14:10 2020 Rugpjūčio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1765
 • RUB86.7275
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  169

  Tuo tarpu Rusijos išlaidos gynybai sumažėjo ir Maskva nukrito į šeštąją reitingo eilutę

  VILNIUS, balandžio 29 — Sputnik. Praėjusiais metais pasaulinės karinės išlaidos sudarė 1,8 trilijonus JAV dolerių, tai yra 2,6 proc. daugiau nei 2017 metais. Apie tai praneša RIA Novosti, remdamasi Stokholmo tarptautinio taikos tyrimų instituto (SIPRI) ataskaita.

  Pažymima, kad Lietuvos, Latvijos, Bulgarijos ir Rumunijos išlaidos pernai padidėjo 18–24 proc. Karinių išlaidų augimas Lenkijoje sudarė 8,9 proc., o Ukrainos — 21 proc.

  Pasak SIPRI ginklų ir karinių išlaidų programos vyresniojo mokslo darbuotojo Peterio Vezemano, tai "daugiausia susiję su didėjančiu suvokimu Rusijos grėsmės suvokimu".

  Į pirmąjį šalių pagal karinių išlaidų augimą penketuką pateko Jungtinės Valstijos, Kinija, Saudo Arabija, Indija ir Prancūzija. Pirmą kartą nuo 2010 metų Vašingtono skaičius padidėjo 4,6 proc. iki 649 mlrd.

  Tuo tarpu pirmą kartą nuo 2006 metų Rusija nukrito iš penktosios į šeštąją vietą. Praėjusiais metais Maskva gynybai skyrė 61,4 mlrd. dolerių, tai yra 3,5 proc. mažiau nei 2017 metais.

  Pagal SIPRI vertinimus, bendros išlaidos gynybai pasiekė aukščiausią lygį nuo 1988 metų, kai institutas pradėjo rinkti informaciją šia tema. Apskritai, karinės išlaidos sudarė 2,1 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP).

  Baltijos šalys pastaraisiais metais aktyviai didina savo karines išlaidas. Praėjusiais metais visos trys valstybės pirmą kartą skyrė du procentus BVP gynybai. 2018 metais Lietuva skyrė 873 milijonus eurų gynybai, o šiemet — beveik milijardą. Respublikos valdžia ketina iki 2030 metų padidinti karines išlaidas iki 2,5 procento BVP.

  Vis dėlto ne visi šalies politikai mano, kad didinti gynybos finansavimą yra tikslinga. Kai kurie iš jų teigia, kad geriau būtų skirti daugiau lėšų socialiniams šalies poreikiams tenkinti.

  Maskva ne kartą pareiškė, kad Rusija neketina pulti nė vienos iš Aljanso šalių. Kartu buvo pabrėžta, kad NATO naudoja pareiškimus apie tariamai augančią "Rusijos grėsmę", kad kuo daugiau karinės technikos ir kontingento dislokuotų prie Rusijos sienų.

  Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu pažymėjo, kad pastaraisiais metais Aljanso aktyvumas prie Rusijos sienų padidėjo septynis kartus.

  Top 15 šalių, kurių karinės išlaidos yra didžiausios
  © Sputnik /
  Top 15 šalių, kurių karinės išlaidos yra didžiausios

  Dar šia tema

  Paksas: Lietuvos valdžiai rūpi tik karinės išlaidos
  Beveik ketvirtadaliui lietuvių išlaidos vaistams yra sunki našta
  Lietuvoje išlaidos moksliniams tyrimams tapo vienos mažiausių ES
  Tegai:
  karinės išlaidos, Lietuva

  Svarbiausios temos