16:05 2020 Rugsėjo 19
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB89.1439
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  79

  Ekspertas pabrėžė, kad Europos šalys visada turėjo ir vis dar turi alternatyvą brangioms suskystintoms dujoms

  VILNIUS, liepos 9 — Sputnik.  Amerikiečių suskystintų gamtinių dujų (SGD) įsigijimas yra tiek Lietuvai, tiek visai Europai kaip šou, kuriame jie permokėjo, sakė Tarptautinio finansų instituto ekspertas Vladimiras Rožanskis.

  Interviu Sputnik Lietuva Rožanskis paaiškino, kad Lietuva perka SGD demonstratyviai dėl Rusijos.

  "Jai reikėjo pavyzdinio demaršo prieš Kremlių. Užuot įsigijus transatlantinių suskystintų dujų, reikėjo kreiptis į Norvegiją. Tai yra šou, kuriame smarkiai permokama", — sakė jis.

  Rožanskis pabrėžė, kad, pavyzdžiui, Japonijoje nėra alternatyvų SGD, nes tai yra sala, kurioje neįmanoma tiesti vamzdžių. Tačiau europiečiai visada turėjo alternatyvų.

  "Jie stengiasi daryti politinius demaršus. Vašingtonas tai palaiko. Todėl jie priima įstatymus, draudžiančius "Nord Stream-2"", — teigia ekspertas.

  Rožanskis pabrėžė, kad transatlantinis SGD tiekimas yra bent du kartus brangesnis nei dujotiekio dujų tiekimas. Taip pat ekspertas sakė, kad Rusijos gamintojai turi sukurti SGD terminalus Tolimuosiuose Rytuose, nes ta pati Japonija visada didins suskystintų dujų importo apimtį ir stato dujų saugyklas.

  Rožanskis tai pat sakė, kad visi Klaipėdos SGD terminalo direkcijos paskelbti rekordai yra "tik mažos bazės šou".  

  "Dabar bet koks padvigubėjimas bus kaip pergalė, bet niekas dabar nenurodo į rinkos perdarymą. <...> Tačiau transatlantiniai tiekimai į Klaipėdą nėra pramoniniai", — teigė ekspertas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Pirmasis ir vienintelis importo SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Teigiama, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio".

  Pernai gruodį Seimas nusprendė, kad Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas-saugykla turėtų būti išpirktas iki 2024 metų pabaigos. Daroma prielaida, kad priimtos pataisos leis Lietuvai kuo ekonomiškiau įsigyti laivą-dujų saugyklą ir sumažinti išlaidas, susijusias su jo eksploatacija.

  Kaip pažymi Energetikos ministerija, šiuo metu Klaipėdos SGD terminalo veiklos sąnaudos siekia apie 66 mln. eurų per metus. Šiuos pinigus sumoka Lietuvos gamtinių dujų sistemos naudotojai ir gamtinių dujų vartotojai — verslui ir pramonei tenka reikšminga sąnaudų dalis. Pasak pataisų iniciatorių, Lietuvai ketinant išpirkti laivą-saugyklą, valstybės valdoma "Klaipėdos nafta" turėtų skolintis iki 308 mln. eurų. Tam Vyriausybė suteiktų valstybės garantiją.

  Dar šia tema

  Nuo Arkties iki Baltijos: Rusija pasirūpino "kozeriais rankovėje" Europos SGD rinkai
  "Achema" užsisakė papildomų Klaipėdos SGD terminalo pajėgumų
  "Pelningos SGD": Lietuva negalės uždrausti įmonėms pirkti dujų iš Rusijos
  Tegai:
  SGD, Lietuva

  Svarbiausios temos