13:32 2020 Gegužės 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0910
 • RUB78.2874
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  65

  Tarifai vartotojams ir įmonėms keisis, atsižvelgiant į bendrą kainų kilimą energijos rinkoje

  VILNIUS, lapkričio 22 d. — Sputnik. Lietuvos elektros ir dujų tiekėjai ketina 2019 metais padidinti elektros ir dujų kainas vartotojams, praneša leidinys Ekonomika segodnia.

  Kaina padidės 15-20 proc. buitiniams klientams ir 30-60 proc. įmonėms.

  Įmonės "Lietuvos energijos tiekimas" atstovai teigė, kad toks tarifų padidėjimas siejamas su staigiu kainų šuoliu elektros rinkoje.

  Rusijos Baltijos studijų asociacijos prezidentas, Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius Nikolajus Meževičius pažymėjo, kad toks sprendimas gali turėti neigiamą poveikį Lietuvos ekonomikai.

  "Lietuvoje energijos sąnaudos galutinei produkcijai gauti yra labai didelės, todėl ekonomika yra nekonkurencinga. Be to, Lietuvos pramonei dar toli iki Vokietijos ar Belgijos lygio, todėl šalis pateko į klasikinius vidutinių pajamų spąstus", — sakė Meževičius.

  Sankt Peterburgo valstybinio universiteto profesorius taip pat pažymėjo, kad energetikos sistema BRELL, iš kurios Lietuva trokšta išeiti, buvo orientuota į prieinamą elektros energijos tiekimą ir žemas kainas. Tačiau respublikos užsienio politika "apsunkino padėtį", nepaisant to, kad Vilnius, kaip ir visi "BRELL" dalyviai, galėtų gauti naudos.

  Pasak profesoriaus, panaši situacija susiklostė su Baltarusijos AE. Lietuva bando ją užblokuoti, o ne pasirašyti susitarimą su Baltarusija ir pirkti pigią energiją.

  Meževičius pažymi, kad Lietuva galėtų naudoti alternatyvius elektros energijos gamybos būdus, bet turės statyti naujus generatorius arba padidinti pajėgumus ir pirkti energiją iš kitų šalių, o tai kainuos daug daugiau, nei perkant iš Baltarusijos.

  Atsijungimas nuo BRELL

  Rusija atlieka darbus Kaliningrado srityje dėl Lietuvos pasitraukimo iš BRELL energetikos žiedo (Baltarusijos, Rusijos, Estijos, Lietuvos, Latvijos). Baltijos respublikų sinchronizacija su Europos energetikos sistema turėtų būti įgyvendinta iki 2025 metų. Planuojama, kad Baltijos valstybės bus prijungtos per Lenkijos jungtį "LitPol Link".

  Lietuva jau pradėjo optimizuoti tinklą šalies šiaurės rytuose. Tai leis sukurti ir pritaikyti esamą infrastruktūrą, kad ji būtų atjungta nuo Rusijos energetikos sistemos.

  Rusija planuoja 2018 metais užbaigti visas būtinas priemones, susijusias su Baltijos šalių pasitraukimu iš BRELL.

  Kuršių nerija
  © Sputnik / Евгения Новоженина

  Kai kurie ekspertai mano, kad po Lietuvos pasitraukimo iš BRELL respublika naudosis tik elektra, tiekiama iš Lenkijos ir elektros jungtimi "NordBalt", kurios darbas nuolat sutrinka.

  Baltarusijos AE statyba

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Nuo pat statybos pradžios Lietuvos valdžia reiškia pretenzijas projektui. Ji laiko AE šalia jų sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos eksporto iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžia, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

  Dar šia tema

  Pagerintos sąlygos stambioms įmonėms prisijungti prie elektros tinklų
  Lietuva, Ukraina ir Lenkija sukurs bendrą energetikos centrą
  Lietuvoje — brangiausia elektra tarp Baltijos šalių
  Kalėdinė dovana: dujų ir elektros kainos šoktels aukštyn

  Svarbiausios temos