08:05 2019 Rugpjūčio 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1076
 • RUB73.8360
  Brexit

  Išvardintos Rytų Europos šalys, kurios labiausiai nukentės nuo "Brexit"

  © AFP 2019 / ADRIAN DENNIS
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  74 0 0

  Ataskaita parodė, kad vienas didžiausių smūgių kylančioms ES ekonomikoms bus poveikis ES 2021-2027 metų biudžetui, taip pat nukentės automobilių, tekstilės pramonė bei žemės ūkis

  VILNIUS, lapkričio 15 – Sputnik. Olandijos banko ING ataskaita atskleidė galimą "Brexit" poveikį Europos šalims. Pabrėžiama, kad JK išėjimas iš Europos Sąjungos bus ypač jaučiamas besivystančioms ES ekonomikoms, praneša Emergine Europe.

  Ataskaita "Central Europe and Brexit: Who and what is most at risk?" (lit. "Centrinė Europa ir "Brexit": kam labiausiai gresia pavojus?") parodė, kad labiausiai nukentės automobilių ir tekstilės pramonė, taip pat žemės ūkis.

  "Brexit" gali paveikti Čekijos automobilių pramonę, nes eksportas į JK sudaro apie 7 procentus viso Čekijos automobilių eksporto, JK yra antra pagal dydį automobilių eksporto vieta po Vokietijos. Tuo tarpu elektros, mašinų ir transporto įrangos dalis sudaro apie 50 procentų Rumunijos eksporto į JK.

  Sektorius, kuris susidurs su didžiausiu iššūkiu, yra žemės ūkis ir maistas, ypač "nesusitarus" dėl "Brexit".

  Per visą regioną 170 000 darbo vietų žemės ūkyje, žvejyboje ir maisto gamyboje tiesiogiai susiję su JK eksporto paklausa. Dominuojančios prekės yra šokoladas, mėsos produktai ir daržovės. Lenkijos žemės ūkio ir perdirbtų maisto produktų eksportas į JK kasmet siekia apie 1,4 milijardo eurų.

  Tačiau vienas didžiausių smūgių besivystančioms ekonomikoms bus poveikis ES 2021-2027 metų biudžetui. Šiuo metu JK sudaro šešis procentus biudžeto.

  "Netiesioginis poveikis gali būti didesnis. Išstojus JK, vidutinis BVP vienam ES gyventojui sumažės, o kai kuriose šalyse bus prarasta lėšų, nes jų BVP vienam gyventojui lygis pakils virš naujojo ES vidurkio. Tai gali paveikti Čekijos Respubliką, Lenkiją ir Bulgariją", ― rašoma ataskaitoje. Tai reiškia, kad finansavimas šioms šalims būtų sumažintas.

  Lietuvos ir Lenkijos maisto produktų eksporto į Britaniją dalis sudaro iki dviejų procentų bendrojo vidaus produkto (BVP). Vengrijoje ir Slovakijoje šis rodiklis siekia tris procentus BVP.

  Britanija pasitrauks iš ES 2019 metų kovo 29 dieną. Šiuo metu derybos yra aklavietėje. Jei šalims nepavyks susitarti, Jungtinė Karalystė paliks ES be susitarimo. Artimiausioje ateityje tai gali sukelti rimtų ekonominių pasekmių. Jei JK paliks ES kovo mėnesį be sandorio, Britanija automatiškai pradės prekiauti Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) sąlygomis.

  Dar šia tema

  Viena ir Berlynas įsitikinę būtinybe išvengti griežto "Brexit" varianto
  Politologas: "Brexit" temą Grybauskaitė naudoja savireklamai
  Lietuvos prezidentė pareiškė, kad derybos dėl "Brexit" yra mirties taške
  Borisas Džonsonas paragino atidėti "Brexit", rašo žiniasklaida
  Tegai:
  Brexit, Rytų Europa

  Svarbiausios temos