11:40 2020 Vasario 23
Tiesioginis eteris
 • USD1.0801
 • RUB69.5480
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (86)
  74

  Stengdamasis įsiteikti JAV, Vilnius ardo BRELL energijos žiedą ir galvoja, kad kenkia Maskvai, nors iš tikrųjų Lietuvos valdžios institucijos kenkia savo gyventojams, mano ekspertas Konstantinas Simonovas

  VILNIUS, birželio 19 — Sputnik. Lietuva tebėra priklausoma nuo importuojamos energijos, byloja Statistikos departamento duomenys.

  Praėjusiais metais, palyginti su 2017 metais, Lietuvos energetinė priklausomybė padidėjo 1,8 proc. ir pasiekė 74,7 proc. Šis rezultatas yra daug didesnis už Europos Sąjungos vidurkį, kuris 2017 metais siekė 55,1 proc.

  Rusijos energetikos ministras Aleksandras Novakas susitiko su už energetikos sąjungą atsakingu Europos Komisijos pirmininko pavaduotojas Marošu Ševčovičiumi, nuotrauka iš įvykio vietos
  © Sputnik / Михаил Воскресенский

  Nacionalinio energetikos saugumo fondo generalinis direktorius Konstantinas Simonovas interviu Sputnik Lietuva pažymėjo, kai šalies energetinės priklausomybės lygis siekia 75 proc., tai reiškia, kad šalis negamina savo energijos.

  "Lietuva būtų išvengusi šios priklausomybės dėl paprastos priežasties — jai nereikėjo uždaryti Ignalinos elektrinės, tačiau tada buvo tendencija uždarinėti atomines elektrines. Tada imta atidarinėti elektrines, tačiau Lietuva nespėjo to padaryti... Lietuva, nes tai buvo pagrindinis didelis projektas — atominė elektrinė, uždarius ją ir pramiegojus jos renesansą, atsidūrė tokioje situacijoje, kai ji negauna jokios konkrečios alternatyvos. Lietuva neturi energijos išteklių, todėl ji objektyviai atsiduria pirkėjo padėtyje — pirk tiek energijos šaltinius, tiek elektros energiją", — priminė ekspertas.

  Pasak jo, iš tikrųjų tokia "energetinė priklausomybė" Lietuvai neturėtų nieko baisaus, jei ji kartu su kitomis Baltijos šalimis "nekurtų pasakojimų apie energetinę salą" ir kaip Rusijoje "baisu gyventi" .

  "Jei pažvelgsite į elektros energijos kainą galutiniams vartotojams, tai Lietuvoje ši kaina žemiausia Europos Sąjungoje. "Dujų salos" tema pradėjo vystytis pirmiausia tokiame kontekste: "priklausome nuo siaubingos Rusijos, ji yra tokia baisi, gelbėkit, išgelbėkit mus". Rusija-tiekėja buvo tokia "baisi", kad lėmė tai, jog galutinės kainos vartotojams Lietuvoje buvo mažiausios visoje ES. Štai toks "siaubas" buvo", — ironizavo Simonovas.

  Pasak jo, jei Lietuvos gyventojai būtų paklausti, ko jie nori — energetinės priklausomybės nuo Rusijos su mažomis kainomis ar energetinės nepriklausomybės su didelėmis kainomis, tuomet akivaizdu, ką jie, kaip ir visi protingi žmonės, būtų pasirinkę.

  "Taip, tai tikrai yra prioritetinė politika. Bet jei į valdžią Lietuvoje ateis jėgos, kurios pasakys: "Mūsų politinė užduotis — sumažinti energetinę priklausomybę nuo 75 proc. iki 30, sumažinti importo dalį", tai reiškia, kad kainos Lietuvoje gerokai padidės. Ir čia jau klausimas Lietuvos rinkėjams: ar jie yra pasirengę balsuoti už tokius žmones? Arba šiuo metu viskas apsiriboja tokiais eksperimentais: mes pasitrauksime iš BRELL, statysime SGD terminalą. Tai ir taip padidina elektros energijos sąnaudas, bet kol kas Lietuva dar nepriėjo prie visiškos beprotybės.

  Ir sprendimas išeiti iš šio žiedo akivaizdžiai yra politiškai motyvuotas ir neturi nieko gero pirkėjams. Lietuva pati iškėlė visas šias "energijos salos" temas. Manau, kad ji labai nori įtikti amerikiečiams kuratoriams, todėl pati sugalvoja visas šias idėjas ir tada nori, kad ją "pagirtų" — "žiūrėk, kokie nuostabūs, jie sugalvojo kažkokią nesąmonę, skirtą Rusijai". Nors iš tiesų jie sugalvoja blogus dalykus sau, o ne Rusijai", — mano ekspertas.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija iki 2025 metų planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį, kurį planuojama pastatyti.

  Rusija ruošiasi užtikrinti Kaliningrado srities energetinį saugumą. Ateityje energiją regionui gamins keturios naujos elektrinės, kurių bendras pajėgumas sieks apie vieną gigavatą.

  Kaliningrado srities energetikos sistemos bandymas izoliuotu režimu taip pat buvo vykdomas dėl Baltijos šalių pasitraukimo iš BRELL (Baltarusija, Rusija, Estija, Lietuva, Latvija) sistemos. Baltijos šalys planavo atlikti panašius bandymus izoliuotu režimu šių metų vasarą, tačiau Latvija ir Estija atsisakė juos atlikti, remdamosi tuo, kad tokie bandymai Rusijoje vyks anksčiau. Jie buvo atidėti neribotam laikui.

  Anksčiau "Litgrid" atliko dalies Lietuvos elektros sistemos ir generatorių bandymą. Buvo pažymėta, kad bandymas įvyko sklandžiai. Kaliningrado srities energetikos sistemos darbo izoliuotu režimu bandymai, kurie buvo atliekami gegužės 22–25 dienomis, tai pat įvyko sėkmingai.

  Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kuri nuolat sutrinka.

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (86)

  Dar šia tema

  Kaliningrado sritis atsijungė nuo Baltijos šalių energetikos sistemos
  Ekspertas: pasitraukimas iš BRELL atneš Baltijos šalims ne saugumą, o rimtų problemų
  Europos Komisija paskelbė svarbią pasitraukimo iš BRELL sąlygą
  Tegai:
  BRELL, elektra

  Svarbiausios temos