23:51 2020 Balandžio 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.0867
 • RUB80.6900
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)
  46

  Gali būti, kad Lietuva nori integruoti Minską į Europos energetikos sistemą, kaip tai darė pačios Baltijos šalys

  VILNIUS, rugpjūčio 26 — Sputnik. Buvęs Lietuvos Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, "Lietuvos demokratijos patriarchas" Vytautas Landsbergis Baltarusijos atominės elektrinės statybų pradžią pavadino "žūtimi" Lietuvai. Jis sakė, kad artėja branduolinė ir demografinė katastrofa.

  Interviu Sputnik radijui politologas Aleksejus Zudinas teigė, kad šitaip Landsbergis pasakė, siekdamas sudaryti neigiamą Rusijos branduolinės energijos įvaizdį, nes Astravo AE yra kuriama dalyvaujant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  "Pareiškimai buvo padaryti pirmiausia tam, kad būtų sukurtas neigiamas Rusijos branduolinės energijos įvaizdis. O tai yra vienas iš svarbiausių mūsų šaltinių, kuriame turime labai didelį pranašumą. Antra, kad būtų užkirstas kelias bent jau Rusijos ir Baltarusijos bendradarbiavimui energetikos srityje", — sakė politologas.

  Pasak jo, Baltarusija yra energetiškai susijusi su Rusija, ir panašu, kad Lietuva šiuo atžvilgiu tikisi atitraukti Baltarusiją nuo Rusijos ir perorientuoti ją į integraciją į Vakarų energetikos tinklus.

  Anksčiau Valstybinė atominės energijos saugos inspekcija (VATESI) sukritikavo dokumentą, kuriame yra priemonių, skirtų pagerinti Astravo AE saugos lygį, sistema. Šį planą pateikė Baltarusijos nepaprastųjų situacijų ministerija.

  Inspekcijos pranešime teigiama, kad Minskas neva neatitiko visų būtinų saugos reikalavimų. Šiuo atžvilgiu inspekcija pareikalavo peržiūrėti dokumentą ir nustatyti konkrečias saugumo gerinimo priemones.

  "Mes laikomės nuomonės, kad Baltarusijos atominė elektrinė neturėtų būti paleidžiama, kol nebus įgyvendintos visos rekomendacijos", — sakoma VATESI pranešime.

  Anksčiau Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius dar kartą apkaltino Minską saugos standartų pažeidimais statant Astravo AE. Jo nuomone, nacionaliniame veiksmų plane, paremtame  Astravo AE testavimo nepalankiausiomis sąlygomis rezultatais iki paskelbto objekto paleidimo, nėra numatyta įgyvendinti Espoo konvencijos šalių Ženevos susitikimo ekspertų Minskui pateiktas rekomendacijas.

  Vilniaus ir Minsko ginčai dėl Baltarusijos AE

  Baltarusijos atominė elektrinė statoma Gardino srityje, už 50 kilometrų nuo Vilniaus. Tikimasi, kad pirmasis energijos blokas bus paleistas šių metų pabaigoje, o antrasis — 2020 metais.

  Lietuva pasisako prieš projekto įgyvendinimą. Baltijos šalių politikai nuolat pareiškia, kad elektrinė neva kelia grėsmę šalies nacionaliniam saugumui. Vilnius įstatymų leidybos lygmeniu atsisakė pirkti elektrą iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" atominės elektrinės.

  Baltarusija ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Šalies valdžia ne kartą pabrėžė, kad objektas statomas pagal saugos standartus, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra rizikos.

  Šią savaitę TATENA ekspertai apibendrino savo misijos Astravo AE rezultatus. Misijoje dalyvavo Armėnijos, Belgijos, Brazilijos, Prancūzijos, Nyderlandų, Rusijos, Slovakijos ir JAV atstovai.

  Tarptautinis reguliuotojas atkreipė dėmesį į Minsko norą sustiprinti atominės elektrinės saugumą iki pirmojo energijos bloko paleidimo. Ekspertai taip pat atkreipė dėmesį į patikimą visuomenės įspėjimo apie ekstremaliąsias situacijas atvejais sistemą, apsauginės konstrukcijos ir priedangos AE darbuotojams buvimą, taip pat integruotą valdymo panelę, specialiai suprojektuotą mobiliosios įrangos stebėjimui ir valdymui ekstremalių situacijų metu.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (284)

  Dar šia tema

  Ekspertas papasakojo, kaip Astravo AE atidarymas sunaikins "Baltijos vienybės" idėją
  Rusija, Ukraina ir Astravo AE: apie ką kalbėjo Lietuvos ir Estijos vadovai Taline
  Ekspertas: ES šalys atsisako remti boikotuojančią Astravo AE Lietuvą
  Tegai:
  statyba, Astravo atominė elektrinė (AE), Baltarusija, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos