11:54 2020 Vasario 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  52

  Energetikos ministras mano, kad amerikiečių SGD galės konkuruoti su "dominuojančiomis" Rusijos dujomis Europos rinkoje

  VILNIUS, gruodžio 15 — Sputnik. Ilgalaikio suskystintų gamtinių dujų (SGD) teikimo į Lietuvą užtikrinimas iš esmės pakeis respublikos kaip SGD pirkėjos statusą, pareiškė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas, praneša Energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

  Savaitės pradžioje ministras kartu su Lietuvos įmonių "Klaipėdos nafta" ir "Lietuvos energijos tiekimas" vadovais susitiko su JAV suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) tiekėjais Hiustone (JAV). Jie aptarė SGD importo iš JAV trumpalaikes galimybes ir ilgalaikę strategiją.

  Kaip pažymėjo Vaičiūnas, SGD terminalo įsigijimas leis Lietuvai išplėsti savo galimybes, tarp jų dujų importą iš Jungtinių Amerikos Valstijų.

  "Šiuo metu Seime svarstomas sprendimas dėl ilgalaikio SGD teikimo užsitikrinimo iš esmės keičia Lietuvos kaip SGD pirkėjos statusą. <…> JAV SGD rinka yra labai dinamiška, todėl turime išnaudoti visas galimybes ne tik nuolat akylai sekdami JAV SGD eksporto rinkos tendencijas, ne tik aiškindamiesi konkrečių kompanijų planus, bet ir ieškodami išmanių sprendimų, kurie užtikrintų maksimaliai konkurencingas dujų importo per SGD terminalą sąlygas", — pasakė ministras.

  Vaičiūnas mano, kad amerikiečių SGD galės sėkmingai konkuruoti Europos rinkoje su "dominuojančiomis" Rusijos dujomis, o praėjusį mėnesį Lenkijos ir JAV kompanijų pasirašytas susitarimas dėl ilgalaikio SGD tiekimo tik patvirtina tai.

  Ministras taip pat neatmeta galimybės, kad Klaipėdos SGD terminalas ateityje gali būti "samdomas" ir naudojamas kuro pervežimams.

  "Tokios techninės galimybės yra ir ekonominiu požiūriu ateityje tai būtų racionalus šio SGD laivo-saugyklos panaudojimo variantas, žinoma, tuo pat metu užtikrinant ir nepertraukiamą tiekimo saugumą", — padarė išvadą Vaičiūnas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  2014 metais Lietuva pastatė savo SGD terminalą Klaipėdoje ir pradėjo importuoti amerikietiškas SGD, kad "atsikratytų priklausomybės" nuo Rusijos kuro. Šalis nuomoja dujų saugyklą iš Norvegijos ir planuoja ją įsigyti. Šiuo metu valstybinė įmonė "Klaipėdos nafta" už terminalo nuomą moka 60 milijonų eurų per metus.

  Lapkričio pabaigoje Lietuvos Vyriausybė patvirtino Klaipėdos SGD terminalo pirkimą, nes respublikai jis bus reikalingas ir po 2024 metų. Manoma, kad apytikslis išpirkos dydis svyruoja nuo 121 iki 160 milijonų eurų.

  Galutinį sprendimą turėtų priimti Seimas, visų pirma, patvirtinti pataisas, kurios leis sudaryti ilgalaikio SGD importo į Lietuvą sąlygas ir optimizuoti terminalo išlaikymo išlaidas.

  SGD į Lietuvos Respubliką daugiausia importuojama iš JAV ir Norvegijos. Lietuvos valdžios institucijos neatskleidžia kainos, už kurią jos perka Amerikos dujas, tačiau tikina, kad išlaidos apsimoka. Tačiau kai kurie ekspertai mano, kad SGD kainuoja Lietuvai daugiau nei dujos, nupirktos iš Rusijos "Gazprom".

  Dar šia tema

  Žiema artėja: SGD terminalai kelia naują pavojų Lietuvai ir Lenkijai
  Ekspertas: Lenkija meluoja kalbėdama apie SGD iš JAV kainą
  Kodėl SGD atneša naudą Ispanijos ekonomikai, bet kenkia Lietuvai
  Lenkija-Lietuva: draugystė, laikant špygą kišenėje
  Vengrijos prezidentas susidomėjo Klaipėdos SGD terminalu
  Seimas spręs dėl SGD laivo pirkimo
  Tegai:
  JAV, Lietuva, SGD terminalas

  Svarbiausios temos