07:25 2020 Birželio 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.1194
 • RUB77.0055
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (320)
  67

  Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad tik pastaraisiais metais Seimas ir Lietuvos vyriausybė ėmėsi priemonių gauti ES ir kitų šalių paramą šiuo klausimu

  VILNIUS, rugsėjo 30 — Sputnik. Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis Vyriausybės tinklalapyje paskelbtame pranešime apgailestavo dėl praleisto laiko kovoje su Baltarusijos atomine elektrine.

  Vyriausybės vadovas pažymėjo, kad tik pastaraisiais metais Seimas ir Lietuvos vyriausybė ėmėsi priemonių gauti ES ir kitų šalių paramą šiuo klausimu.

  "Jeigu tokių diplomatinių ir praktinių priemonių būtų imtasi pradinėje projekto įgyvendinimo stadijoje, galimybės jį sustabdyti ar pasiekti, kad jis būtų pertvarkytas į saugų ir nekeliantį grėsmės Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir sveikatai, būtų buvusios didesnės. Proga tai padaryti buvo praleista", — teigė jis. 

  Skvernelis pabrėžė, kad Lietuvos pozicija dėl tariamai Astravo AE keliamos "grėsmės" išlieka nepakitusi.

  Politikas priminė, kad spalio 1–4 dienomis Lietuvos priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos departamentas rengs pratybas, kuriose 24 valstybės institucijos repetuos pasiruošimą branduoliniam ar radiologiniam incidentui Baltarusijos atominėje elektrinėje.

  Baltarusija ir Lietuva sutarė vesti dialogą, kad išspręstų problemas >>

  Be to, ministras pirmininkas pabrėžė, kad šių metų kovą laišku kreipėsi į Baltarusijos ministrą pirmininką, siūlydamas Baltarusijai iš esmės spręsti "Lietuvos nacionaliniam saugumui, aplinkai ir visuomenės sveikatai grėsmę keliančio" objekto — Baltarusijos Respublikoje statomos atominės jėgainės — klausimą, bet atsakydama Baltarusija patvirtino, kad projektas yra galutinai užbaigiamas ir jo stabdyti neplanuojama.

  Lietuvos požiūris į Baltarusijos AE

  Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo.

  Vilnius nuolat kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  2017 metų vasarį Lietuvos Seimo partijos pasirašė susitarimą ir tų pačių metų balandį priėmė "Būtinųjų priemonių, skirtų apsisaugoti nuo trečiųjų šalių nesaugių branduolinių elektrinių keliamų grėsmių, įstatymą".

  Vėliau, tų pačių metų birželį, Seimas, 104 parlamentarams vieningai balsavus už, įstatymu pripažino branduolinę elektrinę, statomą Baltarusijos Respublikoje, Astravo rajone, "keliančia grėsmę Lietuvos Respublikos nacionaliniam saugumui".

  Lietuva ne kartą ragino boikotuoti objekto statybą. Lietuvos valdžios institucijos atsisakė pirkti elektros energiją iš šalių, kuriose veikia "nesaugios" AE.

  Baltarusijos valdžios institucijos ne kartą pažymėjo, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Minskas pabrėžė, kad elektrinė statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai jau patvirtino, kad kaimyninėms šalims nėra jokios rizikos.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (320)

  Dar šia tema

  Linkevičius padėkojo Lenkijai už energijos iš Astravo AE atsisakymą
  Užsispyrę dėl Astravo AE
  Ekspertas: Lietuva rizikuoja būti izoliuota dėl padėties su Astravo AE
  Nesibaigianti Lietuvos isterija dėl Astravo AE
  Tegai:
  rinka, elektros energija, Astravo AE, vyriausybė

  Svarbiausios temos