08:38 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (380)
  61

  Latvijos vyriausybė palaikė Ekonomikos ministerijos siūlymą perkelti elektros energijos prekybą su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Vilniaus ketinimo nebepirkti elektros iš Baltarusijos

  VILNIUS, rugpjūčio 15 — Sputnik. Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda apgailestauja dėl Latvijos ketinimo pirkti elektrą iš Baltarusijos atominės elektrinės, pranešė laikraštis "Izvestija" su nuoroda į Lietuvos žiniasklaidą.

  Lietuvos vadovas kaimynų sprendimą pavadino politiniu.

  "Latvių sprendimas yra politinis sprendimas. Kiek žinau, konsultacijos su Lietuvos energetikos ministerija vyko, bet nepasibaigus konsultacijoms buvo padarytas toks sprendimas, ir dėl to tenka tik apgailestauti", — žurnalistams Berlyne trečiadienio vakarą sakė Lietuvos prezidentas.

  Latvijos ministrų kabinetas pritarė Ekonomikos ministerijos siūlymui perkelti prekybą elektra su trečiosiomis šalimis prie savo sienų dėl Lietuvos nenoro pirkti elektrą iš Baltarusijos, atsižvelgiant į jos poziciją Astravo AE.

  Latvijos vyriausybė teigė, kad Vilniaus veiksmai gali sukelti energijos trūkumo riziką kitoms Baltijos šalims. Todėl pasiūlė atidaryti tarpvalstybinę prekybą tarp Latvijos ir Rusijos.

  Šiuo metu Baltijos šalys trūkstamą elektrą iš trečiųjų šalių gali įsigyti tik per Lietuvą, tačiau techniškai ją įmanoma tiekti ir per kitas šalis.

  Lietuvos ir Baltarusijos ginčas dėl Astravo AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus.

  Lietuva nuolat priešinasi projektui, teigdama, kad jis kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui.

  Vilnius kvietė kaimynus boikotuoti projektą, tačiau nesėkmingai. Tuomet Lietuvos valdžia įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje su Vokietijos kanclere Angela Merkel Nausėda sakė, kad Astravo AE statoma pažeidžiant saugos reikalavimus. Jo nuomone, objekto statybos vieta buvo pasirinkta remiantis geopolitiniais, o ne ekonominiais sumetimais.

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (380)

  Dar šia tema

  Matvijenko siūlo rusams ir baltarusiams išrinkti Astravo AE pavadinimą
  Lietuva ragina TATENA "patarti" Minskui atidėti Astravo AE paleidimą
  Vilniaus gyventojai kviečiami dalyvauti galimos Astravo AE avarijos pratybose
  Tegai:
  Gitanas Nausėda, Lietuva

  Svarbiausios temos