01:14 2020 Rugpjūčio 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1843
 • RUB86.9321
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  83

  Gali būti, kad Vilnius tikėjosi finansinės pagalbos iš Briuselio dėl SGD terminalo, tačiau Europos Sąjunga nemoka už kitų užgaidas, sako ekspertas Jurijus Solozobovas

  VILNIUS, liepos 21 — Sputnik. Greičiausiai šiais metais Lietuvos suskystintų gamtinių dujų saugumo sudedamoji dalis, arba SGD terminalo mokestis, ne tik nesumažės, bet dar ir padidės, praneša Sputnik Latvija. Valstybinės energetikos reguliavimo tarnybos (VERT) duomenimis, 2018 metais SGD saugumo dedamoji sudarė 84 mln. 931 tūkst. eurų. Šiemet planuojama surinkti 93 mln. 792 tūkst. eurų šio mokesčio.

  Tarptautinės energetikos politikos centro vadovas Jurijus Solozobovas interviu Sputnik Lietuva sakė, kad savo terminalu Lietuva "šovė pro šalį".

  "Paaiškėjo, kad tai labai brangus žaislas, ir kai paaiškėjo, kad Lietuvos importuojamos SGD bus bent trečdaliu brangesnės už Rusijos dujas, pradėta rinkti pinigus priverstiniu būdu — per gyventojus, per biurus pradėta mėtyti brangias sąskaitas. <…> Tai buvo labai plataus masto Lietuvos iniciatyva — planavo ten įrengti jungtį ir aprūpinti ne tik Lietuvą, bet ir kaimyninę Lenkiją. Tačiau Lenkija veikė protingai — pastatė nuosavą terminalą ir ketina jį plėsti. Ir kodėl jie turėtų mokėti savo kaimynams už dujas, kai viską galima padaryta patiems?" — pažymėjo ekspertas.

  Pasak jo, tikėtina, kad Vilnius įsigijo brangų daiktą, kuris jam visiškai nereikalingas ir kuris labai pakenkė jo ekonomikai.

  "Lietuva atsidūrė prie didelio lovio pavadinimu "Independence", ir toliau jaus šiuos nuostolius. Sunku atsisakyti. Jei Lietuvos ekonomika yra tokia galinga, kad gali sau leisti tokį nesaikingumą, turime tik pasveikinti ir paploti. Žmonės perka nereikalingus ir brangius daiktus, kad apsimestų kuo nors kitu, gal Lietuva nusprendė eiti šiuo keliu. Galime tik užjausti. Čia nėra solidarumo, niekas iš ES nemokės už kitų užgaidas", — priminė Solozobovas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Pirmasis ir vienintelis importinių SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Teigiama, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio".

  Kasmet "Klaipėdos nafta" moka 60 milijonų eurų už SGD laivo-saugyklos nuomą iš Norvegijos, tačiau pernai vasarą Lietuvos valdžia priėmė sprendimą jį išpirkti. Manoma, kad jo įsigijimas gali kainuoti nuo 121 iki 160 mln. eurų.

  Nors politikai dažnai kalba apie Lietuvos "energetinę nepriklausomybę", šalis ir toliau perka dujas iš Rusijos.

  SGD daugiausia importuojamos į Lietuvą iš JAV ir Norvegijos. Kai kurie ekspertai mano, kad JAV dujos kainuoja šaliai daugiau nei Rusijos kuras, tačiau Lietuvos valdžia neatskleidžia kainos, už kurią ji perka SGD, teigdama, kad išlaidos atsiperka.

  Dar šia tema

  Viskas atsirūgs: ar Lietuvoje pasibaigs Dalios Grybauskaitės "asmenybės kultas"?
  Lietuvoje paskelbta apie Klaipėdos terminalo "naudojimo piką"
  Tegai:
  SGD terminalas

  Svarbiausios temos