18:51 2019 Liepos 18
Tiesioginis eteris
 • USD1.1216
 • RUB70.6478
  Euras, archyvinė nuotrauka

  Išryškino skurdą: kodėl lietuviai nepatenkinti euru

  © Sputnik / Михаил Воскресенский
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  41 0 0

  Pasak ekonomistų, kainos šalyje pakilo ne dėl euro įvedimo; jeigu būtų išlikęs litas, kainos būtų ne ką mažesnės

  VILNIUS, sausio 7 — Sputnik. Anot "Baltijos tyrimų", euru patenkinti vos penktadalis apklaustų Lietuvos gyventojų, praneša LRT.

  Lietuviams rūpi tai, su kuo jie patys kasdien susiduria — už maistą moka daugiau, nors ir pajamos, ir apskritai gerovė irgi auga. Žmonės rodo į Lenkiją, kuri neturi euro, ir sako, kad ten viskas pigiau.

  Ekonomistai aiškina, kad Lenkija euro neįsiveda dėl įvairių priežasčių, tarp kurių yra ekonomikos dydis ir, palyginti su BVP, menkas eksportas. Todėl Lenkijai daugiau naudos iš savos pinigų politikos.

  O pasakymą, kad Lietuvoje "kiek kainavo litais, dabar kainuoja eurais" ekonomistai vadina mitu. Nors kainos Lietuvoje per ketverius metus iš tikrųjų išaugo. 

  Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pažymėjo, kad vyriausybė išklausė daugybę ekspertų, kurie sakė, kad kainos nepadidės, tačiau Lietuvoje įvyko tokie pat pokyčiai kaip ir kitose šalyse, įvedus eurą.

  Tačiau "Swedbank" vyriausiasis ekonomistas Nerijus Mačiulis sako, kad ekonomistai nesakė, jog kainos po euro įvedimo nedidės.

  "Sakė, kad kainos nedidės dėl euro, jos didės dėl kitų priežasčių. Būtent dėl didėjančių atlyginimų, dėl didėjančių darbo sąnaudų, kai kurių brangstančių žaliavų, tai ir vyko. Euras turbūt matomas kaip atpirkimo ožys, bet tai tikrai ne jo kaltė, kad padidėjo paslaugų kainos Lietuvoje. Ir, jeigu būtų dabar likęs litas, ne mažiau būtų padidėjusios kainos", — pastebi jis.

  Lietuvos banko teigimu, kainos per ketverius metus augo beveik dešimtadaliu, arba apie po 2 proc. kasmet. Darbo užmokestis, atmetus kainų įtaką, beveik ketvirtadaliu. Tačiau jokie politikai, nei tie, kurie siūlo sugrąžinti litą, nei tie, kurie dėl infliacijos kaltina eurą, esą neturėtų taip elgtis.

  Ekspertas: litų sugrįžimas pritrauktų į Lietuvą Rusijos įmonių >>

  Ekonomistų manymu, euro naudą Lietuvos gyventojai, spėjama, įvertins kaip ir Vakarų europiečiai, praėjus nemažai laiko. "Sveikas atvykęs" jam sakys galbūt tik po poros dešimtmečių. Ekonomistai sako — euras skurdą ne sumažino, o išryškino. Bet čia irgi ne jo kaltė, o iki šiol turėtos valdžios nepadaryti būtini darbai.

  Dar šia tema

  Buvęs Lietuvos prezidentas pasiūlė surengti referendumą dėl lito sugrąžinimo
  Gyventi darosi geriau: darbo užmokestis didėja
  Tegai:
  ekonomika, euras

  Svarbiausios temos