06:46 2020 Lapkričio 29
Tiesioginis eteris
 • USD1.1922
 • RUB90.9894
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  50

  Skirtumas tarp Lenkijos ir Baltijos šalių yra tas, kad Varšuva aktyviai kovoja dėl savo jaunimo, o ne bejėgiškai stebi šio proceso eigą

  VILNIUS, rugpjūčio 16 — Sputnik. Lenkija, kaip ir Baltijos šalys, susiduria su masine jaunimo emigracija į Vakarų Europą. Trečiosios Žečpospolitos gyvavimo metais iš šalies išvyko 2–3 mln. lenkų, daugiausia jaunų ir darbingų, rašo portalo "RuBaltic.Ru" autorius Aleksandras Nosovičius.

  Skirtumas tarp Lenkijos ir Baltijos šalių yra tas, kad Varšuva aktyviai kovoja dėl savo jaunimo, o ne bejėgiškai stebi šio proceso eigą. Portalas "RuBaltic.Ru" išnagrinėjo pagrindines Lenkijos valdžios socialinės politikos priemones, kurios jau leido ženkliai sumažinti emigrantų iš šalies skaičių.

  Lengvatinės paskolos būstui

  Jaunimas Lenkijoje gali tikėtis valstybės pagalbos perkant nuosavą būstą. Nuo 2013 metų šalyje veikia programa "Mieszkanie dla Młodych" (MDM) — "Būstas jaunimui". Tai finansinės paramos namui ar butui įsigyti programa.

  Lenkijos valdžia kompensuoja jaunimui dalį paskolos būstui įsigyti.

  MDM programa taikoma vienišiems jauniems žmonėms iki 35 metų, šeimoms, kuriose vienas iš sutuoktinių yra jaunesnis nei 35 metų, ir daugiavaikėms šeimoms. Jauniems bevaikiams (vienišiems ir poroms) asmenims valstybė kompensuoja 10 proc. namo ar buto pirkimo išlaidų, 15 proc. — šeimoms su vaiku, 20 proc. — šeimoms su dviem vaikais, 30 proc. — daugiavaikėms šeimoms (su trim ir daugiau vaikų).

  Pajamų mokesčio panaikinimas

  Šių metų vasarą Lenkijos Seimas atleido lenkų jaunimą nuo pajamų mokesčio. Asmens pajamų mokestis nebetaikomas jaunesniems nei 26 metų lenkams, kurių metinės pajamos neviršija 85 tūkst. zlotų.

  Taigi jaunų Lenkijos specialistų darbo užmokestis automatiškai padidinamas 18% — toks yra pajamų mokesčio dydis Lenkijoje.

  Įvairiais skaičiavimais, mokesčių lengvatos palies daugiau nei du milijonus jaunų lenkų. Lenkijos vyriausybė tikisi, kad ši priemonė padės išspręsti vieną opiausių šalies problemų — universiteto absolventų, kurie išvyksta dirbti pagal specialybę į Vakarų Europą, emigraciją, vos gavus diplomą.

  Atlyginimo padidėjimas panaikinus gyventojų pajamų mokestį kartu su kitomis socialinėmis paskatomis padės išlaikyti jaunus specialistus namuose.

  500+ jaunimui

  Nuo liepos 1 dienos garsioji Lenkijos vyriausybės programa "500+" buvo pradėta taikyti visiems nepilnamečiams Lenkijos gyventojams.

  Dabar kiekvienas vaikas iki 18 metų turi teisę gauti iš valstybės 500 zlotų (daugiau nei 100 eurų) per mėnesį.

  Pagal naujas taisykles, beveik 7 milijonai lenkų vaikų dabar gaus piniginę paramą. Varšuva patikina, kad įgyvendintos priemonės jau duoda rezultatų: gimstamumas Lenkijoje yra aukščiausias nuo 1997 metų.

  Iš pradžių "Šeima 500+" (lenk. "Rodzina 500+") programa buvo taikoma antriesiems ir kitiems šeimos vaikams. Dabar vyriausybė bando paskatinti demografinį šalies augimą, teikdama finansinę paramą visiems nepilnamečiams.

  "Ši priemonė turėtų padėti pagerinti Lenkijos demografiją, kad turėtume jaunų žmonių, kurie vėliau uždirbs mums pensiją ir padės plėstis visai šalies ekonomikai", — sakė ministras pirmininkas Mateušas Moravieckis.

  Latvijoje ir Lietuvoje jaunų žmonių trūkumo ir artėjančios pensijų krizės problema yra daug aktualesnė nei Lenkijoje, tačiau tokie sprendimai, kokie taikomi Varšuvoje, Rygoje ir Vilniuje net nesiūlomi.

  Nuo praėjusių metų Lenkijoje pasirodė malonus programos "Šeima 500+" papildymas moksleiviams: programa "Dobry Start", liaudiškai praminta "300+".

  Kiekviena Lenkijos šeima iki rugsėjo 1 dienos gauna 300 zlotų vaikui, kad galėtų jį išleisti į mokyklą.

  Išmoka mokama visiems vaikams be išimčių, neatsižvelgiant į tėvų pajamas. Programa apima 4,6 milijono moksleivių. Valdžia pabrėžia: "Dobry Start" programa siekiama, kad jaunos šeimos pajustų valstybės palaikymą ir nebijotų susilaukti vaikų.

  Parama jauniems specialistams

  Be paramos visiems jauniems moksleiviams priemonių, Lenkija įvedė paskatas jauniems specialistams dirbti šalyje tam tikruose sektoriuose.

  Pavyzdžiui, praėjusį mėnesį šalis priėmė Mokytojų chartijos pataisas, iš kurių viena — specialių išmokų mokytojams stažuotojams ir atlyginimo priedų įvedimas jauniems mokytojams, nusprendusiems dirbti mokykloje baigus studijas, įvedimas.

  Panašios skatinamosios priemonės buvo įvestos jauniems gydytojams, inžinieriams, mokslininkams. Tokiomis priemonėmis Lenkija tikisi apginti savo išsilavinusį jaunimą visos Europos darbo rinkoje ir neleisti jam išvykti dirbti į Angliją ir Airiją.

  Dar šia tema

  "Pasikėsino į sėkmės istoriją": EK atima iš Lietuvos tai, kas vertingiausia
  Kaip tas trečias brolis Jonas: ar tikrai migruojantys lietuviai tokie kvaili
  Ekspertas paaiškino, kodėl Lietuva Europos Sąjungoje pasmerkta skurdui
  Pasaulinė emigracija pateikta interaktyviame žemėlapyje
  Tegai:
  jaunimas, Baltijos šalys, Lenkija

  Svarbiausios temos