08:18 2020 Birželio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1330
 • RUB77.8155
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (61)
  25

  Papildomai reikia lėšų būsimam atliekų laidojimo projektui, kuriam Lietuva "pritrūko laiko" sutaupyti pinigų

  VILNIUS, sausio 17 — Sputnik. Europos Parlamento nariai paskelbė, kad reikės dar 1,5 mlrd. eurų, siekiant užbaigti Lietuvoje Ignalinos AE eksploatacijos nutraukimo programą, praneša RIA Novosti.

  Prireikė papildomų lėšų, nes parlamentarai pasiūlė išplėsti atliekų laidojimo finansavimo programą, o Lietuva neturi tam pinigų. Šios pataisos bus svarstomos ketvirtadienį Strasbūre.

  "Nors panaudoto branduolinio kuro ir radioaktyviųjų atliekų laidojimas specialiai įrengtoje saugykloje — kapinyne nėra įtrauktas į 2021–2027 metų programą, Lietuva ir ES laiku pradės konsultacijas dėl galimo šios veiklos įtraukimo į programos taikymo sritį", — teigiama pataisų tekste.

  Europos Parlamento nariai savo iniciatyvą paaiškina tuo, kad Lietuva "nesugebėjo sukaupti lėšų galutiniam panaudoto branduolinio kuro šalinimui dėl priešlaikinio Ignalinos AE uždarymo".

  EP apskaičiavo, kad eksploatacijos nutraukimo planui užbaigti iki 2038 metų reikės "užpildyti finansinę spragą", kuri siekia 1,548 mlrd. eurų.

  Taip pat, europarlamentarai pasiūlė dokumentu nustatyti, kad, nepaisant Ignalinos AE programos, "Lietuva taip pat kaip anksčiau atsakinga už plėtrą ir investicijas į Ignalinos regioną, kuriam būdingos mažos pajamos ir didžiausias nedarbo lygis šalyje".

  Anksčiau buvo skelbiama, kad pagal daugiametę finansinę programą nuo 2021 iki 2027 metų elektrinės eksploatacijos nutraukimo programai finansuoti numatyta 780 milijonų eurų.

  Anksčiau pagal ES biudžetą iki 2027 metų IAE uždaryti buvo numatyta skirti 552 mln. eurų bei padidinti nacionalinį bendrą finansavimą nuo 14 proc. iki 20 proc. Lietuvoje buvo apskaičiuota, kad iš ES reikėjo gauti 780 milijonų eurų, ir šalis nesutiko didinti savo finansinį dalyvavimą.

  Ignalinos AE

  Ignalinos atominė elektrinė, kuri pradėjo dirbti 1983 metais, Lietuvai vykdant stojimo į ES sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 metų gruodžio 31 dieną visiškai nutraukė elektros energijos gamybą, nepaisant to, kad Lietuvos gyventojai priešinosi atominės elektrinės uždarymui, o respublika tapo labiau priklausoma nuo elektros tiekimo iš kitų šalių.

  Oficialus Vilnius planavo statyti naują, Visagino AE, bendradarbiaudamas su Latvija ir Estija, tačiau projektas buvo sustabdytas dėl pasikeitusios Lietuvos valdžios ir situacijos rinkoje.

  AE demontavimo projektas, kurio vertė siekia apie tris milijardus eurų, daugiausia finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Lietuva iš valstybės biudžeto skiria tik 14 procentų nuo bendros sumos ir turės padidinti savo įnašą iki 20 procentų. Tikimasi, kad Ignalinos AE uždarymas baigsis 2038 metais.

  Be to, Ignalinos atominės elektrinės eksploatacijos nutraukimą lydi korupcijos skandalai. Pastaraisiais metais Ignalinos atominėje elektrinėje pasikeitė keli direktoriai, vienas iš jų įtariamas neteisėtu elektrinės turto pardavimu.

  Temos:
  Ignalinos atominės elektrinės uždarymas (61)

  Dar šia tema

  Atitrūkimas nuo realybės: Lietuva aukoja branduolinį saugumą dėl politikos
  Lietuva ketina panaikinti radioaktyviųjų atliekų saugyklą
  Ignalinos AE apsaugą ketinama perduoti VST
  Tegai:
  Ignalinos AE, Europos Parlamentas

  Svarbiausios temos