13:51 2020 Liepos 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1224
 • RUB80.2153
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  83

  Rusijos žiniasklaidos duomenimis, didelis dujų krovinys skirtas "Achemai", "Ignitis" atsisakė atsakyti į klausimus apie SGD

  VILNIUS, rugsėjo 13 — Sputnik. Lietuva įsigis didelę Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) partiją, rašo "Kommersant" su nuoroda į šaltinius.

  Laikraščio duomenimis, Prancūzijos Montuaro uoste "Jamal SGD" projekto ("Novatek") žaliavos buvo perkeltos į laivą "Stena Clean Sky", kuris dabar plaukia į Klaipėdą.

  Šaltinis teigė, kad krovinio pardavėjas "Total", o pirkėjas — Lietuvos energetikos valstybinė įmonė "Ignitis" (buvusi "Lietuvos energijos tiekimas").

  Sausį buvo pranešta, kad "Ignitis" sudarė sutartį su "Total" dėl kai kurių krovinių tiekimo su sąlygomis, kuriomis mokėjimas už operaciją atliekamas nedelsiant, paprastai per dvi dienas. Kroviniai turėtų būti tiekiami trečiojo šių metų ketvirčio pradžioje.

  "Ignitis" artimas šaltinis sako, kad krovinys "Stena Clear Sky" greičiausiai skirtas Lietuvos trąšų gamintojui "Achema".

  Tuo pat metu "Total" ir "Achema" atsisakė komentuoti, o "Ignitis" teigė neatsakantis į klausimus apie SGD.

  Anot laikraščio pašnekovų, sandorio kaina greičiausiai buvo tokia kaip Didžiosios Britanijos dujų tiekimo mazgo "NBP" kotiruotės ir premija prie jų (dabar apie 142 doleriai už tūkstantį kubinių metrų). Būtent su "NBP" susijusi pagrindinė sutartis, pagal kurią Lietuva gauna dujas iš Norvegijos "Equinor".

  Anot leidinio, šiemet Vilniaus SGD pirkimas dėl kainų mažėjimo padidėjo 70 proc., kartu čia išaugo ir rusiškų žaliavų vaidmuo. 

  Kalba eina apie mažų tanklaivių pristatymus iš vidutinio dydžio "Novatek" projekto Vysocke, kurie vykdomi per prekybininkus.

  Šį kartą į Klaipėdą atvyks labai didelis krovinys.

  "Jamal SGD" yra Rusijos gamtinių dujų skystinimo projektas, pagrįstas Pietų Tambejskoje dujų telkiniu. Akcininkai yra "Novatek" (50,1 proc.), "Total" (20 proc.), "CNPC" (20 proc.) ir "Šilko kelio fondas" (9,9 proc.).

  Tačiau šis krovinys — ne pirmas iš Rusijos. Anksčiau į Klaipėdą buvo pristatytos dujų partijos iš Rusijos rugpjūčio 2 ir 12 dienomis bei rugsėjo 2 dieną.

  Terminalo paslaugomis daugiausia naudojasi Lietuvos energijos ir gamtinių dujų tiekimo įmonė "Lietuvos energijos tiekimas" (LET), Jonavos cheminių trąšų gamykla "Achema" ir žaliavų prekybos įmonė "Imlitex".

  Vienintelis importinių SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Lietuvoje teigiama, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Kasmet "Klaipėdos nafta" moka 60 milijonų eurų už SGD laivo-saugyklos nuomą iš Norvegijos.

  Nepaisant kalbų apie "energetinę nepriklausomybę", Vilnius perka dujas iš Rusijos, tačiau neviešina informacijos apie sutartį su "Novatek".

  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»
  © Sputnik /
  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»

  Dar šia tema

  Klaipėdos SGD terminalas teiks paslaugas bendrovei "Eesti Energia"
  Ekspertas paaiškino, kodėl Estija pirmenybę teikė Rusijos SGD iš Lietuvos
  Vilniaus košmarai pildosi: Lietuvos SGD terminalas dirba rusams
  Lietuva gavo SGD krovinį iš Norvegijos
  Tegai:
  SGD, Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD terminalas, Lietuva, Rusija

  Svarbiausios temos