22:27 2020 Gegužės 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1136
 • RUB78.4416
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  55

  Taip pat šalis baiminasi, kad Rusijos ir Ukrainos tranzito sutarties vėlavimai gali jai smogti

  VILNIUS, rugpjūčio 14 — Sputnik. Lenkija jau paverčia save Europos dujų mazgu, interviu "Business Insider" sakė buvęs Lenkijos naftos ir dujų koncerno (PGNiG) pirmininko pavaduotojas Janušas Kovalskis (Janusz Kowalski).

  Anot jo, žiema šaliai gali pasirodyti šalta, bet ne dėl žemos temperatūros, o dėl galimų dujų tiekimo nutraukimų dėl Rusijos ir Ukrainos tranzito sutarties galiojimo pabaigos. Kovalskis tvirtina, kad tai gali smogti Lenkijai rikošetu.

  "Beveik pusė dujų, kurias gauname pagal Jamalo sutartį, tiekiamos iš Ukrainos. Rusija, kurianti "Turkish Stream" ir "Nord Stream-2", kad atsisakytų tranzito per Ukrainos teritoriją, gali pradėti šantažuoti Kijevą, o tai gresia neigiamomis geopolitinėmis pasekmėmis Ukrainai ir Lenkijai", — sakė jis, pabrėždamas, kad žiemą sustabdžius tranzitą Ukraina gali pasirašyti susitarimą su "Gazprom" Rusijos sąlygomis.

  Jamalo dujų tiekimo sutartis tarp Maskvos ir Varšuvos baigiasi 2022 metų gruodžio 31 dieną. Lenkija primena, kad nuo 2015 metų ji pradėjo atsisakyti Rusijos žaliavų. Kovalskis įsitikinęs, kad Lenkija gaus pelno iš dujų tranzito.

  "Norvegijos koridorius su Baltijos dujotiekiu bus labai svarbus, mes taip pat turime SGD terminalą Svinoujscie mieste, kurio pajėgumai dabar didėja, be to, planuojama pastatyti plūduriuojantį dujinimo terminalą Gdansko srityje. Visa ši infrastruktūra sustiprins Lenkijos, Danijos ir mūsų regiono kaimynų energetinį saugumą", — sako jis.

  Įvarė į aklavietę

  Kovalskis apkaltino ankstesnius Lenkijos lyderius dėl to, kad jie savo "neteisingais sprendimais" įvarė šalį į aklavietę. Visų pirma jis kritikavo Lešeko Milerio vyriausybę ir Valdemaro Pavliako veiklą, vadovaujant Donaldo Tusko vyriausybei. Taip pat jis gyrė griežtą prezidento Lecho Kačinskio ir parlamentinės opozicijos poziciją, kuri neleido pratęsti Jamalo sutarties iki 2037 metų.

  Kovalskis patikina, kad nuo 2023 metų šalyje pradės veikti laisva dujų rinka ir tai prisidės prie konkurencijos atsiradimo. Dujų jungtys tiesiamos tarp Lenkijos ir Lietuvos, Slovakijos, Čekijos ir Ukrainos.

  "Mes turime prieigą prie jūros, tai yra mūsų stiprybė. Lenkija jau tampa dujų mazgu. <...> Mes turime dujinimo terminalą, o vokiečiai iki šiol to neturi. Lenkija užmezga ryšius su JAV ir kitomis šalimis, iš kur galima atvežti žaliavas, o tai suteikia mums galimybę jas parduoti kitiems partneriams, tokiems kaip Slovakija, Vengrija, Ukraina", — gyrėsi jis.

  Anksčiau Lenkija pareiškė, kad pasirašys naują rusiškų dujų tiekimo sutartį tik tuo atveju, jei mėlynojo kuro kaina nebus susieta su naftos kaina. Lenkija mano, kad dabartinis susitarimas yra nuostolingas.

  Lenkijos dujų perspektyvos

  Praėjusiais metais Lenkijos naftos ir dujų įmonė "PGNiG" pasirašė tris ilgalaikes sutartis su Amerikos įmonėmis dėl suskystintų gamtinių dujų (SGD) tiekimo. Pristatymas bus grindžiamas "Free on Board" (FOB) sąlygomis.

  Anksčiau Nacionalinio energetikos saugumo fondo generalinio direktoriaus pavaduotojas Aleksejus Grivačas sakė, kad Amerikos SGD nebus konkurencingos Europoje, o "PGNiG" greičiausiai parduos šias dujas kitoms rinkoms.

  "PGNiG" perka daugumą dujų iš Rusijos "Gazprom", nuolat kalba apie "priklausomybę nuo Rusijos kuro". Per aštuonis mėnesius dujų eksportas iš Rusijos išaugo 7 proc.

  Be to, Lenkijos bendrovė tikisi kitais metais gauti mažiausiai 28 SGD tanklaivius.

  Dar šia tema

  Linkevičius papasakojo JAV Atstovų rūmų nariui apie Astravo AE "keliamas grėsmes"
  Ekspertas paaiškino, kodėl Lietuvoje neįmanoma atgaivinti branduolinės energijos
  Tegai:
  SGD, Lenkija

  Svarbiausios temos