03:38 2020 Sausio 24
Tiesioginis eteris
 • USD1.1091
 • RUB68.6301
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  221

  Pasak ministro pirmininko, vos tik pažvelgus į 2020 metų biudžeto projektą, akivaizdu, jog jis yra socialiai orientuotas, nes labiausiai auga išlaidos socialinei apsaugai

  VILNIUS, spalio 16 — Sputnik. Vyriausybė trečiadienį posėdyje pritarė 2020 metų biudžeto projektui. Posėdis buvo transliuojamas Vyriausybės Facebook paskyroje.

  Skelbiama, kad biudžetas parengtas, remiantis rugsėjo pradžioje paskelbtu ūkio raidos scenarijumi. Jis numato, kad 2020 metais bendrasis vidaus produktas (BVP) augs 2,4 proc., vidutinė metinė infliacija sieks 2,3 proc., vidutinis mėnesinis darbo užmokestis (neatskaičius mokesčių) augs 7,4 proc., o nedarbo lygis sudarys 5,9 proc.

  Pasak ministro pirmininko Sauliaus Skvernelio, 2020 metų biudžetas yra socialiai orientuotas ir jam tai akivaizdu, vos tik į jį pažvelgus. Labiausiai — net 761 mln. eurų — auga išlaidos socialinei apsaugai. Didės pensijos, vaiko pinigai, taip pat išlaidos socialinės globos ir kitose mums visiems labai svarbiose srityse.

  "Vyriausybė atsižvelgė į prezidento siūlymus, ir daugeliu klausimų mūsų pozicijos sutapo. Bazinė pensija didės sparčiau, nei augs vidutinis darbo užmokestis. Papildomos lėšos skiriamos socialinės paramos išmokų baziniams dydžiams indeksuoti, šalpos ir mažoms pensijoms papildomai didinti, socialinės globos paslaugoms teikti asmenims, turintiems sunkią negalią. Pradedama kompensuoti valstybines pensijas ir kitas socialines išmokas, kurios buvo sumažintos per krizę", — po posėdžio sakė Skvernelis.

  Socialiniai apsaugai biudžete numatytas papildomai 761 mln. eurų.

  2020 metų biudžeto įstatymo projekte numatytas 0,2 proc. BVP valdžios sektoriaus perteklius. Numatoma, kad 2020 metų pabaigoje viešųjų finansų rezervai sudarys apie 1,7 mlrd. eurų.

  "Teikdami šių metų biudžeto projektą didelį dėmesį skyrėme skurdo mažinimui. Tą turėtų pajusti dauguma — tai ir padidinti vaiko pinigai, ir didėjančios pensijos, didesnė minimali mėnesinė alga ir NPD. Taip pat įvertinome augantį pasaulio ekonomikos neapibrėžtumą, todėl teikiame realistinius ir subalansuotus sprendimus bei nuosaikius mokestinius pokyčius", — teigė finansų ministras Vilius Šapoka.

  Socialinės apsaugos sričiai 2020 metais skiriama 6 190 mln. eurų. Papildomai 327 mln. eurų numatyta Valstybinio socialinio draudimo pensijoms (SODRA). Išmokoms vaikui padidinti papildomai skirti 149 mln. eurų, nedarbo draudimo ir dalinio darbo išmokoms (SODRA) didėja 72.9 mln. eurų, ligos, motinystės, motinystės-tėvystės ir tėvystės pašalpoms didėja (SODRA) 56,9 mln. eurų. Socialinės paramos išmokų baziniams dydžiams indeksuoti papildomai — 20 mln. eurų, šalpos pensijų bazei padidinti ir mažų pensijų priemokoms dar 21 mln. eurų ir kt.

  Kokių pokyčių laukti

  Palyginti su šiais metais, "Vaiko pinigai" padidės 10 eurų (nuo 50 iki 60 eurų), "Vaiko pinigai" neįgaliems, gausių ir nepasiturinčių šeimų (su priedu) — 30 eurų (nuo 70 iki 100 eurų), NPD neįgaliesiems padidės 292 eurais (nuo 308 iki 600 eurų,  turintiems vidutinį ar lengvą neįgalumą, o nuo 353 iki 645 eurų — turintiems sunkų neįgalumą). Taip pat padidės minimali mėnesinė alga (MMA) "ant popieriaus" — 52 eurais (nuo 555 iki 607 eurų), o MMA "į rankas" — 41 euru. Senjorų vidutinė senatvės pensija didės 29 eurais (nuo 345 iki 374 eurų), o vidutinė pensija su būtinuoju stažu — 30,7 eurais (nuo 364,5 iki 395,2 eurų) ir kt.

  Pagal esamą planą, NPD kitąmet didės mažiau, brangs degalai, alkoholis.

  Pagal projektą biudžeto pajamos kitąmet, palyginti su šių metų planu, didės 9 proc. (955,686 mln. eurų) — iki 11,545 mlrd. eurų, o išlaidos augs 8 proc. (940,388 mln. eurų) — iki 12,646 mlrd. eurų.

  Tarptautinis valiutos fondas (TVF) anksčiau pristatė prognozę, pagal kurią šiais metais Lietuvos ekonomikos augimas bus pats intensyviausias, palyginti su kitomis Baltijos šalimis. Tikimasi, kad šiemet Lietuvos bendrasis vidaus produktas (BVP) išaugs 3,4 proc., o Latvijoje ir Estijoje — atitinkamai 2,8 ir 3,2 procento. 2020 metais Lietuvos ekonomikos plėtra sulėtės iki 2,7 proc.

  Rugsėjį Finansų ministerija skelbė, kad šalies ekonomika 2019–2022 metais sulėtės. Ministerija pažymėjo, kad vartojimą palaikys stipri gyventojų perkamoji galia, darbo užmokestis viešajame sektoriuje augs sparčiau nei privačiajame, infliacija išliks nuosaiki.

  Lietuvoje išgalvojami nauji mokesčiai apsaugai nuo "Rusijos agresijos" >>

  Šiuo metu Lietuvoje kilo daug diskusijų dėl naujų mokesčių. Aplinkos apsaugos ministerija siūlo įvesti "taršių automobilių" mokestį, Finansų ministerija nori nuleisti neapmokestinamojo nekilnojamojo turto kartelę, o valdantieji nusprendė apmokestinti didesnį kaip 100 mln. eurų finansų įstaigų turtą ir didesnį kaip 50 mln. eurų draudimo įmonių turtą.

  Nuo 2020 metų Lietuva gynybai ketina skirti daugiau nei 2% BVP. Anksčiau Lietuvos krašto apsaugos ministras Raimundas Karoblis sakė, kad 2020 metais Vyriausybė planuoja gynybai skirti net 2,02 proc. BVP.

  Dar šia tema

  LB: Lietuvą pasieks pasaulio ekonomikos darganos
  Iš visų Baltijos šalių Lietuvos gyventojai mažiausiai rūpinasi savo pensija
  SAM pasirašė su medikais sutartį, kuri užtikrins atlyginimų didinimą
  Tegai:
  Finansų ministerija, biudžetas, vyriausybė

  Svarbiausios temos