23:41 2019 Gegužės 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1161
 • RUB71.9646
  Lietuvos bankas, archyvinė nuotrauka

  Lietuvos bankas išvardijo VILIBOR didėjimo priežastis

  © Photo: Facebook / Lietuvos bankas
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  21 0 0

  Lietuvos bankas tvirtina, kad tarpbankinės palūkanų normos VILIBOR didėjimas krizės laikotarpiu buvo dėl objektyvių priežasčių

  VILNIUS, balandžio 26 — Sputnik. Lietuvos banko ekspertai išvardijo priežastis, dėl kurių didėjo VILIBOR indeksas, praneša LRT.

  Anot LB, visų pirma, VILIBOR palūkanų pokyčius lėmė ekonominės priežastys. 2008–2009 metų krizės akivaizdoje palūkanų šuolį sukėlė baimė dėl devalvacijos ir kitų rizikų. Krizės metu bankams pradėjus adekvačiau vertinti riziką, didėjo tiek paskolų litais, tiek paskolų eurais marža.

  Krizės metu palūkanos didėjo ir ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse. 2008–2009 metų tarpbankinės palūkanos didėjo ir kitose šalyse, kuriose galiojo fiksuotasis valiutos kursas.

  Pasak LB ekspertų, VILIBOR augo kartu su indėlių palūkanomis.

  Kai kurie uždirbo apie 250 mln. eurų.

  Lietuvos banko makroprudencinės analizės skyriaus viršininkas Jokūbas Markevičius pabrėžia, kad krizės metu nukentėjo ne visi, o kai kurie uždirbo didžiulius pelnus.

  "Tie indėlininkai, kurie nepabūgo, kad litas bus devalvuotas ir laikė pinigus bankuose, patyrė daug naudos. Ta nauda galėjo siekti apie 250 mln. eurų", — pareiškė Markevičius.

  Markevičius taip pat papasakojo, kad didžioji dalis gyventojų pasirinko santaupas bankuose laikyti eurais.

  "Iš statistikos matome, kad indėlių litais likutis per krizę vienu metu buvo sumažėjęs net daugiau nei milijardu eurų", — sako ekspertas bei priduria, kad tai rodo jog bankams reikėjo "finansavimosi" litais, todėl jie ir didino palūkanas.

  Banko nuostoliai

  Markevičius taip pat siūlo atkreipti dėmesį į tai, kad bankai krizės metu patyrė didžiulius nuostolius. 2009 metais nuvertėjusių paskolų dydis pasiekė 1,4 mlrd. eurų, o tai yra net 1,2 mlrd. eurų daugiau nei 2008 metais.

  Ekspertas pastebi, kad sumažėjo ir bankų grynosios pajamos. Jai palyginti  2008 ir 2010 metus, sumažėjimas siekia apie 300 mln. eurų.

  Anot LB, 2011 metais buvo priimti atsakingojo skolinimosi nuostatai, kurie saugojo gyventojus nuo perteklinio įsiskolinimo ir neapdairiai prisiimamos finansinės naštos.

  Taip pat teigiama, kad 2013 metais buvo patobulintas VILIBOR skaičiavimas, todėl pakeitimai lėmė mažesnius palūkanų svyravimus.

  Balandžio 15 dieną Vyriausybė nusprendė kreiptis į Lietuvos generalinę prokuratūrą dėl krizės tyrime surinktos informacijos. Prokuratūros prašoma įvertinti Parlamentinio ekonominės krizės tyrimo metu gautą informaciją dėl galimo "Vilibor" indekso staigaus augimo 2008-2009 metais ir paskolų valiutą pakeitusiems asmenims ženkliai didesnių kredito maržų nustatymo. Vyriausybė paprašė prokuratūros inicijuoti veiksmus, siekiant apginti viešąjį interesą dėl šios visuomenės dalies nuostolių atlyginimo.

  Dar šia tema

  Lietuvos bankas prisidės prie galimo "Swedbank" pinigų plovimo atvejų tyrimo
  Lietuvos bankas: lėtesnis Europos ūkio augimas paveiks ir Lietuvą
  Tegai:
  krizė, Lietuvos bankas

  Svarbiausios temos