10:50 2020 Liepos 13
Tiesioginis eteris
 • USD1.1276
 • RUB80.2104
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  121

  Palyginti su rusiškomis dujomis, dujos, kurias Vilnius šiuo metu perka, yra "auksinės", tikina ekspertas Aleksejus Grivačas

  VILNIUS, lapkričio 12 — Sputnik. Lietuva pasisako apie "energetinę nepriklausomybę" nuo Rusijos, nes tokiu būdu siekia paaiškinti netinkamą viešųjų išteklių paskirstymą. Tai buvo pasakyta Nacionalinio energetinio saugumo fondo generalinio direktoriaus pavaduotojo dujų problemoms spręsti Aleksejaus Grivačo interviu Sputnik Lietuva. Pokalbis su juo vyko Uzbekistane, Tarptautinio diskusijų klubo "Valdai" X-ojoje Azijos konferencijoje.

  Ekspertas pažymėjo, kad norėdamas Klaipėdoje pastatyti savo suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalą, Vilnius išleido didžiulę pinigų sumą ir toliau išleidžia pinigus Norvegijos laivo nuomai.

  "Jei viską suskaičiuosite kartu, dujas, kurias Lietuva pirko visus šiuos metus ir vis tiek pirks, jos bus "auksinės", palyginti su rusiškomis dujomis. Ir priemonės, kurių reikėjo imtis norint priversti žmones pirkti šias dujas... <... > Juk tai yra slaptas ekonomikos mokestis", — sakė jis.

  Grivačas pridūrė, kad Lietuva ir toliau mažais kiekiais perka dujas iš Rusijos. Tačiau dėl dabartinės situacijos suskystintų gamtinių dujų rinkoje gali padidėti Rusijos dujų tiekimai.

  Заместитель генерального директора по газовым проблемам Фонда национальной энергетической безопасности Алексей Гривач
  © Sputnik / Юрий Корсунцев
  Nacionalinio energetinio saugumo fondo generalinio direktoriaus pavaduotojas dujų problemoms spręsti Aleksejus Grivačas

  Anot eksperto, šiuo metu rinkoje pastebimas suskystintų gamtinių dujų perteklius, o įdiegus naujus pajėgumus susidarė sudėtinga tiekėjų, pirmiausia suskystintų gamtinių dujų gamintojų padėtis, nes kainos krito.

  "Atrodytų, kad vartotojams tai būtų naudinga, tačiau tai trumpalaikė nauda. <...> Kai tiekėjai susidurs su pasirinkimu — sustabdyti gamybą ar toliau patirti nuostolių, gali susidaryti naujas deficitas, kainos vėl kils ir Lietuva sugrįš prie Rusijos dujų", — sakė Grivačas.

  Ekspertas pabrėžė, kad tokiu būdu Vilniaus pasisakymais apie "nepriklausomybę" siekiama paaiškinti Lietuvos gyventojams, kodėl jie turėtų mokėti papildomą mokestį pirkdami dujas.

  "Tai yra nepriklausomybės mokestis — tiesiogine ir perkeltine šio žodžio prasme", — padarė išvadą ekspertas.

  Klaipėdos SGD terminalas

  2014 metais Klaipėdoje pradėjo veikti SGD terminalas. Lietuvos valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio".

  Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą, teigdama, kad terminalas bus naudingas ateityje.

  SGD kroviniai į Klaipėdą atkeliauja iš Norvegijos, o nuo šių metų pavasario — iš Rusijos. Vilnius taip pat teigia, kad gauna "mėlynąjį kurą" iš JAV, tačiau kai kurie ekspertai tuo abejoja ir pabrėžia, kad buvo tik keli vienkartiniai pristatymai.

  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»
  © Sputnik /
  Nuostabu šalia: «Independence» VS «Swinoujscie»

  Dar šia tema

  Lietuvą pasiekė pirmasis lapkritį Norvegijos SGD krovinys
  Ekspertas: Lietuva gali rengti užkulisinius žaidimus aplink SGD terminalą
  Lietuvoje bus siekiama sumažinti SGD terminalo sąnaudas
  Ekonomistas: Lenkijos premjero pareiškimai apie "Nord Stream-2" absurdiški
  Tegai:
  Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, Rusija, Lietuva

  Svarbiausios temos