21:57 2020 Liepos 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1375
 • RUB80.8370
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (89)
  59

  Bandymas įvyko sklandžiai ir neturėjo įtakos Lietuvos vartotojams, teigia bendrovė

  VILNIUS, gegužės 21 — Sputnik. Elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" atliko dalies Lietuvos elektros sistemos ir generatorių bandymą, praneša bendrovės spaudos tarnyba.

  Elektros perdavimo linija, archyvinė noutrauka
  © Sputnik / Александр Липовец

  Bandymas buvo atliktas gegužės 18-19 dienomis ir įvyko sklandžiai.

  Pagal suplanuotą scenarijų į savarankiškas "salas" buvo išskirta Kauno termofikacinė elektrinė, dalis Mažeikių elektrinės, Kauno HE, Kruonio HAE, Lietuvos elektrinės 9 blokas ir nuolatinės srovės keitikliai "Nord Balt" ir "LitPol Link". Šias zonas atjungus nuo BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) sistemos išbandytos generatorių galimybės kartu su nuolatinės srovės keitikliais valdyti izoliuotos sistemos dalies dažnį.

  Likusi Lietuvos energetikos sistemos tebefunkcionavo BRELL žiede, o išskirtosios dalys su ja sėkmingai sinchronizuotos, pažymi bendrovė.

  "Šis bandymas — istorinis įvykis Lietuvos elektros energetikos sistemoje, pirmą kartą Lietuva reguliavo savo elektros sistemos dažnį. Tai buvo ne tik praktinis mūsų turimų technologijų ir gamybos pajėgumų išbandymas, bet ir labai naudinga patirtis perdavimo sistemos operatoriui koordinuojant veiksmus su gamintojais", — pareiškė "Litgrid" generalinis direktorius Daivis Virbickas.

  Nepaisant išaugusio elektros poreikio, vartotojams elektra buvo tiekta patikimai ir sklandžiai, tad bandymo jie nė nepajuto, pareiškė spaudos tarnyba.

  Anksčiau Baltijos šalys planavo išbandyti elektros energijos sistemas šių metų birželį, tačiau vasarį Latvijos ir Estijos elektros tinklų operatoriai atsisakė atlikti bandymus dėl to, kad panašus bandymas vyks anksčiau Kaliningrado srityje.

  Anot "Litgrid", bandymo data Lietuvoje buvo parinkta atsižvelgiant į tai, kad gegužės 25-26 dienomis numatytas izoliuoto darbo bandymas Kaliningrado srityje.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Iki 2025 metų Baltijos šalys bei Lenkija planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Susitarimas dėl Baltijos šalių elektros tinklų sinchronizacijos su kontinentinės Europos tinklais buvo pasirašytas 2018 metų birželio mėnesį.

  Elektros laidai, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį.

  Rusija aktyviai ruošiasi užtikrinti Kaliningrado srities energetinį saugumą. Elektra regioną aprūpins keturios naujos elektrinės, kurių bendras pajėgumas siekia apie vieną gigavatą.

  Baltijos šalys taip pat ruošiasi energijos sistemų desinchronizacijai. Pirmajame infrastruktūros modernizavimo projekto etape joms buvo skirta 432,5 milijono eurų iš ES fondo.

  Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kuri dirba su nuolatiniais sutrikimais.

  Tuo tarpu kompanijos "Inter RAO" atstovė Aleksandra Panina pareiškė, kad Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL nereiškia, jog komercinis Rusijos elektros energijos tiekimas šioms šalims bus nutrauktas.

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (89)

  Dar šia tema

  Estija ir Latvija susitarė dėl elektros energijos iš Rusijos mokesčių
  Ekspertas: mokesčiai Baltijos šalyse diskriminuoja Rusiją kaip elektros tiekėją
  Baltijos šalys nori sukurti naują energetinio bendradarbiavimo su JAV formatą
  Visose Baltijos šalyse pabrango elektra

  Svarbiausios temos