22:36 2020 Rugsėjo 21
Tiesioginis eteris
 • USD1.1787
 • RUB89.9825
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  61

  Permokėti už kurą galima vieną kartą, tačiau jei šios išlaidos nuolat tęsis, tai sukels rimtų problemų Lietuvos ekonomikai, mano ekspertas Aleksandras Pasečnikas

  VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. JAV susidūrė su sunkumais parduodant kurą Azijoje dėl konflikto su Kinija, todėl jos turi skatinti savo žaliavų naudojimą Europos šalyse — pavyzdžiui, Lenkijoje ir Baltijos šalyse, o Lietuvai tai turės neigiamų pasekmių, tvirtina Nacionalinio energetinio saugumo fondo Analitikos skyriaus vedėjas Aleksandras Pasečnikas.

  Svinouiscio suskystintų gamtinių dujų terminalas, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Алексей Витвицкий

  Taip ekspertas pakomentavo Lietuvos ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio pareiškimą, kad valstybė pasirengusi pereiti nuo vienetinių suskystintų gamtinių dujų (SGD) siuntų pirkimo prie gilesnio bendradarbiavimo bei domisi visomis suskystintų dujų tiekimo iš JAV galimybėmis.

  "Prieš imdamiesi dujotiekio dujų ar vadinamųjų "Gazprom" tinklo dujų, amerikiečiai turi išmokti konkuruoti savo nišoje su tomis pačiomis "Jamal" SGD Europoje. "Jamal" dujos kartais pasirodo [Lietuvoje]. Neseniai buvo atgabenta didelė partija", — interviu Sputnik Lietuva teigė ekspertas.

  Pasak Pasečniko, pirkdama JAV SGD, Lietuva gali neigiamai paveikti savo ekonomiką.

  "Bet kokiu atveju permokėti galima vieną kartą, pabandymui, o nuolatos patiriant šias išlaidas atsiras nuostolių, problemų. Taigi, matome, kad perkamos ne tik amerikietiškos SGD, bet ir rusiškos, su kuriomis ji (Lietuvos valdžia) "kovoja", — sakė jis.

  Lietuvos premjeras susitikime su JAV energetikos sekretoriumi Riku Periu (Rick Perry) tvirtino, kad padidėjęs JAV suskystintų gamtinių dujų eksportas į Baltijos regioną padidins konkurenciją ir bus naudingas visiems, įskaitant ir kaimynines respublikas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  Vienintelis importinių SGD terminalas Lietuvoje pradėjo veikti 2014 metų gruodžio 3 dieną Klaipėdoje. Lietuvos valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą, pateisindama tai tuo, kad terminalas bus naudingas ateityje.

  Nors politikai dažnai kalba apie Lietuvos "energetinę nepriklausomybę", šalis ir toliau perka dujas iš Rusijos.
  Daugiausia SGD į Lietuvą atkeliauja iš Norvegijos, tačiau nuo šių metų — ir iš Rusijos. Lietuvos valdžia taip pat tvirtina, kad gauna "mėlynąjį kurą" iš JAV, tačiau kai kurie ekspertai tuo abejoja ir pabrėžia, kad pristatymai buvo tik keli.

  Per daugiau nei mėnesį Klaipėdos terminalas priėmė tris tanklaivius su Rusijos SGD.

  Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo ekspertas Aleksandras Nosovičius, rusiškų dujų tiekimas — vienintelis būdas Vilniui sustabdyti savo SGD terminalo bankrotą.

  Dar šia tema

  Visi metodai geri: kovodami su konkurentais Lietuvos politikai nieko nesibodi
  "Eurogas" įvertino 2009 metų dujų krizės pasikartojimo tikimybę
  Lietuva iš ES gavo 15 milijonų eurų energetikos projektams įgyvendinti
  Tegai:
  Rusija, Lietuva, SGD, JAV

  Svarbiausios temos