06:19 2020 Birželio 05
Tiesioginis eteris
 • USD1.1250
 • RUB77.8132
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)

  Pragyvenimo lygis šalies regionuose gali pagerėti, jei pavyks pritraukti užsienio rinkose savo produkciją gebančias parduoti įmones, sako Lietuvos banko ekonomistas Darius Imbrasas

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Lietuvoje vis dar pastebimas didelis pragyvenimo lygio skirtumas tarp pagrindinių apskričių ir šalies regionų. Apie tai pasakojo Lietuvos banko vyresnysis ekonomistas Darius Imbrasas.

  Šiuo metu tik Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos apskrityse yra pasiektas pajamų lygis, kuris sudaro sąlygas aktyviau plėtotis į vidaus paklausą orientuotoms paslaugoms. Kitose mažesnėse apskrityse gyventojų pajamos yra daug mažesnės, pažymi ekspertas.

  "Regionuose akivaizdžiai jaučiamas bene pagrindinio ekonomikos Achilo kulno — gyventojų senėjimo, emigracijos ir mažos perkamosios galios — poveikis. Tačiau regionai turi galimybių ištrūkti iš šio užburto rato, pavyzdžiui, pritraukti užsienio rinkose savo produkciją gebančias parduoti įmones", — cituoja Imbrasą Lietuvos bankas.

  Anot ekonomisto, pardavimai užsienyje turi didesnį potencialą nei vidaus rinkoje. Pavyzdžiui, per pastarąjį dešimtmetį užsienio paklausa lietuviškoms prekėms ir paslaugoms augo trečdaliu sparčiau nei šalies viduje. Konkurencingų prekių potencialą rodo ir lietuviškų prekių eksportas, per tą patį laikotarpį didėjęs daugiau nei dvigubai sparčiau už šių produktų paklausą užsienio rinkose.

  Ekspertas pažymėjo, kad didelės, dažniausiai užsienio kapitalo valdomos, eksportuojančios įmonės gali reikšmingai padidinti vidutinį darbo užmokestį regione, tai galima įžvelgti ir nagrinėjant Lietuvos savivaldybių duomenis.

  Elektros energija, archyvinė nuotrauka
  © Sputnik/ Владислав Адамовский.

  Imbrasas pabrėžė, kad tik trijose didmiesčių savivaldybėse gyventojų pajamos buvo didesnės nei vidutinės. Vilniuje vidutinis neto atlyginimas 2018 metais siekė 820 eurų, Klaipėdoje — 752 eurus, Kaune — 732 eurus. Tik kai kuriose kitose savivaldybėse mokamas darbo užmokestis yra artimas šalies vidurkiui — tai Trakų (710 eurų), Kėdainių (700 eurų), Kazlų-Rūdos (693 eurų), Visagino miesto (691 euras), Jonavos (685 eurų) ir Mažeikių (678 eurų).

  "Bene visas šias savivaldybes jungia vienas bruožas — jose yra įsikūrusios didelės eksportuojančios įmonės, kuriose mokami reikšmingai didesnis nei šalies vidurkis darbo užmokestis, pavyzdžiui, Jonavoje — AB Achema, Kazlų Rūdoje — UAB IKEA Industry Lietuva, Kėdainiuose — AB Lifosa, Mažeikiuose — AB ORLEN Lietuva", — teigė ekonomistas.

  Lietuvoje daugiau nei šimtas tūkstančių gyventojų dirba už minimalų atlyginimą. Praėjusią vasarą trečdalis lietuvių savo finansinę padėtį įvertino kaip prastą.

  Temos:
  Emigracija Lietuvoje: priežastys, padariniai ir skaičiai (16)

  Dar šia tema

  Lietuva tapo eksporto augimo lydere Baltijos šalyse
  Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas negali sau leisti šildymo namuose
  Lietuviai įvertino savo finansinę padėtį
  Tegai:
  Lietuva, pajamos, regionai, atlyginimai

  Svarbiausios temos