15:43 2020 Liepos 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (89)
  38

  Šiuo įstatymu siekiama užtikrinti sklandų Lietuvos elektros energetikos sistemos atsijungimą nuo BRELL žiedo

  VILNIUS, birželio 13 — Sputnik. Ketvirtadienį Seimas priėmė Elektros energetikos sistemos integracijos į Europos elektros energetikos sistemas įstatymą, praneša Seimo spaudos tarnyba.

  Elektros perdavimo linijas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Šiuo įstatymu elektros energetikos sistemos sinchronizacijos projektas yra pripažįstamas ypatingos valstybinės svarbos projektu, o Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistema turi būti išplėtota taip, kad 2025 metais ją būtų galima sujungti su kontinentinės Europos elektros tinklais darbui sinchroniniu režimu.

  Pasak Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojo Dainiaus Kreivio, tai yra vienas svarbiausių šios sesijos įstatymų.

  "Pirmiausia todėl, kad nuo elektros priklauso tiek mūsų šalies gyventojų gerovė, tiek mūsų šalies ekonomika, tiek efektyvus valstybės valdymas, o iškastinio kuro naudojimas toliau mažėja. Elektromobiliai toliau išstūminėja iškastinį kurą. Taigi elektros poreikis augs beveik 30 proc. Taip pat noriu atkreipti dėmesį, kad Lietuvos energetikos sistema tebėra Rusijos vieningos energetikos sistemos dalis. Iki šios dienos ji yra valdoma iš Maskvos, o tai kelia grėsmę nacionaliniam saugumui ir šalies ekonominei perspektyvai", — sakė Kreivys.

  Įstatyme įtvirtinta, kad Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistemos sujungimas su kontinentinės Europos elektros tinklais darbui sinchroniniu režimu yra integracijos į Europos elektros energetikos sistemas dalis ir atitinka viešąjį interesą, kuriuo siekiama užtikrinti saugų ir patikimą Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistemos veikimą.

  Lietuvos Respublikos elektros energetikos sistema darbui sinchroniniu režimu su kontinentinės Europos elektros tinklais sujungiama per Lenkijos Respublikos elektros energetikos sistemą.

  Įstatymas priimtas už balsavus 88 Seimo nariams, nė vienam nebuvus prieš, 6 parlamentarams susilaikius.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija iki 2025 metų planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį, kurį planuojama pastatyti.

  Rusija ruošiasi užtikrinti Kaliningrado srities energetinį saugumą. Ateityje energiją regionui gamins keturios naujos elektrinės, kurių bendras pajėgumas sieks apie vieną gigavatą.

  Kaliningrado srities energetikos sistemos bandymas izoliuotu režimu taip pat buvo vykdomas dėl Baltijos šalių pasitraukimo iš BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) sistemos. Baltijos šalys planavo atlikti panašius bandymus izoliuotu režimu šių metų vasarą, tačiau Latvija ir Estija atsisakė juos atlikti, remdamosi tuo, kad tokie bandymai Rusijoje vyks anksčiau. Jie buvo atidėti neribotam laikui.

  Anksčiau "Litgrid" atliko dalies Lietuvos elektros sistemos ir generatorių bandymą. Buvo pažymėta, kad bandymas įvyko sklandžiai. Kaliningrado srities energetikos sistemos darbo izoliuotu režimu bandymai, kurie buvo atliekami gegužės 22–25 dienomis, tai pat įvyko sėkmingai.

  Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kuri nuolat sutrinka.

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (89)

  Dar šia tema

  Rusija ketina tiekti Astravo AE elektrą Lietuvai
  Kaliningrado sritis atsijungė nuo Baltijos šalių energetikos sistemos
  Latvijos valstybės saugumo tarnyba sunerimo dėl Baltijos šalių išėjimo iš BRELL
  Tegai:
  Lietuva, elektros energija, Lietuvos pasitraukimas iš BRELL, BRELL

  Svarbiausios temos