10:34 2020 Rugpjūčio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  41

  Respublikos valdžia įsitikinusi, kad suskystintų gamtinių dujų laivo-saugyklos pirkimas leis sustiprinti energijos tiekimo saugumą ir padidinti konkurencingumą dujų rinkoje

  VILNIUS, gruodžio 21 — Sputnik. Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė pasirašė pakeitimus, leidžiančius išpirkti Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, praneša Prezidentūros spaudos tarnyba.

  Pažymima, kad SGD terminalo įsigijimas sustiprins energijos tiekimo saugumą bei sumažins laivo "Independence" išlaikymo naštą visiems gamtinių dujų vartotojams.

  Dabar respublika iki 2024 metų pabaigos galės išpirkti iš Norvegijos SGD laivą-saugyklą bei sukurti regioninę dujų rinką. Be to, Lietuva padidins konkurenciją dujų rinkoje.

  Anksčiau interviu Sputnik Lietuva Nacionalinio energetinio saugumo fondo generalinio direktoriaus pavaduotojas dujų klausimais Aleksejus Grivačas Klaipėdos SGD terminalo pirkimą pavadino Lietuvos valdžios ekonominiu žlugimu. Jo nuomone, SGD kaina yra didesnė nei dujotiekio dujų, ir galiausiai už jas mokės Lietuvos vartotojai.

  Klaipėdos SGD terminalas

  2015 metais Lietuva pastatė savąjį suskystintų gamtinių dujų terminalą, teigdama, kad tai leis šaliai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio".

  Šių metų vasarą Lietuvos valdžia priėmė sprendimą išpirkti SGD laivą-saugyklą, kurį jie nuomoja iš Norvegijos. Šiuo metu "Klaipėdos nafta" kasmet už nuomą moka 60 milijonų eurų.

  Pareigūnai mano, kad terminalo pirkimas suteiks ekonominę naudą Vilniui, taip pat išplės respublikos galimybes. Pasak energetikos ministro Žygimanto Vaičiūno, Klaipėdos SGD terminalas ateityje gali būti "samdomas" ir naudojamas kurui pervežti.

  Be to, pataisų iniciatoriai atkreipia dėmesį į tai, kad ilgalaikė SGD tiekimo perspektyva sumažins terminalo eksploatavimo išlaidas 23-25 ​​milionais eurų kasmet.

  SGD daugiausia importuojamos į Lietuvą iš JAV ir Norvegijos. Kai kurie ekspertai mano, kad JAV dujos kainuoja šaliai daugiau nei Rusijos kuras, tačiau Lietuvos valdžia neatskleidžia kainos, už kurią ji perka SGD, teigdama, kad išlaidos apsimoka.

  Europos šalių reitingas pagal gamtinių dujų prieinamumą gyventojams
  © Sputnik /
  Europos šalių reitingas pagal gamtinių dujų prieinamumą gyventojams

  Dar šia tema

  Kalėdinė dovana: dujų ir elektros kainos šoktels aukštyn
  Kam Rusijai reikalingas plaukiojantis SGD terminalas Baltijos jūroje
  Lietuvai atėjo metas slėptis — nuo šalčių ir Rusijos dujų
  Nuspręsta, kada Lietuva išpirks SGD laivą "Independence"
  Tegai:
  Dalia Grybauskaitė, Lietuva, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD terminalas, SGD

  Svarbiausios temos