23:56 2019 Liepos 22
Tiesioginis eteris
 • USD1.1215
 • RUB70.6525
  Kasos kvitai, archyvinė nuotrauka.

  Lietuvoje nerimaujama dėl galimo maisto produktų kainų kilimo

  CC0 / pexels
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  35 0 0

  Manoma, kad pažvelgę į didesnes konkurentų kainas kai kurie pardavėjai jas gali pakelti ir savo prekybos vietose

  VILNIUS, sausio 4 — Sputnik. Valdžios sprendimas specialioje svetainėje skelbti produktų kainas gali ne tik neatnešti naudos, bet ir kainas padidinti, skelbia LRT.

  Manoma, kad toks kainų skelbimas neleidžia daryti jokių išvadų, o pažvelgę į didesnes konkurentų kainas kai kurie pardavėjai jas gali pakelti ir savo prekybos vietose. Vis dėlto kai kurie produktai spėjo atpigti.

  20 maisto produktų kainos buvo patikrintos penkiuose prekybos centruose. Iš aptiktų duomenų matyti, kad labiausiai skiriasi sūrio, grietinės ir sviesto kainos. Pavyzdžiui, fermentinis sūris brangiausias "Norfoje" — daugiau nei 7 eurai už kilogramą, o "Maximoje" — kiek daugiau nei 4 eurai. Sviestas ir grietinė taip pat brangiausi "Norfoje".

  Žemės ūkio viceministrės Ausmos Miškinienės aiškinimu, svetainėje produktukainos.lt pateikiamos faktinės kainos, kurias nustatė specialistai. Kaip teigia viceministrė, prekybos tinklų sutikimu ekspertai fiksavo tris mažiausias to paties produkto kainas penkiuose prekybos tinkluose.

  Ekonomistė Rūta Vainienė sutinka, kad skelbiamos kainos nurodo faktinę situaciją, tačiau ją gali pasitikrinti ir bet kuris parduotuvėje apsilankęs žmogus.

  Vainienė svarsto, kad kai kurie produktai viename prekybos tinkle gali kainuoti brangiau vien dėlto, kad jų nuperkama mažiau ir tiekėjas nesutinka sumažinti kainos. 

  Ji priduria, kad toks kainų skelbimas, priešingai nei tikimasi, kainas gali net ir padidinti: "Mes tikrai nežinome ir negalima teigti, kad kaina sumažės iki mažiausios. Tikrai ne. Prekybininkai gali pasižiūrėti ir galvoti "Kodėl "Norfoje" brangiau kainuoja? Gal ir mes galime parduoti brangiau?" Gal ta kaina pirkėjams didės."

  Ekonomistė apibendrina — susidaro situacija, kai valstybė riboja, kontroliuoja ir baudžia už susitarimus dėl kainų, tačiau pati pateikia informaciją, kokios kainos vyrauja kiekviename prekybos tinkle.

  Ausma Miškinienė su tokia kritika nesutinka. Jos teigimu, oficialią statistiką vykdo valstybė ir tai daro nuosekliai — pasirinkti konkretūs produktai, kurių kainos tikrinamos, nes būtent jiems gyventojai išleidžia daugiausia.

  Ji priduria, kad valstybės taikomos priemonės jau dabar duoda rezultatų ir kai kurių produktų kainos sumažėjo. Anot viceministrės, truputį daugiau kaip 8 proc. nukrito 3,5 proc. riebumo pieno maišeliuose kaina. Taip pat pigo nefasuoti česnakai, bulvės.

  Dar šia tema

  Tyrimas patvirtino, kad už kai kurias prekes lietuviai moka gerokai daugiau
  Lietuvos bankas: kylantys atlyginimai toliau lenks kainas
  Iki metų pabaigos deklaravę suvartotą elektrą ir dujas sumokės mažiau nei sausį
  Tegai:
  kainos

  Svarbiausios temos