10:41 2020 Sausio 20
Tiesioginis eteris
 • USD1.1108
 • RUB68.2495
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  251

  Vilnius "neimportuoja" Rusijos dujų, o Maskva atsitiktinai atgabeno SGD į terminalą Klaipėdoje? "Sputnik" kartu su ekspertais aiškinosi šią situaciją

  VILNIUS, birželio 4 — Sputnik, Julija Kateniova. "Maršal Vasilevskij" atgabeno į Lietuvą pirmąją "Gazprom" SGD partiją, patvirtina Rusijos bendrovė.

  "Kaip ir buvo polanuojama, plūduriuojantis dujinimo įrenginys pasiekė tiekimo eksportui apimtis. Šiuo metu jis tiekia dujas ne tik į Kaliningrado sritį, bet ir į terminalą Klaipėdoje", —  sakė "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Vitalijus Markelovas.

  "Bendrovė taip pat atkreipia dėmesį į kolegų iš "Novatek" sėkmę — balandžio mėnesį bendrovė pradėjo antrąjį SGD projektą Vysocke, kurio pajėgumas siekia 600 tūkst. tonų per metus. Jau dabar daugelis Europos terminalų svarsto galimybes pasinaudoti SGD tiekimais iš šios vidutinio tonažo bendrovės.

  Tarp jų — Klaipėdos terminalas, sukurtas specialiai tam... kad Lietuvos galėtų atsikratyti priklausomybės nuo Rusijos dujų.

  Atkreipsime dėmesį, kad Vilnius dažnai pasisako apie Rusijos bendrovės "Gazprom" monopolinę poziciją. 2015 meais Lietuva už 62 milijonus eurų per metus išsinuomojo iš Norvegijos SGD terminalą "Independence", nes norėjo atsikratyti priklausomybės nuo "Gazprom"...

  Nuo 2019 metų sausio 1 dienos dujų kaina vartotojams padidėjo 15-20 proc. Gamtinių dujų kaštus Lietuvoje lemia, be kita ko, didelės strateginės plūduriuojančio terminalo, kur tiekiamos Jungtinių Valstijų ir Norvegijos dujos, priežiūros išlaidos.

  Matyt, importuotos SGD nesugeba konkuruoti su vamzdyno dujomis.  Be to, pagal neoficialius duomenis, į Klaipėdos terminalą slaptai pristatomos "Novatek" SGD. Tokią išvadą, pasinaudojusi Baltijos jūros laivų sekimo sistemos duomenimis, padarė agentūra "Reuters". Tuo tarpu valdžia neperspėjo Lietuvos mokesčių mokėtojų apie sutartį su Rusijos įmone.

  "Išsivadavimo simbolis"?

  Nacionalinio energetikos saugumo fondo direktorius Konstantinas Simonovas interviu "Sputnik" pažymėjo, kad Lietuvos istorija yra "retas atvejis", neverta kalbėti apie reikšmingas rinkos apimtis.

  Nepaisant to, ši istorija yra pavyzdys visai pasaulinei dujų rinkai. Pasak Simonovo, ES tiki, kad būtent SGD išgelbės europiečius nuo Rusijos dujų priklausomybės.

  Realybė tokia, kad du trečdaliai europietiškų SGD terminalų stovi tušti, pabrėžia "Sputnik" pašnekovas.

  "Lietuvoje terminalas "Independence" tapo išsivadavimo nuo Rusijos simboliu", — pažymėjo jis. Baltijos šalyse paplito populiari vadinamoji "energetinės salos" koncepcija, pagal kurią SGD galėtų išgelbėti regioną nuo Rusijos priklausomybės.

  "Kai paaiškėjo, kad alternatyvios dujos kainuoja brangiau, Lietuvos vadovybė pradėjo įpareigoti vartotojus pirkti kurą iš "Independence", — teigia Simonovas.

  Vilniui iš tikrųjų pavyko suskystintų gamtinių dujų dėka šiek tiek sumažinti kainas pagal sutartis su "Gazprom", pripažino ekspertas.

  "Ne paslaptis, kad Europa suvokia suskystintas dujas kaip panacėją nuo Rusijos monopolijos dujotiekio dujų rinkoje", — teigia ekspertas. Įvairius skaičiavimais, vien "Gazprom"  turi 35–39 proc. rinkos.

