23:57 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  97

  Rusijos degalai, pagaminti Vysocke, yra daug pigesni už JAV dujas, sako vyriausiasis Nacionalinio energetikos apsaugos fondo analitikas Igoris Juškovas

  VILNIUS, birželio 7 — Sputnik. Lietuvos valdžia negalės uždrausti vietos įmonėms įsigyti Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD), pareiškė Igoris Juškovas, vyriausiasis Nacionalinio energetikos apsaugos fondo analitikas, praneša portalas Rubaltic.ru.

  Pasak jo, jei kalbama apie ekonominę naudą, politika atsitraukia į antrą planą.

  "Lietuvos įmonės ieško pelningų SGD, o Vysocke gaminamos dujos yra daug pigesnės už amerikiečių dujas. Ir ką dabar darys Lietuvos valdžia, yra visiškai neaišku. Žinoma, Vysockas, turėdamas galimybę pakrauti tanklaivį, gali parduoti dujas prekiautojui, ir dujų molekulės bus Rusijos kilmės, tačiau teisiškai tai nebus pirkimas ne iš Rusijos bendrovės... Tačiau manau, kad Lietuva vis tiek negalės uždrausti savo įmonėms pirkti Rusijos SGD. Taip, tai bus gaila, jei ji [Lietuvos valdžia] kels skandalus ir "užlauš rankas", bet ji visgi negali nieko uždrausti", — sakė Juškovas.

  Visų pirma, kaip sakė analitikas, Rusijos SGD perka "Achemos" gamykla Jonavoje, kuri yra ant bankroto ribos ir kuriai reikia kuro už priimtiną kainą.

  Anksčiau paaiškėjo, kad Lietuvos įmonės įsigyja Rusijos SGD. Neoficialiais duomenimis, balandžio-gegužės mėnesiais "Achema" įsigijo iš Rusijos "Novatek" keturis dujų krovinius. Birželio mėnesį įmonė gavo dar vieną naują SGD krovinį iš Rusijos bendrovės.

  Balandžio pabaigoje Lietuvos konservatoriai Laurynas Kasčiūnas ir Audronius Ažubalis pasiūlė apriboti SGD pirkimus iš Rusijos.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Pirmasis ir vienintelis importo SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Teigiama, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Kasmet "Klaipėdos nafta" moka 60 milijonų eurų už SGD laivo-saugyklos nuomą iš Norvegijos, tačiau pernai vasarą Lietuvos valdžia priėmė sprendimą jį išpirkti.

  Nepaisant politikų pareiškimų apie "energetinę nepriklausomybę", Lietuva ir toliau perka dujas iš Rusijos.

  SGD daugiausia importuojamos į Lietuvą iš JAV ir Norvegijos. Kai kurie ekspertai mano, kad JAV dujos kainuoja šaliai daugiau nei Rusijos kuras, tačiau Lietuvos valdžia neatskleidžia kainos, už kurią ji perka SGD, teigdama, kad išlaidos atsiperka.

  Praeitą vasarą Lietuvos valdžia nusprendė 2024 metais, pasibaigus nuomos sutarčiai, išpirkti laivą, kuris, preliminariais duomenimis, kainuotų nuo 121 iki 160 milijonų eurų.

  Dar šia tema

  Lietuva nebeilgai džiaugsis Rusijos SGD už priimtiną kainą
  Klaipėdos SGD terminalą pasiekė naujas Rusijos "Novatek" dujų krovinys
  Tegai:
  Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Rusija, Lietuva, SGD

  Svarbiausios temos