16:36 2020 Rugpjūčio 14
Tiesioginis eteris
 • USD1.1833
 • RUB87.1809
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  46

  Rusijos suskystintų gamtinių dujų pirkimas buvo vienintelis būdas palengvinti sunkią ekonominę situaciją, į kurią Lietuvos įmonę įstūmė vyriausybė, tikina ekonomistas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, spalio 29 — Sputnik. Sekmadienį į Klaipėdos uostą iš Vysocko atplaukė trečiasis per mėnesį tanklaivis su Rusijos suskystintų gamtinių dujų (SGD) kroviniu. Krovinį atgabeno tanklaivis "Coral Favia".

  Lietuva atvirai neskelbia sutarties su Rusijos įmone, tačiau galima teigti, kad SGD kroviniai iš Rusijos į Lietuvą reguliariai pristatomi nuo pavasario.

  Interviu Sputnik Lietuva ekonomistas ir politikos analitikas Aleksandras Nosovičius teigė, kad didžiausios Lietuvos įmonės bankrotas dėl brangių SGD paskatino Lietuvos politikus nusileisti.

  "Rusijos SGD tiekimas į Klaipėdos terminalą yra priverstinis kompromisas tarp Lietuvos vyriausybės ir pramonininkų. Ankstesniais metais tarp jų kilo rimtas konfliktas, nes vyriausybė liepė didelėms pramonės įmonėms savo reikmėms dujas pirkti ne iš Rusijos dujotiekio, o iš SGD terminalo, o šios dujos yra labai brangios. Pastaraisiais metais tai sukėlė viešus skandalus. Garsiausias — tarp vyriausybės, Energetikos ministerijos ir Jonavos gamyklos "Achema" — vienos didžiausių įmonių, mokesčių mokėtojų ir darbdavių Lietuvoje. Ten keli tūkstančiai žmonių buvo išsiųsti nemokamų atostogų, sustojo du cechai, elektrinė. Lietuva susidūrė su miestą formuojančios įmonės bankrutavimo ir tūkstančių žmonių nuostolių grėsme. Ir vienintele išeitimi tapo Rusijos SGD pirkimas iš Leningrado srityje esančios "Novatek" gamyklos. Šios dujos taip pat yra brangesnės nei dujotiekio dujos, tačiau bet kokiu atveju jos yra pigesnės nei dujos iš Norvegijos, Kataro, Floridos", — teigė ekonomistas.

  Anot Nosovičiaus, Lietuvos vyriausybė tiesiog neturėjo kito pasirinkimo, kaip tik leisti Lietuvos įmonėms pirkti Rusijos SGD palankesnėmis kainomis.

  "Nėra kitų variantų: arba leisti savo energijos vartotojams pirkti Rusijos SGD, arba paskelbti SGD terminalą bankrutavusiu, leidžiant vartotojams nenaudoti jo gaminių, arba leisti bankrutuoti tiems energijos vartotojams, kurie tiesiog nepajėgūs turėti jokių kitų SGD. Arba vyriausybė buvo priversta leisti pirkti Rusijos SGD, nepaisant visų politinių, net, sakyčiau, propagandinių išlaidų", — apibendrino ekonomistas.

  2014 metais Klaipėdoje pradėjo veikti SGD terminalas. Lietuvos valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą, teigdama, kad terminalas bus naudingas ateityje.

  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»
  © Sputnik /
  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»

  Dar šia tema

  Didina pirkimus: Lietuva per savaitę gavo antrą SGD krovinį iš Rusijos
  Lietuva gavo naują Norvegijos SGD krovinį
  Ekspertas: vargu, ar verslas klausys Lietuvos valdžios pareiškimų apie Rusijos SGD
  Lietuva gavo trečią per mėnesį SGD krovinį iš Rusijos
  Tegai:
  Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD terminalas, Rusija, SGD

  Svarbiausios temos