06:17 2020 Vasario 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.0840
 • RUB70.7943
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  45

  Pinigų plovimo skandalai, apimantys Baltijos šalių bankus, gali būti pradėti tik siekiant perduoti pinigus galingesnių šalių, ypač JAV, jurisdikcijai, tikina ekspertas Aleksejus Zubecas

  VILNIUS, spalio 11 — Sputnik. Visos istorijos, susijusios su pinigų plovimu Baltijos šalyse, yra žymiai globalesnio ekonominio proceso, kuriame dalyvauja JAV, dalis, interviu Sputnik Lietuva sakė Rusijos finansų universiteto prie Rusijos Federacijos vyriausybės prorektorius, ekonomikos mokslų daktaras Aleksejus Zubecas.

  "Pasaulis kovoja už ofšorų atsikratymą ekonomikoje ir už ofšorinių finansų srautų perkėlimą į JAV, nes kai mes kalbame apie finansų srautų išvalymą ir šių neskaidrių, tamsių ofšorinių pinigų pašalinimą, dėl tam tikrų priežasčių visi pamiršta, kad dauguma šių ofšorinių ir lengvatinių mokesčių zonų yra susitelkusios JAV. Ir kažkodėl su jomis kovoti pamirštama", — sakė jis.

  Zubecas atkreipė dėmesį į tai, kad daugybė skandalų, susijusių su oligarchų ofšoriniais pinigais, "stebuklingai nepaliečia JAV teritorijos", o tai verčia susimąstyti.

  "Įtariama, kad tai yra ne kas kita, kaip siekis pašalinti srautus iš Baltijos šalių jurisdikcijos, perkeliant juos arba į didelius Europos bankus, arba į JAV. Tai reiškia, kad tai yra ne kas kita, kaip konkurencinė kova", — sakė jis.

  Ekspertas pabrėžė, kad pinigų plovimas ne visada reiškia nešvarių pinigų savinimąsi, narkotikų mafiją ar prekybą ginklais. Jis pabrėžė, kad kartais kalba eina tiesiog apie ne visai teisingas operacijas, kurios atliekamos legalių pinigų savininkų atžvilgiu.

  Anot jo, konkuruodami dėl finansų srautų visada pralaimi silpniausi.

  "Taigi, Latvija pralaimėjo. Dabar atėjo Estijos eilė. Prieš tai amerikiečiai iš esmės Šveicarijoje uždarė bankų verslą, susijusi su pinigų investavimu iš užsienio. To pasekmė — ekonomikos deofšorizacija ir pinigų pervedimai Amerikos jurisdikcijai, kuri šiuo atveju yra patikimiausia ir mažiau rizikinga, palyginti su kitomis jurisdikcijomis", — padarė išvadą Zubecas.

  Anksčiau Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas paskelbė, kad Tarptautinis valiutos fondas (TVF) ruošiasi atlikti nepriklausomą pinigų plovimo prevencijos Baltijos šalyse ir Šiaurės Europoje vertinimą. Anot jo, TVF vertinimo rezultatai gali būti pristatyti jau kitais metais. Patikros priežastimi tapo pinigų plovimo skandalai, susiję su "Danske Bank" Estijos filialu, Švedijos banku "Swedbank", Suomijos "Nordea" ir bankrutavusiu Lietuvos banku "Ūkio bankas".

  Dar šia tema

  Lietuva pateko į aktyviausių kovotojų su pinigų plovimu trejetuką
  Lietuvos bankas: "Swedbank" turi trūkumų pinigų plovimo prevencijos srityje
  "Danske Bank" vadovas traukiasi iš pareigų dėl skandalo Estijos padalinyje
  JAV dešimt išeivių iš Baltijos šalių apkaltinti pinigų plovimu
  Tegai:
  pinigų plovimas, Tarptautinis valiutos fondas (TVF), bankai, Baltijos šalys

  Svarbiausios temos