21:24 2019 Liepos 15
Tiesioginis eteris
 • USD1.1269
 • RUB70.5998
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  36 0 0

  Pakeitimai, kuriuos dabar turėtų patvirtinti Seimas, sudarys pagrindą užtikrinti ilgalaikį suskystintų gamtinių dujų importą į respubliką

  VILNIUS, lapkričio 22 ― Sputnik. Vyriausybė pritarė sprendimui pirkti Klaipėdos SGD terminalą, pranešė Respublikos energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

  Šie pakeitimai dar bus pateikti svarstyti Seimui. Vyriausybės priimti teisės aktų pakeitimai sukurs teisinį pagrindą Vyriausybei ir SGD terminalo operatoriui priimti sprendimus iki 2024 metų pabaigos ekonomiškai naudingiausiu būdu nuosavybės teise įsigyti SGD laivą bei leis nustatyti finansavimo mechanizmą SGD laivui įsigyti ir SGD terminalo veiklos sąnaudoms mažinti.

  "Tai racionalia logika ir išsamiais skaičiavimais pagrįstas, strategiškai reikšmingas ir, svarbiausia, visiems dujų vartotojams naudingas sprendimas. Užsitikrindami ilgalaikę prieigą prie SGD rinkos, garantuosime ilgalaikį gamtinių dujų tiekimo saugumą ir dujų kainos konkurencingumą", – sako energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  Teisės aktų pakeitimai taip pat numato įgaliojimus Valstybinei kainų ir energetikos kontrolės komisijai (VKEKK) koreguoti papildomą dedamąją kainos dalį, atsižvelgiant į SGD terminalo operatoriaus prognozuojamas ir faktines pajamas.

  Pranešama, kad nuo 2019 metų antros pusės už SGD infrastruktūrą vartotojai kasmet mokėtų apie 40 proc. mažiau. Siūlomas ilgalaikis SGD tiekimo modelis leistų 23–28 mln. eurų sumažinti SGD terminalo metines veiklos sąnaudas.

  Dujų terminalas Swinoujscie, archyvinė nuotrauka.
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  2015 metais Lietuva pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą Klaipėdoje ir pradėjo importuoti amerikietiškas SGD, kad "atsikratytų priklausomybės" nuo Rusijos kuro. Šalis nuomoja dujų saugyklą iš Norvegijos ir planuoja ją įsigyti. Šiuo metu valstybinė įmonė "Klaipėdos nafta" už terminalo nuomą moka 60 milijonų eurų per metus.

  SGD į Lietuvos Respubliką daugiausia importuojama iš JAV ir Norvegijos.

  Tačiau kai kurie ekspertai mano, kad SGD kainuoja Lietuvai daugiau nei dujos, nupirktos iš Rusijos "Gazprom", o valdžios institucijos neatskleidžia JAV dujų Lietuvai kainos.

  Nepaisant garsių Lietuvos politikų pareiškimų apie visišką Rusijos dujų atsisakymą, Lietuva didina jų pirkimų apimtis. Trečiąjį 2018 metų ketvirtį ji nupirko 0,07 mlrd. kubinių metrų daugiau (0,936 mlrd. kubinių metrų) nei pernai per tą patį laikotarpį (0,866 mlrd. kubinių metrų).

  Anksčiau buvo pranešama, kad Lietuva pažeidė savo sutartinius įsipareigojimus "Gazprom" dėl Rusijos dujų tiekimo į respubliką. Lietuvoje skolininkais tapo KTE (Kauno termofikacinė elektrinė) ir "LT Gas Stream".

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lenkija meluoja kalbėdama apie SGD iš JAV kainą
  Žiema artėja: SGD terminalai kelia naują pavojų Lietuvai ir Lenkijai
  Vengrijos prezidentas susidomėjo Klaipėdos SGD terminalu
  Ką turėjo omenyje Vengrijos prezidentas, kalbėdamas apie SGD terminalą Klaipėdoje
  Tegai:
  Klaipėda, SGD terminalas

  Svarbiausios temos