19:57 2021 Sausio 16
Tiesioginis eteris
 • USD1.2123
 • RUB89.0364
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Lietuva dėjo dideles viltis į paskirstymo stotį Klaipėdoje, tačiau dabar ši stotis atiteko labiau patyrusiems lenkams

  VILNIUS, gruodžio 3 — Sputnik. Lietuva perpardavė Lenkijai "savo energetinę nepriklausomybę" suskystintų gamtinių dujų paskirstymo stoties Klaipėdoje pavidalu, rašo Aleksejus Iljaševičius portalo "RuBaltic.ru" straipsnyje.

  Prieš dvejus metus septynių kilometrų atstumu nuo Klaipėdos terminalo "Independence" atsirado dujų paskirstymo stotis, kurią sudaro penki rezervuarai. Iš čia dujos kraunamos į tanklaivius ir pristatomos galutiniam vartotojui, taip pat ji naudojama SGD varomųjų laivų bunkeriavimui.

  Pasak Iljaševičiaus, paaiškėjus, kad "Independence" SGD terminalas neatitinka lūkesčių, "Klaipėdos nafta" nusprendė surengti eksperimentą ir pradėjo tiekti SGD be išdujinimo.

  Vokietijos įmonė "PPS Pipeline Systems" ir jos partnerė iš Čekijos "Chart Ferox" pastatė penkias saugyklas, kurių bendras tūris yra penki tūkstančiai kubinių metrų suskystintų dujų. Buvęs "Klaipėdos naftos" vadovas Mindaugas Jusius tvirtino apie bendradarbiavimo su tarptautiniu plastikinių ruošinių gamintoju "Indorama" ir logistikos bendrove "Girteka" perspektyvas. Anot jo, kai kurios vietinės firmos net svarstė galimybę šalia paskirstymo stoties pastatyti savo suskystintų gamtinių dujų saugyklą.

  Tačiau, kaip pažymi Iljaševičius, matyt, kažkas nutiko ne taip, jei Lietuva svarsto išnuomoti SGD saugyklas. Pasirodo, kad, užuot savarankiškai užkariavęs mažos talpos SGD rinką ir pastatęs papildomas talpyklas, Lietuvos operatorius kreipiasi pagalbos į labiau pažengusius lenkus.

  Mažai Baltijos valstybei atrodo, kad Lenkijos įmonė "PGNiG" yra naftos ir dujų milžinė. Suskystintų gamtinių dujų rinkoje lenkai turi daugiau ryšių ir galimybių.

  Pasirodo, Lietuvos "energetinė nepriklausomybė" yra kaimyninės Lenkijos valstybinės naftos ir dujų bendrovės stiprinimas.

  "Klaipėdos nafta" pažymėjo, kad tiekimų saugumo požiūriu labai svarbu, kad "PGNiG" savarankiškai nustatytų, kas tiekia SGD į Lietuvos paskirstymo stotį. Dėl to kyla klausimas, kas liks iš Lietuvos "energetinės nepriklausomybės", jei Lenkijos įmonė rinks prekybininką.

  Klaipėdos SGD terminalas

  2014 metais Lietuva Klaipėdoje pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą, kad tariamai atsikratytų Rusijos "Gazprom" dujų monopolio. Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų.

  Kroviniai su degalais atvežami iš Norvegijos ir Rusijos, tačiau JAV SGD atsargų nėra. Nuo naujų dujų metų pradžios Lietuva jau yra gavusi kelis krovinius su rusišku kuru.

  Interviu Sputnik Lietuva vyriausiasis Nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas pažymėjo, kad Amerikos SGD tiekėjai dėl politinių priežasčių nenuleis degalų kainų. Jo manymu, tai gali įvykti tik tuo atveju, jei degalų kaina sumažės visose dujų rinkose. Tačiau net ir tokiu atveju Vašingtonui bus sunku konkuruoti su Rusija Lietuvos rinkoje, nes rusiškos SGD yra pigesnės ir pelningesnės.

  Dar šia tema

  Lietuvoje papasakojo, kada įmanoma uždrausti Rusijos SGD importą
  Prekyba dujomis per SGD terminalą Lietuvoje susidomėjo penkios bendrovės
  Į Lietuvą atvyko naujas SGD krovinys iš Norvegijos
  Tegai:
  Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų (SGD) terminalas, SGD, Lietuva

  Svarbiausios temos