22:42 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  50

  Klaipėdos terminalas yra nepelningas pramonės požiūriu, mano ekspertas Vladimiras Rožankovskis

  VILNIUS, liepos 10 — Sputnik. Birželio mėnesį Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalo rezultatai pasiekė rekordinį rodiklį, praneša bendrovės "Klaipėdos nafta" spaudos tarnyba.

  SGD terminalo veiklos apimtys birželį pasiekė rekordines aukštumas: buvo išdujinta ir į gamtinių dujų perdavimo sistemą patiekta apie 2,4 TWh dujų gamtinių dujų.

  Interviu Sputnik Lietuva vyriausiasis Rusijos Tarptautinio finansų centro ekspertas Vladimiras Rožankovskis sakė, kad prieš pavadinusi save "centriniu terminalu", Lietuva turėtų padidinti specialių tanklaivių, skirtų SGD gabenti, gamybą.

  "Kalbant apie ilgalaikį pramoninį poveikį, manau, kad šiuo metu tai neveikia. Apskaičiavau tiekimo sąnaudas, atsižvelgiant į suskystinimą, išskystinimą ir perdavimą į dujotiekio sistemą. Šiandien tai yra nepelningas projektas. Nuolatinio pramoninio būdo išgauti kurą Europai požiūriu jis dar neveikia. Tam būtina padidinti specialių tanklaivių, įrengtų transatlantiniams tokių sudėtingų prekių, kaip suskystintos dujos, gabenimui, gamybą.

  Supraskite, kad [Lietuva] dėl ribotų pajėgumų negali to apmokėti, pumpuoti į vamzdynus ir pan. Taigi, kol kas matau tai kaip demaršą, kaip šou. Dujų tiekimas iš Norvegijos negali patenkinti visos Europos paklausos. Kremliui skirtas šou, kurio pagrindą sudaro maža bazė. Kadangi Klaipėda iki šiol nėra centrinis SGD priėmimo terminalas (šiuo metu tokia galimybė atsirado), apimtys yra tokios mažos, kad bet koks padvigubėjimas bus pateikiamas kaip pergalė", — sakė ekspertas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Pirmasis ir vienintelis importo SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Teigiama, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio".

  Pernai gruodį Seimas nusprendė, kad Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas laivas-saugykla turėtų būti išpirktas iki 2024 metų pabaigos. Daroma prielaida, kad priimtos pataisos leis Lietuvai kuo ekonomiškiau įsigyti laivą-dujų saugyklą ir sumažinti išlaidas, susijusias su jo eksploatacija.

  Kaip pažymi Energetikos ministerija, šiuo metu Klaipėdos SGD terminalo veiklos sąnaudos siekia apie 66 mln. eurų per metus. Šiuos pinigus sumoka Lietuvos gamtinių dujų sistemos naudotojai ir gamtinių dujų vartotojai — verslui ir pramonei tenka reikšminga sąnaudų dalis. Pasak pataisų iniciatorių, Lietuvai ketinant išpirkti laivą-saugyklą, valstybės valdoma "Klaipėdos nafta" turėtų skolintis iki 308 mln. eurų. Tam Vyriausybė suteiktų valstybės garantiją.

  Dar šia tema

  Ekspertas pasakė, kaip Lietuva pažeidžia ES principus energetikos srityje
  Skeptikų žiniai: Rusijos dujų telkinių užteks ilgam
  Rusijos dujų tiekimas į Lietuvą per Baltarusiją laikinai sustabdytas
  Tegai:
  Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas

  Svarbiausios temos