01:34 2020 Rugsėjo 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1670
 • RUB91.8152
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (415)
  114

  Vilnius laiko Baltarusijos AE "grėsme", nes nenori patirti ekonominių nuostolių, kurių Lietuva neišvengs paleidus jėgainę, sako ekspertas Aleksejus Gromovas

  VILNIUS, vasario 6 — Sputnik. Antradienį paskelbtoje Grėsmių nacionaliniam saugumui ataskaitoje Lietuvos specialiosios tarnybos paminėjo ir Baltarusijos AE, statomą netoli Astravo. Ši tema visai ne nauja Lietuvos specialiosioms tarnyboms, nes Vilnius nuo pat pradžių prieštarauja jėgainės statyboms.

  Kaip interviu Sputnik Lietuva sakė Energetikos ir finansų instituto direktorius Aleksejus Gromovas, Vilnius priešinasi, nes jam, kitaip nei kitoms Baltijos šalių sostinėms, visai nenaudinga, kad Baltarusija taptų energetiškai nepriklausoma.

  "Vienintelis dalykas, kurį galima nuspėti, kad Baltarusijos AE statyba sumažins energijos jungtis tarp Baltarusijos ir kaimyninių šalių, įskaitant ir Baltijos šalis, ir tai sukelia netiesioginę ekonominę žalą kitoms Baltijos šalims, su kuriomis Baltarusija turi ryšių. Tai yra vienintelis galimas Lietuvos specialiųjų tarnybų baimių paaiškinimas. Žinoma, visiškas šio projekto įgyvendinimas leis labai padidinti Baltarusijos energetinę nepriklausomybę", — sakė ekspertas.

  Gromovas priminė, kad Lietuva jau seniai sutelkė dėmesį į energetinių ryšių mažinimą, visų pirma, su Rusija.

  "Baltijos šalys orientuojasi į Europos Sąjungos standartus (turiu omenyje techninius standartus, susijusius su elektros energijos pramone) ir į elektros ryšių stiprinimą su Europos Sąjungos šalimis. Visų pirma, ji dalyvauja tarptautiniame Europos projekte dėl kabelių tiesimo Baltijos jūros dugnu, šis projektas užtikrintų sinchroninį Skandinavijos ir Baltijos šalių elektros sistemų veikimą", — pažymėjo ekspertas.

  Baltarusijos AE statoma šalia Astravo miesto, Gardino srityje, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus, o tai lemia Lietuvos nepasitenkinimą. Lietuvos valdžia laiko AE atsiradimą šalia valstybės sienų "grėsme nacionaliniam saugumui" ir visais būdais stengiasi išvengti energijos tiekimo iš "nesaugios" elektrinės į Lietuvą.

  Savo ruožtu Minskas pabrėžė, kad Baltarusijos AE atitiks tarptautinius saugos reikalavimus, o visas Vilniaus pretenzijas laiko "politizuotomis".

  Lukašenko atskleidė, kas trukdo geriems Baltarusijos ir Lietuvos santykiams >>

  Spalio mėnesį TATENA pareiškė, kad Baltarusijos atominėje elektrinėje sukurti "efektyviai veikiantys ir patikimi mechanizmai" avarinės parengties ir reagavimo srityje.

  Anksčiau Baltarusija pareiškė, kad AE statyba Astrave artėja prie pabaigos. Astravo atominės elektrinės 1-ojo bloko paleidimas planuojamas 2019 metų kovą, o antrojo — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (415)

  Dar šia tema

  Ekspertė: nesėkmė su Astravo AE parodė, kad Lietuvos balsas nesvarbus Europoje
  Kodėl Lietuva gąsdina save galimu elektros tiekimo iš Rusijos nutraukimu?
  Lietuvoje įvardyta pati "draugiškiausia" ir pati "priešiškiausia" valstybė
  Bus sprendžiama, ar Astravo AE pažeidė Espo konvencijos nuostatas
  Tegai:
  Baltarusija, Lietuva, Astravo AE

  Svarbiausios temos