02:20 2020 Rugpjūčio 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1771
 • RUB86.3013
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  57

  Šiandien Lietuvoje elektros energijos kaina galutiniams vartotojams yra viena didžiausių Rytų Europoje

  VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Atgaivinti branduolinę energiją Lietuvoje neįmanoma, nes tam reikia pritraukti labai didelių finansinių išteklių, kurių Vilnius neturi. Tai interviu portalui "RuBaltic.ru" teigė  Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas.

  Ekspertas pabrėžė, kad Lietuva negavo reikšmingos ES paramos mainais į Ignalinos AE uždarymą, todėl Visagino AE statybos planai nebuvo įgyvendinti.

  "Realesnė galimybė yra susitarti su Baltarusija ir pradėti importuoti elektrą iš Astravo AE. Akivaizdu, kad tai kelia labai didelę alergiją Lietuvos politiniam elitui, taip pat ir todėl, kad atominė elektrinė turėjo būti pastatyta Lietuvoje, o pastatyti dabar ją savo jėgomis yra tiesiog nerealu", — sakė jis.

  Anot Kondratjevo, anksčiau Ignalinos AE leido Vilniui būti didžiausiu elektros energijos eksportuotoju regione ir gauti elektrą žemomis kainomis, tačiau ši situacija pasikeitė po priverstinio AE uždarymo.

  "Šiandien Lietuvoje kainų lygis — vienas aukščiausių galutiniams vartotojams Rytų Europoje. Tai kenkia ekonomikos konkurencingumui ir kelia rimtų klausimų buitiniams vartotojams", — sakė jis.

  Ekspertas pabrėžė, kad Ignalinos AE buvo uždaryta dėl politinių priežasčių, o pats objektas buvo patikimas — tai patvirtino Tarptautinės atominės energijos agentūros atliktų patikrinimų rezultatai. Kondratjevo manymu, Lietuva dabar neturi reikiamų finansinių išteklių.

  "Jei ji [Lietuva — red.] skolinsis finansinius išteklius pagal valstybės garantijas atviroje rinkoje, tai taip ji pažeis savo įsipareigojimus pagal ES dėl makrofinansinio stabilumo, nes tai sukels labai greitą valstybės skolos augimą. O privačioms akcinėms bendrovėms Lietuvoje tiesiog neišeina pritraukti pinigų atviroje rinkoje, nes nėra garantijos, kad jie grįš dabartine forma, todėl Lietuva jau praleido savo galimybę plėtoti branduolinę energiją", — apibendrino ekspertas.

  Ignalinos AE

  1983 metais atidaryta Ignalinos atominė elektrinė, Lietuvai įstojus į ES, 2009 metų gruodžio 31 dieną visiškai nutraukė elektros energijos gamybą. Lietuvos gyventojai pasipriešinimas atominės elektrinės uždarymui buvo bergždžias, o valstybė tapo labiau priklausoma nuo elektros tiekimo iš kitų šalių.

  AE demontavimo projektas, kurio vertė siekia apie tris milijardus eurų, daugiausia finansuojamas Europos Sąjungos lėšomis. Lietuva iš valstybės biudžeto skiria tik 14 procentų nuo bendros sumos ir turės padidinti savo įnašą iki 20 procentų. Tikimasi, kad Ignalinos AE uždarymas baigsis 2038 metais.

  Vilnius planavo statyti naują, Visagino AE, bendradarbiaudamas su Latvija ir Estija, tačiau projektas buvo sustabdytas dėl pasikeitusios Lietuvos valdžios ir situacijos rinkoje.

  Dar šia tema

  Ekspertas: Lietuva pardavė savo ateitį už brangią ES elektros energiją
  Ekspertas: Latvija Baltarusijos AE klausimu nekopijuoja Lietuvos kurso
  Ekspertas: triukšmas Lietuvoje dėl Astravo AE – verksmas dėl prarastų galimybių
  Tegai:
  Ignalinos AE, Lietuva

  Svarbiausios temos