05:18 2020 Rugsėjo 26
Tiesioginis eteris
 • USD1.1634
 • RUB90.4050
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  57

  Respublikos Vyriausybė pavedė Energetikos ir Finansų ministerijoms bei bendrovei "Ignitis" iki kitų metų sausio 31 dienos pateikti atitinkamus pasiūlymus

  VILNIUS, lapkričio 8 — Sputnik. Lietuvos Vyriausybė pritarė Energetikos ministerijos siūlymui 2020 metais inicijuoti pokyčius dabartiniame Klaipėdos suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalo būtinosios veiklos užtikrinimo modelyje. Apie tai pranešė Lietuvos energetikos ministerijos spaudos tarnyba.

  Pataisomis numatoma vieneriems metams pratęsti pratęsti šiuo metu Vyriausybės nustatytą SGD terminalo būtinąjį kiekį. Taip pat nustatoma, kad būtinasis kiekis liekančiam 2021–2024 metų pradinio SGD terminalo eksploatavimo laikotarpiui bus patvirtintas 2020 metais.

  Be to, Vyriausybė pavedė Energetikos ministerijai ir Finansų ministerijai kartu su SGD terminalo būtinojo kiekio paskirtuoju tiekėju "Ignitis" iki 2020 metų sausio 31 dienos pateikti pasiūlymus dėl SGD terminalo būtinojo tiekimo kaštų ženklaus sumažinimo.

  "Energetikos ministerija ir paskirtasis tiekėjas "Ignitis" kiekvienais metais imasi priemonių dėl šių kaštų mažinimo, tačiau šiuose darbuose reikalingas didesnis pagreitis, aktyvesnis didžiųjų gamtinių dujų vartotojų įsitraukimas ir bendradarbiavimas siekiant mažiausiais kaštais ir ekonomiškiausiu būdu užtikrinti SGD terminalo būtinąją veiklą", — pareiškė energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

  Anksčiau Lietuvos įmonė "Klaipėdos nafta" nusprendė įsigyti iš Norvegijos nuomojamą suskystintų gamtinių dujų (SGD) laivą-saugyklą "Independence" arba kitą plūduriuojantį suskystintų gamtinių dujų laivą-saugyklą (FSRU) ne vėliau nei iki 2024 metų gruodžio 31 dienos. Preliminariai, pirkimas bus finansuojamas paskolomis ir kitomis priemonėmis.

  Be to, "Klaipėdos naftos" valdyba nusprendė pasiskolinti iš Šiaurės šalių investicijų banko (NIB) 26 metams iki 135,5 milijono eurų pagal valstybės garantijas, kad sumažintų SGD terminalo išlaikymo išlaidas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  2014 metais Klaipėdoje pradėjo veikti SGD terminalas. Lietuvos valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą, teigdama, kad terminalas bus naudingas ateityje.

  Daugiausia SGD į Lietuvą atkeliauja iš Norvegijos ir iš Rusijos. Šalies valdžia atvirai nekalba apie sutartis su Rusijos "Novatek", tačiau toliau skelbia apie "energetinę nepriklausomybę".

  Kaip interviu Sputnik Lietuva pažymėjo ekspertas Aleksandras Nosovičius, rusiškų dujų tiekimas — vienintelis būdas Vilniui sustabdyti savo SGD terminalo bankrotą. Be to, ekspertas pabrėžė, kad rusiškas kuras yra naudingas Lietuvai, tačiau apskritai situacija yra absurdiška, nes Lietuva rado "alternatyvą" rusiškoms dujoms SGD iš Rusijos pavidalu.

  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»
  © Sputnik /
  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»

  Dar šia tema

  Sudrausminti tarnus: JAV primena Lietuvai apie jų SGD pirkimus
  Latvijoje gali atsirasti Lietuvos SGD terminalo "konkurentas"
  Ekspertas: vargu, ar verslas klausys Lietuvos valdžios pareiškimų apie Rusijos SGD
  Ekonomistas: Lietuvai teko rinktis tarp "Achemos" bankroto ir Rusijos SGD
  Lietuvą pasiekė pirmasis lapkritį Norvegijos SGD krovinys
  Tegai:
  Lietuva, SGD terminalas, SGD

  Svarbiausios temos