01:26 2020 Liepos 09
Tiesioginis eteris
 • USD1.1286
 • RUB80.4584
  Ekonomika
  Gauti trumpą nuorodą
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (89)

  Nuo tos akimirkos, kai Lietuva prisijungs prie Europos tinklų, bus stebima visa šalies elektros perdavimo sistema

  VILNIUS, kovo 6 — Sputnik. Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatorius "Litgrid" atidarė naują perdavimo sistemos valdymo centrą ir duomenų centrą.

  Ceremonijoje dalyvavo ministras pirmininkas Saulius Skvernelis, energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas ir "Litgrid" vadovas Daivis Virbickas.

  Centras yra Vilniuje. Nuo to laiko bus stebima visa šalies elektros perdavimo sistema.

  Pažymima, kad centras yra svarbus Lietuvos energetikos sistemos sinchronizacijos su žemyninės Europos tinklais projektui. Būtent iš jo bus kontroliuojamas elektros sistemos dažnis, o ne iš Maskvos despečerinės, nes Lietuva yra BRELL energijos žiedo dalis.

  Skvernelio teigimu, centro atidarymas yra simbolinis, bet esminis įvykis, kalbant apie Lietuvos elektros energetikos sistemos saugumą — tiek fizinį, tiek kibernetinį. Kartu, anot jo, tai yra svarbus žingsnis, Lietuvai toliau sėkmingai įgyvendinant sinchronizavimo projektą.

  Savo ruožtu energetikos ministras teigė, kad centro atidarymas įrodo, jog sinchronizacijos su Europos energetikos sistema projektas tampa realybe.

  Virbickas pažymėjo, kad norint prisijungti prie Europos elektros tinklų, Lietuvai reikia ne tik paruošti infrastruktūrą, bet ir užtikrinti sistemos valdymo saugą ir kokybę.

  Be to, naujasis centras sudarys patogesnes darbo sąlygas "Litgrid" darbuotojams. Keturių aukštų pastatas užima 5,6 tūkst. kvadratinių metrų plotą. Projektas įmonei kainavo 11,2 milijono eurų. Būstinėje yra 230 darbo vietų.

  Prieš tai "Litgrid" sistemos valdymo centras buvo įsikūręs nuomojamose patalpose Vilniuje.

  Baltijos šalių pasitraukimas iš BRELL

  Lietuva, Latvija ir Estija iki 2025 metų planuoja išeiti iš BRELL energijos žiedo. Šalys aiškina savo poziciją noru užtikrinti energetinę nepriklausomybę nuo Rusijos.

  Planuojama, kad Baltijos šalys bus prijungtos prie Europos elektros sistemos per Lenkiją ― per jau sukurtą "LitPol" jungtį ir "Harmony link" jūrinį kabelį, kurį planuojama pastatyti.

  Kai kurie ekspertai mano, kad Lietuvai pasitraukus iš BRELL, šalyje liks tik energijos tiekimas iš Lenkijos ir jungtis "NordBalt", kurios darbas nuolat sutrinka. Be to, gali padidėti tarifai galutiniams vartotojams.

  Rusijos energetikos ir finansų instituto vyresnysis ekspertas Sergejus Kondratjevas interviu Sputnik Lietuva pažymėjo, kad techniškai Baltijos šalys per kelerius metus gali pasiruošti BRELL ir įgyvendinti pasitraukimą iš BRELL, tačiau jos praras kai kuriuos pranašumus. Visų pirma, nebegalės atlikti energijos tilto vaidmens.

  Taip pat skaitykite:

  Temos:
  Lietuvos energetikos strategija ir pasitraukimas iš BRELL (89)

  Dar šia tema

  Atnaujintos asmeninės "Sodros" paskyros
  Lietuvoje dėl vėjuotų orų atpigo elektra
  Tegai:
  Lietuva, elektra, Litgrid

  Svarbiausios temos