09:52 2019 Spalio 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1144
 • RUB71.3066
  Mokesčiai, archyvinė nuotrauka.

  Keisis mokesčių našta savarankiškai dirbantiems asmenims

  CC0 / pixabay
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  66 0 0

  Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma mažinti įmokų tarifus ir taip juos sulyginti su tarifais, kurie taikomi darbo užmokesčiui pagal darbo sutartis

  VILNIUS, lapkričio 21— Sputnik. Seimas po svarstymo pritarė 2019 metų Valstybinio socialinio draudimo įstatymo projektams, kuriuose nurodomi valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo įmokų tarifai dirbantiems pagal darbo sutartis ir savarankiškai dirbantiems asmenims, praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija.

  Įmokų tarifai

  Įmokų tarifai nuo 2019 metų turi keistis, nes mažinant šešėlį darbo santykių srityje nuspręsta sujungti darbdavio ir darbuotojo mokamas įmokas. Tai reiškia, kad darbo užmokestis dirbantiems pagal darbo sutartis "ant popieriaus" kitais metais paaugs 1,289 karto, bet darbuotojas nuo savo darbo užmokesčio mokės visą socialinio ir sveikatos draudimo tarifą. Darbdaviui beliks mokėti tik nedarbo ir nelaimingų atsitikimų darbe bei profesinių ligų socialinį draudimą.

  Mokesčių pokyčiai
  Mokesčiai savarankiškai dirbantiems darbuotojams.
  Socialinio draudimo įmokos 2019 metais bus mokamos nuo sumos, kuri ne didesnė nei 120 vidutinių šalies darbo užmokesčių per metus. 2020 metais įmokų lubos sieks 84 vidutinius šalies darbo užmokesčius, 2021 metais – 60. Numatytas lubas viršijusiai pajamų daliai taikomas 0 proc. socialinio draudimo įmokų tarifas, tačiau privalomajam sveikatos draudimui lubos netaikomos.

  Savarankiškai dirbantiems asmenims siūloma mažinti įmokų tarifus ir taip juos sulyginti su tarifais, kurie taikomi darbo užmokesčiui pagal darbo sutartis. Bendrasis valstybinio socialinio draudimo ir privalomojo sveikatos draudimo tarifas savarankiškai dirbantiems asmenims, kaip ir dirbantiems pagal darbo sutartis, sieks 19,5 proc.

  Nustatomos apmokestinamųjų pajamų bazės: 

  90 proc. asmenims, vykdantiems individualią veiklą (neapima verslo liudijimų turėtojų), ūkininkams ir jų partneriams, kurie deklaruoja pajamas ir kurių ūkis ne mažesnis nei 4 EDV.
  50 proc. asmenims, kurie negauna autorinių atlyginimų arba pajamų pagal sporto ir atlikėjo sutartis iš to paties draudėjo, individualiųjų įmonių savininkams, mažųjų bendrijų nariams, TŪB ir KŪB nariams.

  Kaip žinoma, minimali mėnesio alga 2019 metais bus didesnė ir "ant popieriaus" sieks 555 eurus pagal būsimą mokesčių sistemą. Tai atitinka 430 eurų pagal dabartinius įstatymus. Šiuo metu minimali alga "ant popieriaus" siekia 400 eurų. Su verslo liudijimais dirba apie 45,9 tūkst. asmenų, iš jų apie 22 tūkst. teikia auklių paslaugas, vykdo statybos darbus ar užsiima transporto priemonių remontu. Vyriausybė yra apsisprendusi atsisakyti verslo liudijimų auklių paslaugoms, statybos darbams bei transporto priemonių remontui. Iš viso įmokas mokančių savarankiškai dirbančių asmenų yra apie 134 tūkst.

  Mokestinė našta
  Mokestinė našta

  Dar šia tema

  Skvernelis žada, kad teigiamus reformų pokyčius pajaus visi Lietuvos žmonės
  Siūloma, kad mokantiems mokesčius ne Lietuvoje, nebūtų skaičiuojama skola "Sodrai"
  Ekonomistas: po 2020-ųjų ES pradės taupyti pinigus, skirtus Baltijos šalims
  Sumokėk mokesčius ir miegok neramiai
  Nelegali finansinė veikla Lietuvoje atima iš biudžeto 200 mln. eurų
  Tegai:
  dirbantys gyventojai, darbo užmokestis, įmokos

  Svarbiausios temos