis.

  SGD terminalas Klaipėdoje

  SGD terminalas buvo pastatytas Klaipėdoje 2015 metais. Pasak Lietuvos politikų, jis reikalingas, nes padeda užtikrinti Lietuvos nepriklausomybę nuo Rusijos "Gazprom" dujų monopolijos. Tačiau 60 proc. dujų vis dar importuojama į Lietuvą iš Rusijos, o į terminalą tiekiamos SGD iš Norvegijos ir JAV.

  Valstybinė įmonė "Klaipedos nafta" nuomoja terminalą iš Norvegijos ir per metus moka 60 milijonų eurų.

  Lietuva nusprendė išpirkti jį 2024 metais, pasibaigus nuomos sutarčiai. Preliminariais duomenimis, išpirkimo suma sieks nuo 121 iki 160 mln. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas transatlantiniame saugumo forume Vašingtone ragino Europą pirkti iš JAV daugiau SGD.

  Apskritai šiais metais į Lietuvą buvo pristatyta 1,362 mln. kubinių metrų SGD, iš kurių 52 tūkst. kubinių metrų bus perkelti į mažos apimties dujovežius. Visos dujos buvo pristatytos iš Norvegijos.

  Lietuvos valdžia neatskleidžia kainos, už kurią perka SGD iš JAV, bei tikina, kad ji yra pelninga. Anksčiau "Gazprom" ekspertai apskaičiavo, kad kuro kaina iš Klaipėdos SGD terminalo yra didesnė nei Rusijos dujų. Remiantis jų duomenimis, 2017-2018 metų rudens-žiemos laikotarpiu JAV SGD pristatymo į Europą kaina buvo 265-295 doleriai už tūkstantį kubinių metrų.

  Dar šia tema

  JAV ketina Rusiją patraukti atsakomybėn, pareiškė Energetikos ministerija
  Vokiečių žiniasklaida paaiškino, kodėl Vokietija nepirks amerikietiškų SGD
  Vaičiūnas ragina didinti SGD importą iš JAV
  Tegai:
  suskystintos gamtinės dujos (SGD), SGD, Saulius Skvernelis

  Svarbiausios temos