02:38 2021 Kovo 04
Tiesioginis eteris
 • USD1.2048
 • RUB88.8857
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą

  Laikinasis "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius pareiškė, kad Lietuva tapo regiono dujų rinkos "kryžkele"

  VILNIUS, sausio 13 — Sputnik. Pernai dujų perdavimas iš Lietuvos į Baltijos šalis, palyginti su 2018 metais, augo 2,6 karto iki beveik 6 teravatvalandžių (TWh) dujų. Apie tai pranešė Energetikos ministerija.

  Lietuvos dujų perdavimo sistemos operatoriaus "Amber Grid" duomenimis, per šį laikotarpį dujų srautas į Latviją ir Estiją sudarė 20 proc. viso įleisto dujų kiekio, skirto Lietuvos ir kitų Baltijos šalių vartotojams.

  Kaip pažymėjo laikinasis "Amber Grid" generalinis direktorius Nemunas Biknius, Klaipėdos SGD terminalas "pasiteisina".

  "Laiku atliktos investicijos sukūrė prielaidas pasinaudoti itin palankiomis dujų kainomis ne tik Lietuvos, bet ir kitų Baltijos šalių rinkos dalyviams. Žemų kainų ir gerai išnaudojamos infrastruktūros sąveika patvirtina, kad rinka veikia, o Lietuva tapo regiono dujų rinkos kryžkele", — sako Biknius.

  Praėjusiais metais į Lietuvą buvo transportuota 30 TWh gamtinių dujų, neskaitant dujų transportavimo į Kaliningrado sritį. Tai 20 proc. daugiau, palyginti su 2018 metais, kai į Lietuvą buvo transportuota 25 TWh gamtinių dujų.

  Tuo pačiu metu dujų transportavimas per Lietuvą į Kaliningrado sritį pernai sudarė 26 TWh ir buvo 6,6 proc. mažesnis nei 2018 metais, kai į Kaliningradą buvo perduota 27,8 TWh gamtinių dujų. Sumažėjimą lėmė buvusi šiltesnė nei įprasta žiema bei metų pradžioje vykdyti Kaliningrado SGD terminalo testavimo darbai.

  Klaipėdos SGD terminalas pradėjo veikti 2014 metas. Valdžia teigia, kad jis leidžia Lietuvai atsikratyti Rusijos "Gazprom" "monopolio". Lietuva SGD laivą-saugyklą nuomojasi iš Norvegijos, ir kasmet "Klaipėdos nafta" už tai moka po 60 milijonų eurų. Praėjusią vasarą valdžia nusprendė išpirkti dujų saugyklą.

  Lietuva jau gavo daugiau nei dešimt krovinių su rusiškomis SGD. Paprastai į šalį atkeliauja mažos iki dešimties tūkstančių kubinių metrų dujų partijos.

  Likusią SGD dalį Lietuva gauna iš Norvegijos. Taip pat gruodžio pabaigoje buvo atvežta viena siunta iš JAV. Prieš tai paskutinį kartą Amerikos SGD į Lietuvą buvo pristatytos 2017 metais.

  Ekspertas Aleksandras Nosovičius pažymėjo, kad Lietuva ir kiti Vašingtono satelitai statė suskystintų gamtinių dujų terminalus amerikiečiams, tačiau šios šalys perka rusiškas pigesnes dujas, o Rusijos įtaka Europos dujų rinkai dėl suskystintų gamtinių dujų faktoriaus ne mažėjo, kaip buvo tikėtasi JAV, o priešingai — tik padidėjo.

  Dar šia tema

  "Ignitis" pradeda tiekti dujas į Suomiją
  Ukraina atsakė į teiginius apie sumažėjusį Rusijos dujų tranzitą
  "Naftogaz" nevykdo derybų su Rusija dėl tiesioginio dujų tiekimo
  "Turkish Stream" paleistas: kokios bus dujų kainos?
  Rusijos dujų tranzitas per Ukrainą nuo metų pradžios sumažėjo penkis kartus
  Tegai:
  SGD, Baltijos šalys, Lietuva, dujos

  Svarbiausios temos