  Panacėja nuo "vamzdyno"? Taip, bet ...

  Prancūzijos naftos ir dujų kompanijos "Total" teigimu, suskystintų gamtinių dujų rinka Europoje ateinančius 20 metų augs, augimas sudarys penkis procentus per metus.

  "Juokinga, kad Europos SGD paklausą daugiausia aprūpinama ne Amerikos, Kataro ar Australijos dujomis, o SGD iš Jamalo gamyklos", — sakė ekspertas.

  Pavyzdžiui, remiantis Tarptautinės suskystintų dujų importuotojų asociacijos (GIIGNL) balandžio mėnesio ataskaita, 2018 metais dujų tiekimas iš Rusijos Federacijos į ES sudarė 4,4 mln. tonų, iš JAV — tik 2,7 mln. tonų.

  Ir kol Lietuva išdidžiai kalba apie nepriklausomybę — nepaisant logikos, Rusijos "Novatek", užbaigia terminalų "Arctic SPG-2" statybas. Šio projekto įgyvendinimas Rusijoje SGD pajėgumus papildys dar 20 mln. tonų. Maskva planuoja užimti iki 20 proc. pasaulinės suskystintų gamtinių dujų rinkos.

  Vidinė konkurencija

  Simonovo teigimu, SGD pajėgumų didėjimas kelia naujų iššūkius Rusijos energetikos sektoriui.

  "Rusijos SGD pradeda konkuruoti su Rusijos vamzdyno dujomis Europoje", — sakė jis, primindamas nevienodą eksportuotojų padėtį Rusijos dujų rinkoje (Rusijoje SGD gamintojams taikomas nulinis eksporto muitas — Sputnik).

  Beje, šis iššūkis atsispindėjo gegužės mėnesį patvirtintame naujajame Rusijos energetikos saugumo doktrinos dokumente. Pasak dokumento autorių, pasaulinėje rinkoje vyrauja konkurencinga kova tarp įvairių rūšių Rusijos energijos išteklių, o tai sukelia kainų riziką gamintojams.

  Rusijos mokslų akademijos Naftos ir dujų instituto Energetikos politikos ir saugumo analitinio centro vadovas Aleksejus Mastepanovas interviu "Sputnik" sakė, kad dėl SGD ir vamzdyno dujų konkurencijos mažėja kainos. Ekspertų teigimu, svarbi Maskvos užduotis yra vienu metu plėtoti visų rūšių energijos šaltinius.

  Ne tik Lietuvai?

  Kalbant apie SGD tiekimus iš "Maršal Vasilevskij", apie kuriuos paskelbė "Gazprom", jie nebus masinio pobūdžio, įsitikinęs Simonovas. Pasak jo, tai kalba ėjo apie konjunktūrinius tiekimus.

  "Rusijos plūduriuojantis įrenginys atlieka naujo eksporto į Europą lango vaidmenį, o tiesiog padeda Kaliningradui, kuris gauna dujas per Baltijos šalių teritoriją", — sakė jis.

  "Kadangi šiame laive yra suskystintų gamtinių dujų, o dujotiekis veikia, nėra jokios prasmės saugoti šias dujas", — teigia ekspertas. — Reikia nelyginti tiekimų į Lietuvą kainų, o atsižvelgti į kuro saugojimo laive išlaidas".

  Ekspertas neabejoja, kad apskritai "Maršal Vasilevskij" veikia kaip saugos tinklas krizės atveju.

  Vienkartiniai pristatymai domina Rusiją įvaizdžio kūrimo požiūriu, apibendrino Simonovas. Bent jau Maskva palankiai pritaria Europai energijos tiekimo  ir momentinės prekybos klausimais.

  Dar šia tema

  Nuo Arkties iki Baltijos: Rusija pasirūpino "kozeriais rankovėje" Europos SGD rinkai
  Rusija paleidžia mažo pajėgumo SGD gamyklą, į kurią dujos teka iš Lietuvos
  Rusijos dujos pigesnės: Lietuvos mokesčių mokėtojai pavargo nuo SGD terminalo
  Tegai:
  Lietuva, Rusija, rusiškos dujos, SGD

  Svarbiausios temos