07:57 2020 Spalio 01
Tiesioginis eteris
 • USD1.1708
 • RUB91.7763
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  107

  Šis rodiklis yra daug didesnis už ES vidurkį

  VILNIUS, birželio 15 — Sputnik. Lietuvos statistikos departamento duomenimis, Lietuva tebėra priklausoma nuo importuojamos energijos.

  Palyginti su 2017 metais, praėjusiais metais Lietuvos energetinė priklausomybė padidėjo 1,8 proc. ir pasiekė 74,7 proc. Šis rodiklis yra daug didesnis už Europos Sąjungos vidurkį, kuris 2017 metais buvo 55,1 proc.

  Lietuvoje kuro ir energijos suvartojimas praėjusiais metais padidėjo 0,2 proc. ir sudarė 7,69 mln. tonų naftos ekvivalentų. Didžioji dalis suvartojamo kiekio respublikoje buvo nafta ir naftos produktai (39,6 proc.) bei gamtinės dujos (23,1 proc.).

  Baltijos respublikų valdžios institucijos nuolat reikalauja "energetinės nepriklausomybės", pirmiausia, nuo Rusijos. Tačiau, kad ir kaip būtų, Lietuva ir toliau perka kurą iš Rusijos.

  Visų pirma, 2015 metais Klaipėdoje buvo pastatytas suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, tariamai siekiant atsikratyti Rusijos korporacijos "Gazprom" monopolijos. Lietuva nuomojasi dujų saugyklą iš Norvegijos, kuriai Klaipėdos nafta kasmet moka 60 mln.

  Šiuo metu SGD daugiausia į Lietuvą eksportuoja JAV ir Norvegija. Kai kurie ekspertai mano, kad Amerikos dujų kaina Lietuvai didesnė nei Rusijos, tačiau Vilnius neatskleidžia šių išlaidų, teigdamas, kad tai yra pelninga.

  Be to, Lietuva kartu su kitomis Baltijos šalimis ketina pasitraukti iš BRELL energijos žiedo iki 2025 metų (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija). Daroma prielaida, kad šių šalių energetikos sistemos yra sinchronizuojamos su Europa per dvi energijos jungtis su Lenkija.

  Daugelis ekspertų mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šaliai energija bus tiekiama tik iš Lenkijos per "NordBalt" elektros jungtį, kurio darbas nuolat sutrinka. Taip pat buvo pabrėžta, kad sinchronizacija gali padidinti elektros energijos tarifus vartotojams, o pats projektas neužtikrina saugumo.

  Kita vertus, Rusijos Federacijos energetikos ministro Aleksandro Novako teigimu, Maskva yra suinteresuota toliau tiekti elektros energiją Baltijos šalims, joms net ir pasitraukus iš BRELL. Pasak ministro, tam yra techninių galimybių, o darbas šia kryptimi tęsis.

  Dar šia tema

  Įsigalioja svarbi prisijungimo prie Europos elektros tinklų sutartis
  Lietuvoje dėl "Estlink 2" jungčių prastovos pakilo elektros energijos kaina
  Paksas: Baltarusijos AE galėtų aprūpinti elektros energija visą regioną
  Tegai:
  Lietuva, importas, energija, ES

  Svarbiausios temos