07:17 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (370)
  72

  Europos šalys tampa vis labiau priklausomos nuo gamtinių dujų importo, nes didžiausiuose Europos telkiniuose sparčiai mažėja jų gavyba

  VILNIUS, sausio 30 — Sputnik. Gamtinių dujų poreikis Europoje nuolat auga, tuo tarpu nuosava jų gavyba sparčiai mažėja, rašo Vokietijos laikraštis "Die Welt".

  Leidinys pažymi, kad Europos šalys tampa vis labiau priklausomos nuo gamtinių dujų importo, nes didžiausiuose Europos telkiniuose sparčiai mažėja jų gavyba.

  Visų pirma laikraštis kaip pavyzdį pateikia telkinį, esantį netoli Groningeno Nyderlanduose, kuris užtikrina šeštadalį visos Europos gamybos. Nuo 2014 metų gavyba ten sparčiai mažėja, o 2017 metais Nyderlandai, kadaise buvę pagrindiniu dujų eksportuotoju, pirmą kartą pradėjo jas importuoti. Be to, 2030 metais šis telkinys bus visiškai uždarytas.

  "Die Welt" priduria, kad mažėjant gavybai Europoje sparčiai auga gamtinių dujų paklausa. Vien 2017 metais šis rodiklis sudarė 491 milijardą kubinių metrų. Be to, papildomą impulsą paklausai suteiks anonsuotas anglies atsisakymas Vokietijoje, kuri ir taip yra didžiausias dujų vartotojas Europoje. Analitikų teigimu, iki 2025 metų dujų importas į Europą išaugs iki 409 milijardų kubinių metrų, ir tai taps visų laikų rekordu.

  Leidinys pažymi, kad šiuo metu vienintelis sprendimas yra Rusijos dujos. Rusijos kompanija "Gazprom" jau užtikrina 43 procentus ES dujų poreikio, tačiau netrukus bus pastatyti "Nord Stream-2" ir "Turkish Stream", kurie žymiai padidins šį rodiklį. Be to, Rusijos dujos yra žymiai pigesnės nei kitų tiekėjų, ypač JAV.

  "Die Welt" taip pat pabrėžia, kad nors SGD palaipsniui stiprina savo pozicijas pasaulinėje dujų rinkoje, tačiau jų kaina negali konkuruoti su Rusijos. Be to, SGD kaina kyla dėl vis didėjančios paklausos Azijoje.

  Gali būti, kad padėtis pasikeis, jei Kinijos ekonomikos augimas sulėtės, o JAV ir Australija žymiai padidins SGD pasiūlą pasaulio rinkoje. Tada tokių dujų kaina gali sumažėti, ir jos galės konkuruoti su Rusijos vamzdynais. Tačiau, kaip pažymi leidinys, pateikdamas statistinius duomenis, Kinijoje kasmetinis dujų suvartojimas didėja 13 procentų, 2023 metais šis skaičius gali padvigubėti, o 2040 metais net patrigubėti.

  Taigi, tokioje situacijoje tikimybė, kad artimiausioje ateityje Rusijos dujas pakeis SGD iš JAV, abejotina, todėl Europos priklausomybė nuo dujų tiekimo iš Rusijos sparčiai didės, pabrėžia "Die Welt".

  Temos:
  Dujotiekio "Nord Stream-2" statyba (370)

  Dar šia tema

  Dauguma vokiečių pritaria "Nord Stream-2" statybai, rašo žiniasklaida
  Norit dujų — patylėkit: kodėl Lietuvos prezidentė bijo "Engie" vadovės
  Rados deputatas pavadino "Nord Stream-2" didele Ukrainos diplomatijos nesėkme
  Tegai:
  dujų tiekimas, Europa, Rusija

  Svarbiausios temos