22:25 2021 Kovo 07
Tiesioginis eteris
 • USD1.1938
 • RUB88.8807
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Astravo atominės elektrinės statybos (520)
  71

  Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis pabrėžė, kad Vilnius laikosi griežtos pozicijos dėl statomos elektrinės, ir paragino Vašingtoną aktyviau dalyvauti šio klausimo svarstyme

  VILNIUS, spalio 7 — Sputnik. JAV energetikos ministras Rikas Peris (Rick Perry) pažadėjo Lietuvai paramą blokuojant elektros tiekimą iš Baltarusijos atominės elektrinės (Astravo AE). Apie tai pranešė Vyriausybės spaudos tarnyba.

  Peris energetikos klausimus aptarė su Lietuvos ministru pirmininku Sauliumi Skverneliu.

  Premjeras pabrėžė, kad Astrave statoma elektrinė yra nesaugi. Anot jo, Vilnius laikosi griežtos pozicijos Astravo AE atžvilgiu ir ketina blokuoti elektros importą iš AE.

  "Premjeras pakvietė JAV aktyviau įsitraukti į šio klausimo sprendimą. JAV energetikos sekretorius Rickas Perry pažadėjo paramą", — rašoma pranešime.

  Vilniaus ir Minsko ginčas dėl Baltarusijos AE

  Lietuva ir Baltarusija turi skirtingas pozicijas dėl Baltarusijos atominės elektrinės statybos, todėl abiejų šalių santykiai paaštrėjo. Vilnius nuolatos kritikuoja projektą, visų pirma, nėra patenkintas statybų aikštele (50 kilometrų nuo Vilniaus) ir tuo, kad stotis statoma padedant Rusijos valstybinei korporacijai "Rosatom".

  Lietuva aktyviai priešinasi atominės elektrinės statybai, o šalies politikai susitikimuose su Europos valdžios atstovais bando įtikinti nepirkti energijos iš šios AE.

  Lietuva jau patyrė reikšmingą pralaimėjimą "kovoje" su Astravo AE, nes negalėjo priversti ES šalių vienbalsiai uždrausti Baltarusijos elektrai patekti į Europos rinką. Pačios Lietuvos valdžios institucijos taip pat pripažino savo pastangų žlugimą.

  Minskas ne kartą pareiškė, kad Lietuvos pretenzijos yra politizuotos. Baltarusijos valdžia pabrėžė, kad stotis statoma laikantis saugos standartų, o tarptautiniai ekspertai patvirtino, kad kaimyninėms šalims pavojaus nėra.

  Anksčiau Lietuvos ministras pirmininkas Saulius Skvernelis apgailestavo dėl pavėluotos kovos su Astravo AE. Jis pažymėjo, kad Vilnius tik visai neseniai kreipėsi į ES pagalbos šiuo klausimu. Premjero teigimu, jei tokių diplomatinių priemonių būtų imtasi anksčiau, tikimybė sustabdyti statybas ar paversti atominę elektrinę "saugia" būtų didesnė.

  Planuojama pradėti eksploatuoti Baltarusijos AE pirmąjį energijos bloką šį rudenį, antrąjį — 2020 metais.

  Temos:
  Astravo atominės elektrinės statybos (520)

  Dar šia tema

  Ekspertas: iš visų Europos šalių tik Lietuvos netenkina Astravo AE
  Skvernelis: Lietuva nori Baltarusiją paversti "demokratine šalimi"
  Linkevičius ir ES atstovė atšaukė vizitą į Baltarusiją
  Tegai:
  energija, Astravo AE, Saulius Skvernelis, JAV

  Svarbiausios temos