04:28 2020 Lapkričio 25
Tiesioginis eteris
 • USD1.1865
 • RUB90.1119
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Vašingtonui nepavyks pakenkti Maskvos pozicijoms Europos energetikos rinkoje, sakė ekspertas Aleksandras Nosovičius

  VILNIUS, gruodžio 26 — Sputnik. Tiekdama suskystintas gamtines dujas (SGD) į Europą, Rusija aplenkė JAV. Šis laimėjimas yra įspūdingas, nes prieš dvejus metus Maskva beveik neeksportavo šios rūšies kuro, "RuBaltic.Ru" medžiagoje rašo ekspertas Aleksandras Nosovičius.

  Anot Rusijos energetikos ministro Aleksandro Novako, Rusijos dalis rinkoje sudaro 20 procentų, o JAV — 13 procentų. Taigi Maskva aplenkė Vašingtoną su įspūdingu atotrūkiu, pristatydama europiečiams beveik dvigubai daugiau SGD nei JAV, rašo straipsnio autorius.

  Tanklaivis, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik / Евгений Одиноков

  "Šis pasiekimas yra ypač įspūdingas dėl dviejų priežasčių: pirmiausia, prieš dvejus metus Rusija praktiškai neeksportavo suskystintų gamtinių dujų, o Jungtinėms Valstijoms dešimties metų strateginis Vašingtono energetikos politikos tikslas buvo suskystintų gamtinių dujų, o ne dujotiekio dujų tiekimas. Antra, suskystintos gamtinės dujos Europoje iš pat pradžių yra ne tik Amerikos, bet ir antirusiška istorija", — teigė Nosovičius.

  Pasak eksperto, JAV tikėjosi sunaikinti bendrą Europos energijos rinką.

  Siekdamas šio tikslo, Vašingtonas sujungė savo satelitus Rytų Europoje, kurie pradėjo statyti SGD terminalus ir kovoti su Rusijos energetikos projektais, tokiais kaip "Nord Stream" ir "Turkish Stream". Nosovičius pridūrė, kad JAV sąjungininkai nori, kad visos Rusijos dujos į Europą patektų per senąją Ukrainos dujų transportavimo sistemą. Ji dažnai išeidavo iš rikiuotės ir Europos šalys neturėjo kito pasirinkimo, kaip pirkti brangias amerikietiškas SGD.

  "Praktiškai paaiškėjo, kad "kriuksintys satelitai" perka amerikiečiams pastatytuose SGD terminaluose rusiškas suskystintas gamtines dujas, o Rusijos daroma SGD faktoriaus įtaka Europos dujų rinkai ne sumažėjo, o padidėjo", — rašo straipsnio autorius ir priduria, kad net "profesionalūs rusofobai" perėjo prie rusiško kuro tiekimo.

  Ryškus pavyzdys yra Lietuva, kuri, siekdama "energetinės nepriklausomybės" nuo Rusijos, pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą ir dabar perka rusiškas dujas.

  Nosovičius pažymėjo, kad iki šiol į Klaipėdą iš Vysocko atvyksta bent dvi SGD partijos per savaitę.

  Ekspertas mano, kad JAV sankcijos yra bejėgės pakenkti Rusijos padėčiai Europos energetikos rinkoje. Be to, ribojančios priemonės nepakenks "Nord Stream-2" statybai.

  "Dabar, net jei įsivaizduojame fantastišką situaciją, kai dujų perdavimo sistemos Rytų Europoje visos vienu metu išeis iš rikiuotės, "Nord Stream" bus uždaryta, o "Nord Stream-2" ir "Turkish Stream" nebus statomos, Rusijos dujos niekur nedings ir bus pelningesnės nei amerikiečių", — pabrėžė jis.

  SGD terminalas Lietuvoje

  2014 metais Lietuva Klaipėdoje pastatė savo suskystintų gamtinių dujų terminalą, kad neva atsikratytų Rusijos "Gazprom" dujų monopolio. Išlaikyti dujų saugyklą brangu: kasmet "Klaipėdos nafta" Norvegijai moka 60 milijonų eurų už nuomą. Praėjusią vasarą buvo nuspręsta jį įsigyti.

  Nuo šių metų pavasario į Lietuvą reguliariai atplaukia tanklaiviai iš Rusijos ir iš Norvegijos. Tuo tarpu Lietuvos valdžia atvirai neskelbia sutarties su "Novatek".

  Vilnius taip pat sako, kad respublika gauna žydrąjį kurą iš JAV, tačiau kai kurie ekspertai tuo abejoja ir pabrėžia, kad buvo tik keli pavieniai pristatymai.

  Pagrindinis nacionalinio energetinio saugumo fondo analitikas Igoris Juškovas pažymėjo, kad Rusijos dujos visiškai tenkina Europą kainos ir kitų parametrų atžvilgiu. Eksperto teigimu, SGD iš Rusijos laimi konkurencinę kovą net Lietuvoje.

  Dar šia tema

  Lietuva didina SGD tiekimo iš Rusijos apimtis
  Prekyba dujomis per SGD terminalą Lietuvoje susidomėjo penkios bendrovės
  Į Klaipėdą atvyko didžiausias pasaulyje SGD laivas
  Ačiū Rusijos SGD: Lietuvoje padidėjo dujų importas per terminalą
  Tegai:
  rinka, energetika, Europa, Maskva, Vašingtonas

  Svarbiausios temos