12:44 2020 Rugpjūčio 12
Tiesioginis eteris
 • USD1.1783
 • RUB85.6858
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  48

  Pasak Europos Komisijos, Lietuvos valdžios institucijų veiksmai padės sumažinti Europos priklausomybę nuo energijos importo

  VILNIUS, spalio 31 - Sputnik. Europos Komisija patvirtino kompensaciją, kurią Lietuva skiria bendrovei "Litgas",  praneša Energetikos ministerija.

  EK nuomonė, tai užtikrintų būtinojo suskystintų gamtinių dujų (SGD) kiekio tiekimą į Klaipėdos SGD terminalą.

  2013 metų lapkričio mėnesį EK patvirtino pagalbos schemą, pagal kurią remiama SGD terminalo Klaipėdos uoste, įrengimas ir eksploatacija. Šių metų birželį Lietuva pranešė EK apie tam tikrus toliau išdėstytus 2013 metais patvirtintos du pagalbos schemos pakeitimus, pagal kurias SGD terminalas turi veikti nepertraukiamai, taigi į jį turi būti nuolat tiekiamos ir pakartotinai dujinamos suskystintos gamtinės dujos. Už tai bendrovei „Litgas“ Lietuvos valstybė skiria kompensaciją išlaidoms, patirtoms vykdant šį įpareigojimą, atlyginti.

  Be to,  nuo kitų metų „Litgas“ galės savo dujomis rinkoje prekiaus tiesiogiai.

  "EK Lietuvos pagalbos schemos pakeitimus įvertino pagal visuotinės ekonominės svarbos paslaugoms taikomas ES valstybės pagalbos taisykles bei nustatė, kad pirminės schemos pakeitimai, visų pirma prievolės pirkti SGD panaikinimas, padės didinti konkurenciją Lietuvos dujų rinkoje", - rašoma pranešime.

  SGD terminalas Klaipėdoje

  SGD terminalas buvo pastatytas Klaipėdoje 2015 metais. Pasak Lietuvos politikų, jis reikalingas, nes padeda užtikrinti Lietuvos nepriklausomybę nuo Rusijos "Gazprom" dujų monopolijos. Tačiau 60 proc. dujų vis dar importuojama į Lietuvą iš Rusijos, o į terminalą tiekiamos SGD iš Norvegijos ir JAV.
  Lietuvoje keičiamas SGD terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis.

  Swinoujscie terminalas Lenkijoje, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Valstybinė įmonė "Klaipėdos nafta" nuomoja terminalą iš Norvegijos ir per metus moka 60 milijonų eurų.

  Lietuva nusprendė išpirkti jį 2024 metais, pasibaigus nuomos sutarčiai. Preliminariais duomenimis, išpirkimo suma sieks nuo 121 iki 160 mln. eurų.

  Rugsėjo pabaigoje energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas transatlantiniame saugumo forume Vašingtone ragino Europą pirkti iš JAV daugiau SGD.

  Apskritai šiais metais į Lietuvą buvo pristatyta 1,362 mln. kubinių metrų SGD, iš kurių 52 tūkst. kubinių metrų bus perkelti į mažos apimties dujovežius. Visos dujos buvo pristatytos iš Norvegijos.

  Dar šia tema

  Lietuvoje keičiamas SGD terminalo būtinojo kiekio realizavimo modelis

  Svarbiausios temos