18:39 2020 Rugpjūčio 10
Tiesioginis eteris
 • USD1.1763
 • RUB86.6154
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  43

  Susitikimo metu šalys aptarė Lietuvos ir Amerikos santykius, saugumo regione ir energetikos politikos klausimus

  VILNIUS, rugpjūčio 13 — Sputnik. Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius Vilniuje susitiko su JAV Atstovų rūmų nariu iš Ilinojaus Mike'u Quigley. Susitikimo metu užsienio reikalų ministras atkreipė politiko dėmesį į "grėsmę", kylančią iš Baltarusijos AE (Astravo AE).

  Apie tai pranešė Lietuvos užsienio reikalų ministerijos spaudos tarnyba.

  Šalys aptarė Lietuvos ir Amerikos dvišalius santykius, saugumo regione ir energetikos politikos klausimus. Linkevičius pabrėžė, kad Vilnius labai vertina aktyvų JAV vaidmenį užtikrinant Lietuvos ir NATO rytinių sienų saugumą, taip pat Vašingtono indėlį į kolektyvinę gynybą.

  "Buvo apsikeista nuomonėmis apie situaciją Ukrainoje ir santykius su Rusija. JAV kongresmenui taip pat buvo pristatyta Lietuvos pozicija dėl saugumo pažeidimų ir grėsmių, kuriuos kelia statoma Baltarusijos atominė elektrinė", — teigiama pranešime.

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma netoli Astravo miesto Gardino regione, apie 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad šį rudenį bus pradėta eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką, antrąjį — 2020 metais.

  Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad objektas kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui. Vilnius paragino boikotuoti Baltarusijos atominės elektrinės statybą, tačiau nesulaukė kitų šalių paramos.

  Minskas pabrėžia, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra pavojaus. Baltarusija ne kartą pažymėjo, kad Lietuvos pretenzijos į objekto statybą yra politizuotos.

  Interviu Sputnik Lietuva Tarptautinio humanitarinių ir politinių tyrimų instituto ekspertas Vladimiras Bruteris pažymėjo, kad Lietuvoje kilęs triukšmas dėl "Astravo AE" statybų yra "nusivylimo dėl galimybių, kurias praleido Lietuva, išraiška".

  Lietuvos valdžia atsisakė pirkti elektros energiją iš elektrinės. Be to, Seimas uždraudė importuoti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas pabrėžė, kad branduolinės energijos atgaivinimas Lietuvoje yra neįmanomas, nes tam reikia pritraukti didelius finansinius išteklius, kurių Vilnius neturi. Realistiškesnė galimybė — Lietuvai susitarti su Minsku ir pradėti importuoti elektrą iš Astravo AE, tačiau tai kelia "alergiją" politiniam elitui.

  Dar šia tema

  Lietuva sugalvojo "legendą" apie kovą su Rusijos energetikos projektais
  Etiopija ir Rusija užbaigia derybas dėl atominės elektrinės statybos
  Ekspertas paaiškino, kodėl Lietuvoje neįmanoma atgaivinti branduolinės energijos
  Tegai:
  grėsmė, Astravo AE, JAV, Linas Linkevičius, Lietuva

  Svarbiausios temos