15:17 2020 Sausio 17
Tiesioginis eteris
 • USD1.1169
 • RUB68.8102
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (257)
  24

  Vladimiras Lichačiovas suabejojo Lietuvos ir Lenkijos ministrų pirmininkų siūlymu "išgelbėti" Baltarusiją nuo energetinės priklausomybės nuo Rusijos, nes šios šalys pačios moka triskart brangiau už gaunamus energijos išteklius

  VILNIUS, rugsėjo 19 — Sputnik. Lietuvos ir Lenkijos bandymai "išvaduoti" Baltarusiją nuo energetinės priklausomybės nuo Rusijos yra pasmerkti žlugti, nes Minskas pelningai bendradarbiauja energetikos sektoriuje su Maskva. Taip interviu Sputnik Lietuva sakė Nacionalinio tyrimų universiteto "Aukštosios ekonomikos mokyklos" Energetikos instituto direktoriaus pavaduotojas Vladimiras Lichačiovas.

  Nepriklausomybės kaina

  Ekspertas dalyvavo Ekonominių reikalų komisijos prie NVS ekonomikos tarybos posėdyje, kuriame buvo prognozuojama NVS valstybių narių energijos išteklių gamyba ir vartojimas iki 2030 metų.

  "Ką daro Lietuva? Ji atsijungia nuo elektros tinklų su Rusija ir Baltarusija. Ir tuo pat metu bando užtikrinti savo energetinę nepriklausomybę, statydama terminalą. Pradeda pirkti suskystintas gamtines dujas praktiškai iš viso pasaulio ir gabena į Klaipėdos plūduriuojantį terminalą, tačiau šios SGD daug brangesnės nei Rusijos. Tokiu būdu Lietuva moka už nepriklausomybę", — teigė Vladimiras Lichačiovas.

  Taip pat, Lietuva protestuoja prieš Baltarusijos atominės elektrinės statybą, nes baltarusiai gali savo vartotojams tiekti pigią elektrą, įsitikinęs specialistas.

  "Lietuvos energetikos komplekso vadovai nenori, kad Baltarusija ateitų pas juos su pigia elektros energija. Jie mano, kad tai kelia grėsmę energetiniam saugumui. Čia iš serijos — trūks plyš, bet nenusileis. Tai priveda prie to, kad krūvis Lietuvos ekonomikai ir socialinei sferai ženkliai didėja, tačiau šalies gyventojams aiškinama, kad tai būtina energetiniam saugumui užtikrinti", — stebisi Lichačiovas.

  Kam Baltarusijai išradinėti dviratį?

  Ekspertas mano, kad Lietuvos ir Lenkijos ministrų pirmininkų Sauliaus Skvernelio ir Mateušo Moravieckio idėja "išvaduoti" Baltarusiją nuo energetinės priklausomybės nuo Rusijos yra "patikrinamasis ėjimas".

  "Baltarusija sąjungoje su Rusija turi gana stabilią energijos tiekimo sistemą. Tai apima ir Rusijos naftos tiekimą geriausioms NVS naftos perdirbimo gamykloms, ir aprūpinimą dujomis. Be to, pradėjus eksploatuoti atominę elektrinę, kurią padėjo statyti Rusija, sumažėja priklausomybė nuo dujų, nes sumažėja dujų sunaudojimas Baltarusijos elektrinėse. Be to, baltarusiai plėtoja vietinių energijos rūšių gamybą. Tai yra mažos hidroelektrinės, tai yra biokuras, atsinaujinantys šaltiniai", — aiškina ekspertas.

  Visus Lietuvos ir Lenkijos kreipimusis į Baltarusiją su pasiūlymu užtikrinti jos energetinę nepriklausomybę Lichačiovas laiko, viena vertus, per brangiu malonumu, kita vertus — beprasmybe.

  "Baltarusija— Eurazijos ekonominės bendrijos bendrų energijos rinkos projektų dalyvė. Yra labai įdomių pasiūlymų, kaip pakeisti dujų tiekimo sistemą remiantis biržos prekyba. Pavyzdžiui, viena iš dujų biržų bus sukurta Smolenske, o tada Rusijos vakarų ir Baltarusijos vartotojai sudarys lygiaverčias derybas su tiekėjais. Tokiu būdu, visos kalbos apie tai, kad Baltarusijos vartotojai yra kažkokiu būdu diskriminuojami kainų atžvilgiu, bus praeitis. Visi Eurazijos ekonominės bendrijos dalyviai dujų biržoje bus lygūs", — sakė Lichačiovas.

  Kitas dalykas — derybos tarp Rusijos ir Baltarusijos dėl naftos produktų, kai Rusijos Federacija tiekia žalią naftą, o baltarusiai atgal tiekia aukštos kokybės degalus varikliams, sako ekspertas.

  "Ten yra klausimas dėl akcizų, apie tai, kokią dalį pagamintų variklinių degalų gali į užsienį tiekti Baltarusijos įmonės, tačiau ši technika taip pat buvo atidirbta. Todėl aš nematau didelių problemų dėl racionalaus energijos tiekimo Baltarusijai", — įsitikinęs specialistas.

  Be to, Rusijoje ir Baltarusijoje yra modernių biokuro plėtros technologijų.

  "Baltarusija turi vietinių biologinių išteklių naudojimo programą. Ji veikia nuosekliai, turėdama ribotas finansines galimybes, tačiau šis sektorius vystosi stabiliai", — pažymėjo Vladimiras Lichačiovas.

  Ekspertas biologinių išteklių naudojimo plėtrą prilygina Baltarusijoje įsikūrusioms mažoms SGD įmonėms.

  "Mes visada vaikomės didelių — "Jamal SGD" ir kt., tačiau mažos SGD įmonės — tai faktiškai dujų balionai, kuriuos galima gabenti automobiliniu transportu, kurie išsprendžia atsargų ar papildomo kuro problemas atokiuose rajonuose. Tai yra žmonės, kurie sėdi dvi valandas per dieną "ant dyzelino" ir turi elektros energiją tik per šias valandas, turi galimybę kartu su saulės ir vėjo energija gauti normalų energijos tiekimą", — pažymėjo Vladimiras Lichačiovas.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (257)

  Dar šia tema

  Užsispyrę dėl Astravo AE
  Seime aptartos kovos su Astravo AE elektra priemones
  Minskas susitarė dėl elektros energijos eksporto po Astravo AE paleidimo
  Tegai:
  Astravo AE, Rusija, Baltarusija, Lenkija, Lietuva

  Svarbiausios temos