03:19 2019 Liepos 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1216
 • RUB70.6478
  Kontrabanda, archyvinė nuotrauka

  Suskaičiuota, kiek Lietuvos biudžetas praranda dėl kontrabandos

  © Photo: LIETUVOS RESPUBLIKOS MUITINĖ
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje (248)
  15 0 0

  Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas ragina valstybę stiprinti valstybės sienos apsaugą bei tvirtina, kad gavus finansavimą, visiškai padengti sienos ruožą su Baltarusija galima būtų per 3 metus

  VILNIUS, birželio 24 — Sputnik. Dėl cigarečių kontrabandos Lietuva kasmet praranda mažiausiai po 50 mln. eurų.

  Pasieniečiai skaičiuoja, kad ruožuose, kur įdiegtos modernios stebėjimo sistemos, bandymų gabenti rūkalus pasitaiko vos vienas kitas per metus. Tačiau iki šiol sienų ruožuose su Baltarusija ir Kaliningrado sritimi tokios sistemos rengiamos daugiausia tik už ES fondų lėšas, todėl kol kas jos dengia tik kiek daugiau nei pusę iš 1376  km išorinių ES sienų ruožų. 

  LRT duomenimis, menkiausiai apsaugota siena su Baltarusija, iš kur į Lietuvą patenka daugiausia nelegalių rūkalų. Vien 2018 m. sulaikyta beveik 1,2 mln. pakelių cigarečių, tai yra apie 70 proc. visų sulaikytų kontrabandinių rūkalų. 

  Per penkerius metus pasienyje su Baltarusija modernizuoti 255 km, kai visas sienos ilgis — 678,82 km. Anot Padvarionių pasienio užkardos vado pavaduotojo Mariaus Buroko, ten, kur įrengtas judesius fiksuojantys kabeliai, vaizdo stebėjimo ir termovizorinės kameros, pažeidėjus matančios ir naktį, bandymų nelegaliai gabenti cigaretes pasitaiko vos vienas kitas per metus.

  Skaičiuojama, kad įrengti kilometrą modernios sistemos atsieina apie 100 tūkst. eurų, todėl likusiam ruožui su Baltarusija padengti reikėtų 40–50 mln. eurų. Skirtingais skaičiavimais, dėl kontrabandos biudžetas vien iš akcizų per metus netenka nuo 50 iki 70 milijonų eurų.

  Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas generolas Renatas Požėla sako, kad, gavus finansavimą, visiškai padengti sienos ruožą su Baltarusija galima būtų per 3 metus.

  "Mes kalbam tik apie ekonominius dalykus, bet yra ir kitų nusikaltimų: nelegali imigracija, galų gale ir geopolitiniai dalykai. Šios sienos uždengimas mums leistų visiškai kontroliuoti situaciją, matyti ją visomis prasmėmis. Tai būtų naudinga ir pasiteisinanti investicija", — skaičiuoja Požėla.

  Vidaus reikalų ministras (VRM) Eimutis Misiūnas sako problemą žinantis, tačiau valstybė reikalingų milijonų taip greitai skirti negali.

  "Šiemet numatę prašyti iš biudžeto apie 20 mln. Suprantame, ką jūs sakote, kad paskaičiuota tokia žala biudžetui, ir, jeigu įrengtume sistemas, taip nebūtų. Bet tai tik hipotetiškai. Mes pateikėm skaičius Finansų ministerijai, bet vis tiek tai biudžeto pinigai, turime daug ir kitų prioritetų šalyje. Yra dar Integruoto sienų valdymo fondas (ISVF), jame yra pakankamai finansų, mes esame aktyvūs dalyviai. Kalbame apie to fondo skirstymą, apie tų lėšų panaudojimą, esame viena iš pavyzdingų valstybių", — teigia Misiūnas. 

  Dar anksčiau planuota, kad išoriniai ES sienos su Baltarusija ir Rusijos Federacija ruožai bus modernizuoti iki 2021 metų. Tačiau iki šiol darbai vykdyti tik už ES fondų lėšas — investuota per 100 mln. eurų. Daugiau pinigų iš Lietuvos biudžeto skirta tik prieš kelis metus, kai nuspręsta statyti tvorą su Kaliningrado sritimi. Tam atseikėta kiek per 10 mln. eurų. Ruožas su Kaliningradu labiausiai modernizuotas. Čia įvairios sistemos įdiegtos beveik 70 proc. ruožo.

  Rinkos tyrimų bendrovės "Nielsen" atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenimis, šešėlinės tabako gaminių rinkos mastas Lietuvoje 2018 metų IV ketvirtį siekė 19,3 proc. ir nuo 2018 m. II ketvirčio išaugo 1,6 proc. Lietuva ir tolia išlieka tarp daugiausia nelegalių cigarečių vienam gyventojui tenkančių valstybių ES.

  Temos:
  Kontrabanda, dokumentų klastojimas ir kiti įvykiai Lietuvos pasienyje (248)

  Dar šia tema

  Estas be jokios maskuotės gabeno beveik 2 mln. eurų vertės kontrabandą
  Baltarusė bandė įvežti į Lietuvą cigaretes, paslėptas automobilio dugne
  Videofaktas: Šalčininkų rajone aptikta nelegalių alkoholio ir rūkalų "parduotuvė"
  Tegai:
  Baltarusija, kontrabandiniai rūkalai, kontrabanda, Lietuva

  Svarbiausios temos